Nawigacja

KULTURA, SZTUKA, EKOLOGIA I ZDROWIE

WYCIECZKI EKOLOGICZNE

ROK SZKOLNY 2019/ 2020

Wizyta  w Centrum Kształcenia Zawodowego w Kętrzynie

W dniu 10.03.2020 roku uczniowie kl. I BSSS po gimnazjum wraz z opiekunami p. Barbarą Psujek i p. Ewą Gadomską – Oleszkiewicz odwiedzili Centrum Kształcenia Zawodowego w Kętrzynie. Na miejscu oprowadzali nas doradca zawodowy - p. Małgorzata Hrycenko i nauczyciel przedmiotów praktycznych z budownictwa - p. Łukasz Żebrowski.  Wizyta miała na celu zapoznanie uczniów z ofertą kształcenia praktycznego w ramach zawodów oferowanych przez Powiatowe Centrum Edukacyjne i Zespół Szkół im  M.Curie – Skłodowskiej. Po zapoznaniu nas z zajęciami praktycznymi, gospodarze przeprowadzili różne konkursy dla naszych uczniów. Były to prace praktyczne dotyczące wkręcania śrub, pompowania kół, piłowania, czy wbijania gwoździ. Uczniowie uzyskali podstawowe informacje zawodoznawcze dotyczące wybranych zawodów i specjalności.

więcej w albumie

Wycieczka do salonu fryzjerskiego

W czwartek, 05.03.2020 uczniowie klasy 7-8 TP złożyli wizytę w jednym z salonów fryzjerskich w naszym mieście. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca fryzjera , jakie zabiegi pielęgnacyjne można wykonać na włosy i jak zamówić wizytę. Pani fryzjer zachęciła nas do małej metamorfozy.  Lakier i żel do włosów nadały fryzurom chłopców nowy look. Było to miłe spotkanie za które serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce.

Ewa Semeniuk

zdjęcia w albumie

Wycieczka zawodoznawcza do zakładu – NOVA MAZUR DESIGN sp. z o.o w Bartoszycach.

                                      

Dnia 17 grudnia 2019r. siedmiu uczniów klasy siódmej i ósmej – szkoły podstawowej, uczestniczyło w wycieczce zawodoznawczej do zakładu – NOVA MAZUR DESIGN sp. z o.o w Bartoszycach. Wyjazd odbył się w ramach  programu „Laboratorium”, nadzorowanego przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Celem wyjazdu było zwiedzanie zakładu oraz uzyskanie informacji na temat różnych zawodów i prac tam wykonywanych (tapicer, szwaczka przemysłowa, stolarz meblowy, monter mebli, kontroler jakości). Uczniowie zapoznali się z wykonywaniem prac na poszczególnych etapach produkcji i poznali „w miarę możliwości” proces technologiczny zakładu pracy.

Opiekunami grupy były panie: Monika Szymańska i Ewa Gadomska – Oleszkiewicz.

zdjęcia w albumie -kliknij na obrazek

03.XII. 2019r -WYCIECZKA DO "GWARKA"

 

Dzisiaj uczestniczyliśmy w wycieczce do Przystani Świetnego Mikołaja, która znajduje się w malowniczej miejscowości Piękna Góra w Ośrodku Gwarek – Mazury. Był to cudowny dzień. Oprócz tego, że spotkaliśmy Świętego Mikołaja, który za pomocą grzecznościomierza sprawdzał czy w tym roku zasługujemy na wymarzone prezenty, mieliśmy jeszcze wiele wspaniałych atrakcji. Odwiedziliśmy Gwiezdne Iglo, w którym obejrzeliśmy edukacyjny świąteczny film w sferycznym planetarium. W Świątecznej Fabryce Słodkości wspólnie z Elfem upiekliśmy pyszne babeczki według tajemnego przepisu Pani Mikołajowej. Treningowy Tor Reniferów pozwolił nam poczuć się jak kopytkowi przyjaciele Mikołaja. Warsztaty Elfa Pracusia to zajęcia plastyczno-techniczne, a w Elfim Teatrze obejrzeliśmy piękną opowieść o dobroci. Oprócz tego odwiedziliśmy Szopkę Bożonarodzeniową z żywymi zwierzętami, gdzie wspólnie śpiewaliśmy kolędy.

zdjęcia w albumie - kliknij na obrazek



Klasa VII a  i klasa  II-III SP w Bombkarni Doroszko

ZDJĘCIA W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM

 

26 listopada 2019 r.  klasa VII a  i klasa  II-III SP, wraz z wychowawczyniami panią Martą Bodnar i panią Agnieszką Małż, była w magicznym miejscu- w Bombkarni Doroszko w Kętrzynie. Atmosfera tego miejsca jest niesamowita! Uczniowie poznali etapy tworzenia bombek. Najpierw zobaczyli w jaki sposób, z użyciem specjalnej maszyny, ze szklanej rurki wydmuchuje się bombki o fantazyjnych kształtach. Następnie pracownik elf pokazał jak
 je ozdabiać. Zaprezentował dzieciom m.in. maszynę do nanoszenia motywów: gwiazd, choinek, pejzaży zimowych i postaci św. Mikołaja. Kolejnym etapem było ozdabianie bombek brokatem i piórami oraz doczepianie zawieszek.

