Nawigacja

KULTURA, SZTUKA, EKOLOGIA I ZDROWIE

TURNUSY USPRAWNIAJĄCO - REKREACYJNE

ZAKOPANE 2015

ZAKOPANE 14-27.09.2015 r.

Nasi wychowankowie mieli możliwość, jak co roku,  uczestniczyć w turnusie usprawniająco-rekreacyjnym. W tym roku  odwiedziliśmy  Zakopane i Kompleks Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny „Marzenie”.  Oprócz rehabilitacji (koloroterapia, fototerapia lampa Q.LIGHT, SALTARIUM - kapsuła inhalacyjna, inhalacje, elektroterapia, ultradźwięki, magnetoterapia, mata masująca z polem magnetycznym, masaż mechaniczny - łóżko wodne HYDRO-JET fotel masujący, masaż uciskowy BOA, okłady z borowiny alpejskiej (plastry), siłownia) uczestniczyliśmy w wielu atrakcjach jakie zapewnili nam organizatorzy, m.in. wycieczki krajoznawcze m.in. Dolina Kościeliska, Dolina Białego, Kasprowy Wierch, Gubałówka, tatry wysokie w Słowacji, uzdrowisko w Rabce Zdroju, baseny termalne w Szaflarach, najpiękniejsze kościoły na terenie Podhala, wieczorki taneczne, karaoke, imprezy regionalne, spacerowaliśmy po Krupówkach, byliśmy w kinie 7 D, oglądaliśmy wystawę figur woskowych, oglądaliśmy treningi skoczków na Wielkiej Krokwi oraz mieliśmy przejażdżkę bryczką z końmi z pochodniami, i wiele innych.

Grupa składała się z 15 wychowanków i dwóch opiekunów: p. Joanna Fuks-Konopka i p. Monika Załoga – Dziadłowska.

Pozostały wspaniałe wspomnienia, wiele pamiątek i zdjęć.

 

Szczególne podziękowania dla księdza proboszcza parafii Św. Jacka w Kętrzynie oraz parafian, którzy zorganizowali zbiórkę funduszy i dzięki temu nasi najubożsi wychowankowie mogli uczestniczyć w turnusie.

Za okazaną pomoc SERDECZNIE DZIĘKUJEMY J

JANTAR 14-28.05.2014 r.

Wyjazd na turnus rehabilitacyjny odgrywa niezmiernie ważną rolę w procesie usprawniania dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym. Jest formą aktywnej rehabilitacji połączoną z elementami wypoczynku. Program zawiera elementy rehabilitacji odpowiedniej do rodzaju schorzeń osób niepełnosprawnych przebywających na turnusie (hydroterapia, magnoterapia, laseroterapia, gimnastyka korekcyjną, inhalacje i zajęcia na siłowni, zajęcia na basenie, kąpiele perełkowe, hipoterapia ) oraz obejmuje zajęcia kulturalno-oświatowe, sportowo-rekreacyjne, wycieczki  wspomagające rehabilitacje społeczne. W czasie wolnym od zajęć proponowanych przez ośrodki uczestniczy korzystają z imprez w plenerze, ognisk, balów, konkursów i festiwali. Taka organizacja zajęć dostarcza uczniom wielu przyjemnych doznań, umożliwia długie i aktywne przebywanie na świeżym powietrzu, rozładowanie napięcia emocjonalnego, bezpośredni kontakt z przyrodą. W czasie spacerów uczestnicy turnusu podziwiają uroki najbliższych okolic, zapoznają się z typowymi dla okolicy zagadnieniami. Istotny jest poziom samodzielności, umiejętność radzenia sobie z nowymi nieznanymi problemami i sytuacjami oraz relacje interpersonalne między uczestnikami turnusu.

