MAZURZYMY

Udział uczniów w warsztatach pod hasłem

„X Mazurzymy po kętrzyńsku”

zorganizowanych przez Stowarzyszenie Kulturalne „Konik Mazurski”

Udział gimnazjalistów w warsztatach pod hasłem

„X Mazurzymy po Kętrzyńsku”realizowanych przez Stowarzyszenie Kulturalne „Konik Mazurski”w ramach zadania ze środków finansowych Gminy Miejskiej

27 kwietnia 2017 roku uczniowie gimnazjum po raz kolejny uczestniczyli
w warsztatach pod hasłem „Mazurzymy po Kętrzyńsku”, zorganizowanych przez panie
ze Stowarzyszenia Kulturalnego „Konik Mazurski” w Kętrzynie. Celem spotkania było zapoznanie młodzieży z kulturą i sztuką Warmii i Mazur oraz historią miasta Kętrzyna.  Uczniowie mieli okazję obejrzenia wyrobów rękodzielniczych w galerii Stowarzyszenia, wysłuchania opowiadań w gwarze mazurskiej oraz utrwalenia wiadomości o zabytkach Kętrzyna. Uwieńczeniem warsztatów było wykonanie przez uczniów malunków na kaflach ceramicznych prezentujących barwy i symbole rodzinnego miasta.  Wszystkie wykonane prace wezmą udział w wystawie podczas finału konkursu „Mazurzymy po Kętrzyńsku”, który odbędzie się 9 maja 2017 roku na terenie kętrzyńskiego zamku.

Adriana Tokarska

WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE-kliknij na obrazek

Udział uczniów w warsztatach pod hasłem

„IX Mazurzymy po kętrzyńsku”

zorganizowanych przez Stowarzyszenie Kulturalne „Konik Mazurski”

28 kwietnia 2016 roku uczniowie gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy razem
z paniami Adrianą Tokarską i Beatą Kontoftt po raz kolejny wzięli udział w warsztatach pod hasłem „IX Mazurzymy po kętrzyńsku”, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Kulturalne „Konik Mazurski” w Kętrzynie. Celem spotkania było przedstawienie młodzieży kultury Warmii i Mazur. Uczniowie mieli okazję obejrzenia wyrobów własnoręcznie wykonanych przez członkinie stowarzyszenia i bliższego poznania dawnych technik rękodzielniczych,  wysłuchania tekstów w gwarze mazurskiej, jak również obejrzenia niezwykle interesującego filmu edukacyjnego pt. „Szkoła dawniej i dziś”. Na zakończenie warsztatów młodzież miała za zadanie wykonanie prac plastycznych na podstawie wrażeń ze spotkania z kulturą Warmii
i Mazur.

Wizyta w Galerii Stowarzyszenia „Konik Mazurski” z całą pewnością poszerzyła wiedzę uczniów z zakresu kultury własnego regionu oraz zainspirowała ich do tworzenia własnych prac, które będzie można oglądać podczas Konkursu Mowy Mazurskiej w 12 maja 2016 roku.

A.Tokarska

WIĘCEJ ZDJEĆ KLIKNIJ NA OBRAZEK

Udział uczniów SOSW w Kętrzynie w warsztatach plastycznych

„VII Mazurzymy po Kętrzyńsku”

zorganizowanych przez

Stowarzyszenie Kulturalne „KONIK MAZURSKI”

6 maja 2014r.

Zadanie zostało zrealizowane ze  środków finansowych Gminy Miejskiej Kętrzyn.

KLIKNIJ NA OBRAZEK-PRZEJDŹ DO ALBUMU!!!

SPRAWOZDANIE Z IMPREZY PT. „VI MAZURZYMY PO KĘTRZYŃSKU – KONKURS          MOWY MAZURSKIEJ”

16 maja 2013 r. o godz. 11.00 w kętrzyńskim zamku odbył się konkurs mowy mazurskiej skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie klas I-III, IV-VI szkół podstawowych oraz uczniowie szkół gimnazjalnych.
    Konkurs poprzedzony był cyklem spotkań z uczniami kętrzyńskich szkół, na których czytane były bajki, przysłowia, wiersze mazurskie i warmińskie. Na bazie uzyskanej wiedzy uczestnicy ilustrowali bajki bądź rysowali wzory uznane jako warmińskie i mazurskie.
     W czasie imprezy można było posłuchać piosenek mazurskich w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kętrzynie, prelekcji w gwarze mazurskiej wygłoszonej przez rodowitego Mazura, pana Dietmara Serafina, zapoznać się z fragmentem „Plonu” Karola Małłka i „Legendy o Świętej Lipce” Marii Zientary-Malewskiej, zwiedzić Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, a także posmakować potrawy mazurskiej.
    Poprzez bajki, wiersze, przysłowia, przybliżenie obyczajów i obrzędów zostało pokazane uczestnikom i widzom konkursu piękno kultury mazurskiej.

Nasz Ośrodek reprezentowały: Daria Kubiak, Natalia Bogórska i Krystyna Ejsmont. Dziewczęta zajęły ex aequo III miejsce, otrzymały dyplomy i pięknie wydane albumy o Mazurach.

Do konkursu przygotowała uczennice p. Monika Szymańska.