Następnie przyszedł czas na zwiedzanie stanowisk pracy przywodzących na myśl dom św. Mikołaja i Nowy Jork w czasie Bożego Narodzenia. Uczniowie zobaczyli też ozdoby wysyłane na zamówienie do Szwecji, Norwegii, Rosji, Nowego Jorku i Toronto. Ostatnim punktem było zwiedzanie muzeum z ozdobami choinkowymi zbieranymi od 1992 roku oraz dużej wystawy z bardzo wymyślnymi  bombkami w kształcie wróżek, słynnych zabytków architektonicznych, fast foodów itd.

             Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem tego miejsca. Każdy samodzielnie ozdobił swoją bombkę, którą zabrał ze sobą do domu.

Marta Bodnar

 

WYCIECZKA DO PLANETARIUM W OLSZTYNIE

Uczniowie klas 4,5 i 6SP odwiedzili olsztyńskie planetarium. Podczas wycieczki oglądaliśmy seans filmowy pt. "Ziemia, Księżyc i Słońce".  W zabawny sposób dowiedzieliśmy się dlaczego świeci Słońce i do czego można je wykorzystać? Jak zmieniają się pory dnia i roku? Co dzieje się na niebie? Wiemy  jak powstał kalendarz i jak przebiegała historia kosmicznych podróży i lądowania na Srebrnym Globie. Słowem same ciekawostki, dzięki którym wycieczka była baaaaardzo udana.

Ewa Poniatowska

WYCIECZKA DO "BOMBKARNI"

05.11.2019 roku uczniowie klasy I-III ZET udali się do Konsultanta Św. Mikołaja, który znajduje się w Bombkarni DOROSZKO na ulicy Dworcowej w  Kętrzynie. W jednej chwili znaleźliśmy się w „ szklanym świecie” gdzie mieliśmy możliwość zapoznania się z procesem produkcji szklanej bombki (od nadania kształtu kawałkowi szklanej rurki, po zdobnictwo), zwiedzanie wystawy bombek i innych ozdób, przyglądanie się pracy dmuchaczy i dekoratorów.  Każdy z uczestników zabrał do domu po dwie bombki własnoręcznie przygotowane. Była to bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka. Poznaliśmy nowy, niespotykany zawód dmuchaczy i dekoratorów.

zdjęcia w albumie -kliknij na obrazek

TEATR LALEK W OLSZTYNIE-WYCIECZKA

zdjęcia w albumie

Komenda Powiatowa Policji

 

24 października 2019 roku uczniowie klas I-III ZET oraz II-III SP zapoznawali się z zawodem policjanta w ramach działań wychowawczo-profilaktycznych - planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych. Świat zawodów i rynek pracy. Spotkanie z panią policjantką Moniką Danielak, pod hasłem „Zostań Policjantem” ukazało tajniki pracy policjanta. Niektórzy od razu zadeklarowali chęć pracy, inni jeszcze się zastanawiają.

                                         

zdjęcia w albumie

2017r

KLASY IV-VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

-WYCIECZKA DO "ZOO SAFARI"

Dnia 21 czerwca 2017 klasa IV/ VI SP przywitała pierwszy dzień lata w ZOO SAFARI w Okrągłym. Uczniowie byli zachwyceni pięknem krajobrazu, gdzie mogli podziwiać zwierzęta, które na co dzień nie są widoczne na ulicach naszego miasta. Były to min: jelenie, daniele, lamy, tarpany, kucyki, dziki. Przyjazne zwierzęta wprowadziły nas wszystkich w wspaniały nastrój. Opiekę nad dziećmi sprawowali: pani Ela Berlińska, pani Ania Wanago, pani Agnieszka Florczak i pan Marcin Wójcik.