Turnus to też poznawanie uczestników z innych grup - umiejętność nawiązywania kontaktów. Turnus pokazuje nowe sytuacje oderwane od tych, z jakimi na co dzień spotykają się dzieci dzielące swój dzień między szkołę a dom rodzinny, dla których wyjazd to czasem jedyna szansa zobaczenia innego świata. W tych nowych sytuacjach trzeba umieć się odnaleźć i poradzić sobie z problemami, jakie się tam pojawią. Wychowankowie mają możliwość wykazania się swoimi osiągnięciami, zaimponowania w innym środowisku, co wpływa na ich dowartościowanie się.

Atmosfera panująca na turnusie daje uczniom możliwość bycia z nauczycielem w sytuacji innej niż szkolna, atmosferze zaufania, pomocy, porozumienia, ciepła i otwartości.

Z każdego turnusu uczniowie wracają zadowoleni, pełni wrażeń. Wspomnienia i zdjęcia na długo pozwalają zachować im te wyjazdy w pamięci i wracać do wspólnie przeżytych chwil. Wobec ogromu korzyści rewalidacyjnych ważne wydaje się propagowanie idei turnusów rehabilitacyjnych i obejmowanie tą formą pracy jak najszerszej liczby dzieci niepełnosprawnych.

 Wyjazdy te, były możliwe wyłącznie dzięki ścisłej współpracy z PCPR w Kętrzynie, Olsztynie, Bartoszycach oraz Mrągowie oraz nieocenionej pomocy finansowej i rzeczowej wielu sponsorów : Apteka Św. Brunona w Kętrzynie, Stowarzyszenie LAZARUS, Piekarnia Mistrza Jana, hurtownia DIM, WIBO, pani Teresa Kuran, pan Krzysztof Sznurkowski, Bank Credite Agricole, pani Agata Butrym, Rada Rodziców SOS-W w Kętrzynie oraz SOS-W w Kętrzynie.

Dyrekcja Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego w Kętrzynie, nauczyciele, organizatorzy oraz uczestnicy turnusu składają serdeczne podziękowanie wszystkim darczyńcom i dobroczyńcom, dzięki którym to przedsięwzięcie udało się zrealizować.

ABY PRZEJĆ DO ALBUMU FOTOGRAFICZNEGO KLIKNIJ NA ZDJĘCIE OBOK

 

 

MURZASICHLE 10-23.09.2014 R.

 

 

Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kętrzynie w dniach 10-23.09.2012 r. uczestniczyli w turnusie usprawniająco-rekreacyjnym w Murzasichle koło Zakopanego. Podróż trwała 14 godzin, ale było warto. Widok polskich gór zachwycił wszystkich uczestników. Tym bardziej, że niektórzy z nich widzieli  góry po raz pierwszy.

Cała grupa wraz z opiekunami liczyła 33 osoby. Turnus został sfinansowany ze środków Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kętrzynie. Głównym celem turnusu było ogólne poprawienie sprawności oraz dobra zabawa, czego nie brakowało. Uczestnicy mieli wiele atrakcji, min.: zdobywanie gór- szlaki dostosowane do możliwości dzieci, byliśmy na Rusinowej Polanie, Psiej Trawce, Hali Gąsiennicowej, w kościele na Wiktorówkach, zwiedziliśmy Zakopane, Krupówki, Gubałówki, Wielką Krokiew, zwiedzaliśmy Muzeum Tatrzańskie, byliśmy w kinie 7D, byliśmy w Bacówce i próbowaliśmy oscypków, słuchaliśmy prawdziwej kapeli góralskiej, która grała tylko dla nas, słuchaliśmy opowiadań górala w Izbie Regionalnej w Murzasichlu, wyjechaliśmy na jeden dzień do Słowacji, gdzie zwiedzaliśmy piękną jaskinię, były też dyskoteki, bal przebierańców, karaoke, ogniska,  i wiele, wiele innych.

Wspaniałe wspomnienia pozostaną na całe życie.

 

WIĘCEJ ZDJĘC W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM-NA STRONIE GŁÓWNEJ !!!

