Nawigacja

KULTURA, SZTUKA, EKOLOGIA I ZDROWIE

OWOCE I WARZYWA W SZKOLE

"OWOCE I WARZYWA W SZKOLE" -rok szkolny 2016/2017

NOWALIJKOWA KOLOROWA UCZTA W ZET-III TP

WIĘCEJ  ZDJĘC W ALBUMIE-KLIKNIJ NA OBRAZEK

WIĘCEJ ZDJĘĆ KLIKNIJ NA OBRAZEK

"OWOCE I WARZYWA W SZKOLE" -rok szkolny 2015/2016

 

 

W ramach programu „Owoce i warzywa w szkole” w roku szkolnym 2014/2015/2016 uczestniczy 17 uczniów z klas I-III szkoły podstawowej.

08 października 2015 w klasie III zespołu edukacyjno-terapeutycznego odbyły się zajęcia promujące zdrowe odżywianie. Realizowany był temat o warzywach zbieranych jesienią w ogrodzie. Dzieci wykonały smaczną sałatkę warzywną, którą podzieliły się z innymi uczniami i nauczycielami.

Powinniśmy uświadamiać dzieciom jak ważne dla zdrowia jest racjonalne odżywianie się. Oto scenariusz scenariusz przeprowadzonych  zajęć.


Cele ogólne: 
· Rozróżnianie i nazywanie popularnych warzyw(marchew, ogórek, cebula, por, seler, ziemniaki).
· Uświadamianie dzieciom znaczenia warzyw dla zdrowia.
· Zachęcanie do spożywania warzyw i owoców.
· Wyrabianie u dzieci zmysłu smaku i dotyku.
· Kształtowanie nawyku odpowiedniego posługiwania się łyżką, serwetką.
· Kształtowanie nawyku dbania o czystość osobista i ład w otoczeniu.

Metody:
· Słowna- rozmowa
· Czynne- zadań stawianych dziecku
· Oglądowa- pokaz, obserwacja


Środki dydaktyczne:
· warzywa
· deska, miseczki, talerzyki, łyżki, serwetki
· emblematy z narysowanymi warzywami dla każdego dziecka
· etykiety z nazwami warzyw
· wiersz Joanny Papuzińskiej pt: „Sałatka”


Przebieg zajęcia:
1. Rozpoznawanie i opisywanie warzyw za pomącą zmysłu dotyku i wzroku np.: „To jest marchew. Marchew jest twarda.” „To jest ogórek, on jest zielony” itp. Następnie kolejno podchodzą do specjalnie przygotowanej skrzynki z wyciętym otworem, wewnątrz której znajdują się różne warzywa i za pomocą dotyku rozpoznają je.

2. Etykietowanie warzyw, układanie przepisu na sałatkę warzywną

3. Recytacja przez nauczycielkę wiersza J. Papuzińskiej „Sałatka”.

Już się jesień rozminęła z latem
Przyszła pora na kolacje pstrokate
Synowie i córki!
Siekajcie ogórki
selery i pory, 
marchew, pomidory
w drobniusieńką kratkę
Zrobimy sałatkę.


Rozmowa na temat wiersza, wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów: pstrokate, drobniusieńka, rozminąć się. Uświadomienie dzieciom, dlaczego warzywa są potrzebne w codziennym jadłospisie, dlaczego zapobiegają chorobom.

 

4. Przygotowanie miejsca pracy. Omówienie zasad bezpiecznego posługiwania się nożem. Krojenie warzyw, wrzucanie do dużej miski, przyprawianie i mieszanie sałatki.
5. Zabawa badawcza- warzywa umieszczone są na talerzyku i pokrojone w kostkę. Dzieci z zawiązanymi oczami częstują się i nazywają warzywo, które spróbowały.

6. Po uporządkowaniu miejsc pracy otrzymują na talerzykach sałatkę i ją degustują. 

 

Joanna Fuks-Konopka

 

         

 

 OWOCE W SZKOLE  

                                    

 

Nasza szkoła uczestniczy w programie „Owoce w szkole” od II semestru w roku szkolnym 2009/2010. Program ten skierowany jest do uczniów klas I – III szkół podstawowych. Celem programu jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie, na etapie na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach podstawowych. W szczególności dotyczy to dzieci zagrożonych nadwagą lub otyłością.

     W programie uczestniczyło  w roku szkolnym 2009/2010 - 18 uczniów; 2010/2011 – 20 uczniów; 2011/2012 – 15 uczniów. W obecnym 2012/2013 roku w programie uczestniczy 15 uczniów. Uczniowie otrzymują porcję owoców i warzyw przez okres 10 wybranych tygodni. W tym czasie uczniowie otrzymywali: jabłka, gruszki, marchew, paprykę, rzodkiewkę oraz soki warzywne lub warzywno-owocowe.

