Obchody jubileuszu : "65 LAT SOSW W KĘTRZYNIE"

06.06.2012r

Historia SOSW w Kętrzynie

"Każdy człowiek ma prawo miejsca w społeczeństwie i do osobistego szczęścia" M. Grzegorzewska

Historia powstania Ośrodka sięga już roku 1945, kiedy to po wyzwoleniu powstał w Kętrzynie Dom Dziecka. Znalazły w nim opiekę sieroty naturalne i społeczne oraz dzieci z niedorozwojem umysłowym.

KALENDARIUM OŚRODKA:

1947r. Na polecenie Kuratorium Okręgu Szkolnego w Olsztynie Dom Dziecka przemianowany został na Państwowy Zakład Wychowawczy. Pierwszym dyrektorem był Piotr Nawrót, absolwent Instytutu P edagogiki Specjalnej, jedyny wówczas pedagog z przygotowaniem fachowym. Zorganizował on 7-klasową Szkołę Podstawową. Zapoznawał nauczycieli i wychowawców z zasadami i metodami pracy z dzieckiem upośledzonym.

1951r. Przy PZW powstała Szkoła Zawodowa z następującymi kierunkami kształcenia: krawiectwo, szewstwo, ślusarstwo i piekarstwo. Mimo trudnych warunków lokalowo - materi alnych sprawnie działały warsztat krawiecki i ślusarski.

1952r. W Zakładzie wybuchł pożar niszcząc w znacznym stopniu budynek placówki. Zajęcia dydaktyczne z tego powodu odbywały się po południu w Szkole Podstawowej nr 2.

1954r. "Wychowanie przez pracę". Młodzież i pracownicy przystąpili do remontu pomieszczeń po pożarze, budowy stolarni i wyposażania pomieszczeń w odpowiedni sprzęt. Wychowankowie znaleźli w miarę dogodne warunki do nauki i zdobywania zawodu. Placówka nawiązała kontakt z Państwowym Instytutem Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Studenci tego Instytutu odbywając w Zakładzie praktyki, przybliżali pracownikom fachową wiedzę z zakresu pedagogiki specjalnej.

1961r. Zakład przeniesiono do wyremontowanych budynków przy ul. Sikorskiego 76 (obecnie). Urządzono warsztaty stolarski i ślusarski. Zaadaptowany obiekt wymagał nadal bieżących remontów dlatego przy Szkole Podstawowej utworzono dla młodzieży przerośniętej wiekowo kierunek malarz budowlany.

1967r. Na wniosek Kuratorium Okręgu Szkolnego dotąd Państwowy Zakład Wychowawczy przemianowany został na Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

1968-1970r. Trwała budowa stadionu szkolnego. Pracowali przy jego powstawaniu młodzież i pracownicy Ośrodka.

1973r. W Szkole Zawodowej powstał kierunek rolnik - o trzyletnim okresie kształcenia. Bazą szkoleniową był własny ogród. Patronat nad Ośrodkiem objęła jednostka WOP.

1992r. Funkcję dyrektora Ośrodka objął mgr Stanisław Wachnik.

1997r. W Szkole Zawodowej otworzono kierunek kucharski. W internacie zorganizowano pierwsze grupy dla dziewcząt.

1999r. W Szkole Zawodowej otworzono kierunek budowlany. W Ośrodku powstaje Gimnazjum Specjalne.

2002r. Otwarcie pierwszej Pracowni Komputerowej. Wyposażenie Gabinetu Logopedycznego w zestaw komputerowy i profesjonalne programy do wspomagania rozwoju mowy.

2003r. Powstanie Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Dorosłych Niepełnosprawnych Umysłowo i ich Rodzin w Kętrzynie "STO". Założenie Zespołu Muzycznego "Malowani Tęczą". Utworzenie Koła Ekologicznego "Skrzaty". "Reklama Dzieciom' - wyposażenie gabinetu gimnastyki korekcyjnej w sprzęt sportowy i rehabilitacyjny - projekt TVP.

2004r. Realizacja Programu Wyrównywanie różnic między regionami na likwidację barier transportowych - zakup pojazdu do przewozu osób niepełnosprawnych. Przystąpienie do projektu "Szkoła Promująca Zdrowie".

2005r. Remont kapitalny bloku sanitarnego na parterze szkoły i w Internacie. Utworzenie SSPP dla uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym. Utworzenie Zespołu Ekologicznego. Uzyskanie funduszy na cele ekologiczne z Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku. Otwarcie nowoczesnej Pracowni Komputerowej i Pracowni Multimedialnej.

2006r. Wzbogacenie bazy dydaktycznej, rehabilitacyjnej i socjalnej Ośrodka ze środków PFRON, EFS, Powiat Kętrzyński na kwotę ponad 1,5 mln zł. Pozyskanie sprzętu do diagnozy i terapii Metodą Tomatisa. "Reklama Dzieciom" - realizacja projektu TVP modernizacja pomieszczenia Zespołu Edukacyjno - Terapeutycznego. Utworzenie Koła Redakcyjnego - "Szkolne Pisemko - HEJA". Uzyskanie Aktu Przynależności do grupy szkół i placówek ubiegających się o Certyfikat Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty "Szkoła Promująca Zdrowie".

2012r. - 06 czerwca obchody 65- lecia powstania SOSW w Kętrzynie.