 

 

 

              2010/2011                

JAROSŁAWIEC

 

10 -  23. 06. 2011 r.

 

 

 

 

 

Rok szkolny 2011/2012 już się rozpoczął ale wspomnienia z wakacji wciąż żywe. Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kętrzynie mają co wspominać. Ich wakacje rozpoczęły się wyjazdem na turnus usprawniająco-rekreacyjny do Jarosławca. Uczniowie byli zachwyceni widokiem polskiego morza. Tym bardziej, że niektórzy z nich widzieli „tak dużą wodę” po raz pierwszy.

Cała grupa wraz z opiekunami liczyła 39 osób. Turnus został sfinansowany ze środków Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kętrzynie. Głównym celem turnusu było ogólne poprawienie sprawności oraz dobra zabawa, czego nie brakowało. Uczestnicy mieli wiele atrakcji, min.: rejs statkiem pirackim w Darłowie, zwiedzanie Ustki (Muzeum Ziemi Usteckiej, Muzeum Chleba)spacer po promenadzie, zwiedzanie Latarni Morskiej w Jarosławcu, zajęcia w Parku Wodnym „JAN” w Darłówku, hipoterapia, zajęcia na basenie, dyskoteki, karaoke, ogniska, kąpiele w morzu i wiele, wiele innych.

Wszystko to wywołało wiele zadowolenia i uśmiechu na buziach naszych podopiecznych. Pozostały wspaniałe wspomnienia, wiele pamiątek i zdjęć.

 

Szczególne podziękowania dla właścicieli Apteki Remedium, ulica Sikorskiego 19 oraz Apteki, ulica Mazurska, za zaopatrzenie naszej apteczki w niezbędne środki pierwszej pomocy.

 

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM NA STRONIE GŁÓWNEJ !!!!

 

 

 

             2009/2010                

Turnus z przygodami

PORĄBKA

 

07 -  20. 05. 2010 r.

 

 

 

 

 

Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowaczego w Kętrzynie pierwszy raz mieli możliwość  wyjazdu na turnus usprawniająco - rehabilitacyjny. Grupa wraz z opiekunami liczyła 41 osób. Turnus został sfinansowany ze środków Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kętrzynie. Dzieci wyjechały w Góry Beskidzkie do malowniczej wioski o nazwie Porąbka. Głównym celem turnusu było ogólne poprawienie i podtrzymanie sprawności psychofizycznej oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników. Cele i zadania pobytu w górach realizowane były poprzez formy i metody dostosowane do wieku, stopnia i rodzaju niepełnosprawności uczestników oraz ich zainteresowań. Rehabilitacja fizyczna obejmowała zabiegi lecznicze: kinezyterapię, fizykoterapię i hydroterapię, a rehabilitacja psychiczna - zajęcia socjoterapeutyczne i terapię zajęciową: arterapię, choreoterapię, muzykoterapię. Grupa wychowanków ośrodka uczestniczyła także w zajęciach integracyjno-adaptacyjnych, wycieczkach pieszych i autokarowych zwiedzając najpiękniejsze zakątki Porąbki i okolic.
           Dziećmi opiekowały się panie: Joanna Fuks - Konopka, Małgorzata Wąsik, Monika Załoga, Dorota Korneluk i Grażyna Żebrowska


           Turnus niespodziewanie przerwała powódź, ośrodek został zalany. Sprawna akcja strażaków uchroniła dzieci przed nieszczęściem. Podopieczni SOSW zachowają w pamięci wiele wspaniałych wspomnień, ale też odczuwają w głębi duszy lekki niedosyt, mając nadzieję, że turnus odbędzie się także w przyszłym roku.

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE GŁÓWNEJ W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM !!!

Aktualności

Kontakt

  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie
    11-400 Kętrzyn
    Ul. Klonowa 2B
  • 897512355.
    (+48)786866815

Galeria zdjęć