Nawigacja

NASZA SZKOŁA

HIPOTERAPIA

 

 

HIPOTERAPIA 2016/2017

Zajęcia hipoterapii dobiegły końca.

21 czerwca 2017 roku  odbyły się ostatnie zajęcia projektu finansowanego przez PZU Fundację  „Jazda konna z elementami hipoterapii – upowszechnianie sportu dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej” . Był to pierwszy projekt nowopowstałego w naszym Ośrodku Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin „RAZEM”. Zajęcia odbyły się, jak zawsze, w zaprzyjaźnionym Stadzie Ogierów w Kętrzynie.  Na początku dzieci i ich rodzice miały możliwość obserwowania zaprzęgania ogierów zimnokrwistych do zaprzęgów a potem wspólne przejażdżki bryczkami. Następnie prezes stowarzyszenia, pani Dorota Korneluk,  wręczyła nagrody i dyplomy dla przybyłych zwycięzców i wyróżnionych w konkursie plastycznym „Koń w oczach dziecka”. Prace te można oglądać w Galerii Stada Ogierów przy ulicy Bałtyckiej 1 przez okres wakacji w godzinach od 8.00 do 16.00. Zapraszamy serdecznie. Nas w Galerii przywitał dyrektor Stada Ogierów  pan Jerzy Gawarecki, który był zachwycony pracami plastycznymi.  Następnym punktem imprezy było ognisko, pieczenie kiełbasek, wspólne rozmowy, gry i zabawy, omówienie zajęć hipoterapii, pamiątkowe zdjęcia i dyplomy dla uczestników zajęć. Impreza była bardzo udana. Liczymy na to, że w następnym roku szkolnym nasi podopieczni nadal będą mieli możliwość uczestniczenia w tych zajęciach. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY naszemu sponsorowi dzięki, któremu nasze dzieci mogły się częściej uśmiechać biorąc udział w zajęciach z Sopisem, Galą i Gawrą. DZIĘKUJEMY.

WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE-kliknij na obrazek

KONKURS -"KOŃ W OCZACH DZIECKA"

Konkurs plastyczny

 „Koń w oczach dziecka” -  ROZSTRZYGNIĘTY!!!

Zaproszenie do naszego konkursu przyjęło 10 placówek: Przedszkole Miejskie w Korszach, Przedszkole przy SOSW w Kętrzynie, Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza" w Kętrzynie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Braniewie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lidzbarku Warmińskim, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Moniuszki w Kętrzynie, Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żardenikach, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Konopnickiej w Węgorzewie. Otrzymaliśmy łącznie 100 prac plastycznych, w tym:

- PRZEDSZKOLE:  29 PRAC

- SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY  I – III:  27 PRAC

- SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY IV- VI: 23 PRACE

- GIMNAZJUM: 21 PRAC

Niestety nie wszystkie prace spełniały wymagane kryteria, ale wszystkie były zachwycające i wybór najlepszych był niezmiernie trudny. Komisja w składzie: instruktor, terapeuta, koordynator konkursu Joanna Fuks-Konopka, instruktor Bogusław Konopka oraz Stefan Jaroszewski, nauczyciel plastyki Adriana Tokarska, wolontariuszki Wiktoria Konopka oraz Paulina Skorynko, wyłoniła laureatów:

KATEGORIA PRZEDSZKOLE

I miejsce

KRZYSZTOF HAWRYSZ Przedszkole Miejskie w Korszach

II miejsce

JULIA MAKUŁA Przedszkole Miejskie w Korszach

III miejsce

SEBASTIA SZALAPAJ Przedszkole Miejskie w Korszach

Wyróżnienie:

- ANNA CZOK Przedszkole Miejskie w Korszach

- MARTYNA SOCHACKA Przedszkole Miejskie w Korszach

-LENA KRAKOWIAK  Przedszkole Miejskie w Korszach

- JULIA CIOK Przedszkole przy SOSW w Kętrzynie, gr. KRASNALE

KATEGORIA SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY I- III

I miejsce

OSKAR TURCZYN Szkoła Podstawowa w Korszach

II miejsce

WIKTORIA BORUCKA  SOSW im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie

III miejsce

BLANKA STUNŻO  Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza"