     Uczniowie spożywali warzywa i owoce bardzo chętnie. Codzienna porcja witamin i soli mineralnych wzbogaciła codzienny jadłospis uczniów. Niektórzy uczniowie przełamali opór przed nowymi smakami, wspólny posiłek sprawiał, że dzieci chętniej zjadały swoje porcje.

 Nauczyciele prowadzący zajęcia w klasach I-III szkoły podstawowej przygotowali zajęcia o charakterze edukacyjnym, mające na celu poszerzenie wiedzy uczniów na temat zdrowego odżywiania, znaczenia spożywania warzyw i owoców, utrwalenie zdrowych nawyków żywieniowych u uczniów.

·         Przeprowadzono pogadanki na temat: „ Zdrowego stylu życia, odżywiania”.

·         Odbyły się konkursy plastyczne pt. „Owoce i warzywa w szkole” .

·         Zorganizowano wystawkę owoców i warzyw przyniesionych przez uczniów.

·         Uczniowie z klas I – III samodzielnie przygotowali i wykonali sałatki owocowe
i warzywne.

·         Brali udział w zabawach edukacyjnych: rozpoznawali kształty warzyw i owoców poprzez dotyk i nazywanie ich, układali puzzle.

·         Układali hasła zachęcające do spożywania warzyw i owoców.

·         Odbyły się degustacje przyniesionych owoców i warzyw . 

       

Więcej zdjęć w albumie fotograficznym !!!

 

 

Konspekty lekcji – blok tematyczny owoce i warzywa

Temat: Jedz owoce i warzywa.

Cele główne:

- kształtowanie nawyku jedzenia warzyw i owoców,

- rozumienie znaczenia witamin dla zdrowia

Cele szczegółowe:

Uczeń:

-rozumie konieczność jedzenia warzyw i owoców,

- zna zasady zdrowego odżywiania się,

- ma wykształcony nawyk mycia warzyw i owoców przed jedzeniem,

- umie wykonać sałatkę owocową lub warzywną,

- potrafi współpracować w grupie.

Metody pracy:

- zabawowa,

- rozmowa kierowana,

- praktycznego działania.

Formy pracy:

- indywidualna,

- grupowa.

Środki dydaktyczne:

- wiersz „Witaminowe abecadło”,

- rozsypanka wyrazowa,

-szablony owoców i warzyw,

- przybory do malowania,

- kosz na owoce i warzywa wycięty z kartonu,

- różnorodne warzywa i owoce,

- przybory: nóż, tacki, miski, itp.

Przebieg zajęć:

1.      Zabawa wprowadzająca w temat- Powitanie. Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel pozdrawia dzieci:

- Witam wszystkich, którzy zjedli dzisiaj jabłko. Dzieci, które to zrobiły, wstają).

            - Witam wszystkich, którzy zjedli dzisiaj jakiś inny owoc.

          - Witam wszystkich, którzy zjedli dzisiaj jakieś warzywo.

          - Witam wszystkich, którzy lubią marchewkę.

         - Witam wszystkich, którzy codziennie jedzą owoce.

        - Witam wszystkich, którzy piją soki.

       - Witam wszystkich, którzy myją owoce przed jedzeniem.

2.  Rozmowa na temat wartości odżywczych warzyw i owoców, w oparciu o wiersz- „Witaminowe abecadło”:

Oczy, gardło, włosy, kości zdrowsze są, gdy A w nich gości. A w marchewce, pomidorze, w maśle, mleku też być może. B – bądź bystry, zwinny, żwawy do nauki i zabawy! W drożdżach, ziarnach i orzeszkach, w sercach, jajkach B też mieszka.

Naturalne witaminy lubią chłopcy i dziewczyny. Bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny.

C – to coś na przeziębienie i na lepsze ran gojenie. C: porzeczka i cytryna, świeży owoc i jarzyna!

Zęby, kości lepiej rosną kiedy D dostana wiosną. Zjesz ją z rybą, jajkiem, mlekiem. Na krzywicę D jest lekiem. Naturalne witaminy lubią chłopcy i dziewczyny. Bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny.

3.      Dzieci wybierają szablon swego ulubionego owocu lub warzywa, odrysowują na kartce i kolorują. Następnie wycinają swoja pracę i przypinają na gazetkę, do wyciętego z kartonu kosza.

4.      Dzieci z rozsypanki wyrazowej układają nazwy owoców lub warzyw, bądź etykietują.

5.      Nauczycielka zaprasza dzieci do wykonania sałatki. Wszyscy wspólnie pracują – mycie owoców, obieranie, krojenie, mieszanie

6.      Zajęcia kończy degustacja przygotowanej sałatki. 

 

 

Szkolny koordynator programu „Owoce w szkole”

 Joanna Fuks-Konopka 

 

Aktualności

Kontakt

  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie
    11-400 Kętrzyn
    Ul. Klonowa 2B
  • 897512355.
    (+48)786866815

Galeria zdjęć