AKCJA MLEKO

AKCJA MLEKO W SZKOLE

SZKLA NKA MLEKA

Nasza szkoła uczestniczy w programie „Szklanka mleka” od 2008 roku. Początkowo akcja miała nazwę „Mleko z klasą”. W programie uczestniczą uczniowie klas I – VI szkoły podstawowej. W każdym tygodniu dzieci otrzymują 3 szklanki mleka tygodniowo.

W programie uczestniczyło  w roku szkolnym 2008/2009 – 39 uczniów;  2009/2010 - 42 uczniów; 2010/2011 – 50 uczniów; 2011/2012 – 40 uczniów. W obecnym 2012/2013 roku w programie uczestniczy 35 uczniów.

Celem programu jest promowanie zdrowego odżywiania poprzez zachęcenie dzieci i młodzieży do spożywania mleka i przetworów mlecznych.

Program „Szklanka Mleka” jest finansowany z trzech źródeł:

·        dopłata unijna obejmuje dostarczanie mleka i jego przetworów do wszystkich rodzajów uprawnionych placówek oświatowych,

·        dopłata krajowa obejmuje dostarczanie mleka i jego przetworów do szkół podstawowych,

·        dofinansowanie z Funduszu Promocji Mleka obejmuje dostarczanie mleka i jego przetworów do przedszkoli i gimnazjów.

2009/2010

Wojewódzki konkurs „Szklanka mleka na wesoło”- komiks. Uczniowie musieli najpierw wymyśleć historyjkę, związaną z piciem mleka, następnie przenieść ją na papier. Praca nie należała do najłatwiejszych, ale po dwóch tygodniach intensywnej pracy komik z historyjką był gotowy. To największy, jaki widzieliśmy do tej pory, komiks.

2010/2011

W ramach Festiwalu Ekologicznego organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kętrzynie wychowankowie naszego ośrodka wystąpili z etiudą „Muczą krowy, muczą” – promującą picie mleka.

W czasie przygotowań tegoż występu nasi wychowankowie oprócz nauki tekstu i choreografii, dowiedzieli się dlaczego warto pić mleko.

2011/2012

Praca plastyczna na konkurs organizowany przez firmę MLEKPOL pt: „Wymarzony Łaciaty Świat”. Uczniowie z ok. 200 pustych kartonów mleka Łaciate oznaczonych logo „Mleko z klasą” zbudowali konstrukcję autobusu. Praca przebiegała pod hasłem „Jedziemy zwiedzać świat naszym łaciatym autobusem”.

Pracy towarzyszyło ogromne zainteresowanie nie tylko dzieci ale i rodziców. Dużo radości sprawiło dzieciom także fotografowanie pracy.

Szkolny koordynator programu „Szklanka Mleka”

Joanna Fuks-Konopka