Wyróżnienie:

- WERONIKA KACZMAREK  SOSW im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie

- ALEKSANDRA TOMASZEWICZ  Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Moniuszki w Kętrzynie

- BEATA KISIEL SOSW im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie

- MATEUSZ OBRĘBSKI SOSW w Żardenikach

 

KATEGORIA SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY IV- VI

I miejsce

NATALIA SCHNEIDER SOSW w Żardenikach

II miejsce

KATARZYNA TOMASZEWICZ Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Moniuszki w Kętrzynie

III miejsce

ANNA OSTAPIUK SOSW w Braniewie

Wyróżnienie:

- BARTŁOMIEJ MALANOWSKI SOSW im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie

- PATRYK BALEWSKI Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie

- MIKOŁAJ PACZKOWSKI Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie

GIMNAZJUM

I miejsce

MAJA CYDEJKO SOSW w Lidzbarku Warmińskim

II miejsce

KATARZYNA ZAKRZEWSKA SOSW im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie

III miejsce

DOMINIKA JASTRZĘBSKA SOSW im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie

Wyróżnienie:

- SYLWIA GARGULA SOSW w Lidzbarku Warmińskim

- JAROSŁAW KOSTYK SOSW im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie

- AGATA TOMCZAK Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie

WSZYSTKIM WYRÓŻNIONYM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

Na laureatów czekają nagrody rzeczowe i dyplomy.

Prace będą prezentowane w SOSW w Kętrzynie od 19.06.2017 do 23.06.2017, a następnie w GALERII Stada Ogierów ul. Bałtycka 1 w Kętrzynie od 23.06.2017  do 28.08.2017 r.

ZAPRASZAMY!!!

WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE-kliknij na obrazek

HIPOTERAPIA NIE TYLKO NA KONIU

15.02.2017 r w internacie  w ramach projektu  Jazda konna z elementami hipoterapii – upowszechnianie sportu dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, finansowanego przez FUNDACJĘ PZU odbyły się zajęcia teoretyczne dotyczące budowy konia. Uczestnicy mieli możliwość na wiele sposobów poznać budowę konia, nazywały i zaznaczały części ciała, układały puzzle, oglądały albumy, ilustracje. Po obejrzeniu filmów zadawały wiele pytań, były bardzo zainteresowane tematem. Efekty naszej pracy można oglądać na zdjęciach i wystawie prac na korytarzu w SOSW-W w Kętrzynie.

WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE -KLIKNIJ NA OBRAZEK

PRZEDSZKOLAKI NA HIPOTERAPII

Nasi najmłodsi podopieczni maja  możliwość uczestniczenia w zajęciach hipoterapii. Przedszkolaki mogą doświadczać kontaktu z cudownymi zwierzętami, jakim są konie i piękną przyrodą jaką mamy w Stadzie Ogierów w Kętrzynie. Hipoterapia jest jednym z elementów rehabilitacji leczniczej. To ogół zabiegów terapeutycznych, do których wykorzystuje się konia. Ma ona na celu przywracanie zdrowia i usprawnianie poprzez kontakt z koniem i jazdę konną. To obecność zwierzęcia sprawia, że jest to wyjątkowa i niepowtarzalna metoda terapeutyczna. Ruch konia jest pokrewny chodowi człowieka. Koń w terapii to „współterapeuta” przenoszący na pacjenta ruch. Zaznaczyć należy, iż hipoterapia przynosi korzyści we wszystkich obszarach funkcjonowania człowieka: fizycznym, poznawczym, motywacyjnym, emocjonalnym i społecznym. Podczas zajęć przy koniu, kiedy dziecko może go obserwować z pewnej odległości, nazywać i wskazywać jego części ciała, obchodzić i oglądać z różnych stron, kształtuje się pojęcie odrębności fizycznej konia. Mówiąc do konia „Wio” dziecko czuje, że sprawia iż koń rusza. Daje mu to poczucie sprawstwa i wiarę we własne możliwości. Po pokonaniu onieśmielenia przed „dużym zwierzęciem”, rozwija się dojrzałość społeczna i poczucie odpowiedzialności za siebie i konia - dziecko ma okazję troszczyć się o swojego przyjaciela, głaskać go, karmić oraz dbać o jego wygląd.