WIĘCEJ ZDJĘĆ-kliknij na obrazek

 

WYCIECZKA KULTUROZNAWCZA

 DO MUZEUM KULTURY LUDOWEJ W WĘGORZEWIE

 

  Dnia 31 maja b.r. uczniowie gimnazjum wzięli udział w wycieczce szkolnej do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Opiekę nad uczniami sprawowały panie Adriana Tokarska
i Barbara Psujek. Celem wycieczki było poznanie dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur oraz zainteresowanie uczniów kulturą ludową własnego regionu. W Parku Etnograficznym sąsiadującym z Muzeum uczniowie mieli okazję poznać tradycyjne budownictwo mazurskie, tj. drewniane chaty z Krzyżewa (pow. ełcki) i Woźnic (pow. mrągowski), drewnianą remizę
z Ołownika i szachulcową kuźnię z Zabrostu Wielkiego (pow. węgorzewski) oraz murowany dom z Węgorzewa. W skansenowskich pomieszczeniach działały pracownie rękodzielnicze, wśród nich pracownia tkacka, pracownia plastyki obrzędowej i kwiatów artystycznych
oraz pracownia ceramiczna. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali zbiory zgromadzone
w muzeum. Były to przedmioty codziennego użytku, sprzęt gospodarczy, tkaniny i odzież, akcesoria obrzędowe, drewniane zabawki oraz obrazy, rzeźby, ceramika, jak również przepiękne kwiaty z tkanin i bibuły. Po zwiedzeniu skansenu odbyło się ognisko na terenie Parku, podczas  uczniowie piekli kiełbaski i miło spędzali czas na świeżym powietrzu.

 Wyjazd stał się niezapomnianą przygodą i niezwykłym spotkaniem naszych uczniów
z muzealnictwem oraz sztuką i kulturą ludową Warmii i Mazur.

 

                                                                                                     Opracowała: Adriana Tokarska

WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE-kliknij na obrazek

SPŁYW RZEKĄ KRUTYNIĄ

     10 czerwca 2015r. uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami oraz nauczycielami wybrali się na spływ łodziami rzeką Krutynią przez malowniczy rezerwat krajobrazowo-wodno-leśny.  Podczas spływu Krutynią podziwialiśmy przepiękne krajobrazy, bogatą florę i faunę, szczególnie ptactwo bytujące gromadnie przy brzegach: kaczki, tracze oraz wszechobecne łabędzie. W samej rzece na dnie kamienistego lub piaszczystego dna – okonie i inne ryby. Wszystkie nasze trzy załogi bezpiecznie i szczęśliwie zakończyły przygodę z rzeką. Następnie udaliśmy się wszyscy na wyczekiwane ognisko, na którym piekliśmy kiełbaski
i odpoczywaliśmy na łonie natury. Szczęśliwi oraz troszkę zmęczeni powróciliśmy do szkoły.

     Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczniom i Rodzicom za uczestnictwo we wspaniałej zabawie. Żegnamy się żeglarskim ahoj! i zapraszamy na kolejny spływ za rok.

  Organizatorzy

WIĘCEJ ZDJEĆ W ALBUMIE kliknij na obrazek

 

WYCIECZKA EDUKACYJNA

17 września 2014r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w rejsie edukacyjnym statkiem po Jeziorze Kisajno. Rejs był nagrodą ufundowaną przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior  Mazurskich   w Giżycku za  udział w akcji „Wiosennego Sprzątania Warmii  i Mazur” pod hasłem: „Warmię i Mazury kochamy, o przyrodę dbamy”. Podstawowym tematem zajęć były walory krajobrazowe  i ciekawostki przyrodnicze regionu Wielkich Jezior Mazurskich.

 

 

SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI EKOLOGICZNEJ

DO MIEJSCOWOŚCI KRUTYŃ

 

  Dnia 05.06.2013 uczniowie biorący aktywny udział w działaniach ekologicznych w naszej szkole wzięli udział w wycieczce ekologicznej do miejscowości Krutyń.

 

Celem wycieczki było:

·        aktywizacja uczniów do konkretnych działań na rzecz ochrony środowiska i jego wpływu na funkcjonowanie organizmu człowieka oraz pogłębianiu wiedzy ekologicznej,

·        zauważanie piękna otaczającej nas przyrody,

·        poznanie fauny i flory w danym regionie,

·        zrozumienie konieczności ochrony środowiska naturalnego,

·        atrakcyjnego spędzania czasu wolnego,

·        poznanie kraju i regionu.

 

Plan wycieczki:

1.     Piesza wędrówka do rezerwatu „Zakręt”.

2.     Zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

3.     Pływanie łodzią po rzece Krutyń.

4.     Pieczenie kiełbasek na ognisku.

5.     Powrót do szkoły.

 

Uczniowie wrócili zmęczeni, ale jednocześnie bardzo zadowoleni z wycieczki. Jeżeli będzie taka możliwość, to w przyszłym roku również wybierzemy się na zwiedzanie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. 

 

Aktualności

Kontakt

  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie
    11-400 Kętrzyn
    Ul. Klonowa 2B
  • 897512355.
    (+48)786866815

Galeria zdjęć