Podopieczni z naszego przedszkola spędzili dzisiaj kilka emocjonujących chwil w „towarzystwie” fantastycznych koni Gali i Gawry, które nie mogą doczekać się już następnych spotkań.

WIĘCEJ ZDJEĆ KLIKNIJ NA OBRAZEK

 

więcej zdjęc kliknij na obrazek

HIPOTERAPIA 2015/2016

Rozpoczęliśmy zajęcia z HIPOTERAPII

Zajęcia z hipoterapii odbywają się dwa razy w tygodniu w Stadzie Ogierów w Kętrzynie. Obiekt wyposażony jest w ujeżdżalnie odkrytą i halę w której można prowadzić zajęcia również  zimą. Prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę: hipoterapeutę, instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością jeździectwo i jazda konna oraz pedagoga specjalnego. Konie z którymi współpracujemy to Sopis, Gala i Gawra.

Zajęcia z hipoterapii są nie tylko wzbogaceniem oferty  zajęć rewalidacyjnych prowadzonych w naszej szkole, ale przede wszystkim dają wiele radości i niezapomnianych wrażeń naszym uczniom. Hipoterapia jest jedną z metod terapeutycznych, którą prowadzi się w naszym ośrodku i wykorzystuje w usprawnianiu dzieci z MPD, dzieci z wadami postawy, zespołem Downa  i autyzmem. W tej metodzie nie ma większych ograniczeń co do rodzaju niepełnosprawności, a dzięki specyficznym właściwościom ruchu konia przynosi dobre efekty w pracy nad kształtowaniem reakcji równoważnych, obniżaniem napięcia spastycznego, poprawą koordynacji ruchowej, stymulacją rozwoju psychofizycznego i społecznego oraz przygotowaniem dzieci do chodzenia. Ćwiczenia wykonywane podczas jazdy konnej są doskonałą kontynuacją metod pracy w naszym ośrodku.

WIĘCEJ ZDJEĆ -kliknij na obrazek

 

Zaczęliśmy zajęcia HIPOTERAPII

 

Po raz drugi nasi uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach organizowanych przez Stado Ogierów w Kętrzynie. Projekt pod nazwą  „Jazda konna dla dzieci niepełnosprawnych – Sport i rekreacja” realizowany jest dzięki Urzędowi Miasta Kętrzyn w okresie od 10 września do 10 grudnia 2014 roku, w każdą środę w godzinach 14.00 – 17.00.

Zajęcia te poprzez dotyk końskiej sierści, łaskotanie grzywy, rozmaitość kształtów, odgłos kroków, przyjazne parskanie i mile kojarzony zapach stymulują wszystkie zmysły: dotyku, słuchu, wzroku i węchu. Koń wyzwala emocje, uczy wrażliwości i opiekuńczości, ale także stanowczości i umiejętności podejmowania szybkich decyzji. Ma ogromny wpływ na człowieka. Motywuje do działania, uczy i daje chęć do zmagania się z przeciwnościami losu.

Podczas pierwszych zajęć kontaktu z żywym zwierzęciem dzieci zyskały nowych przyjaciół: poznały ich imiona, uczyły się współdziałania, karmiły, czyściły konie oraz wykonywały różne ćwiczenia na koniu, w ruchu, które zadawał im instruktor. Zajęcia prowadzone są w formie wesołej zabawy. Każde dziecko wyszło ze stada z uśmiechem na ustach i chęcią uczestniczenia w następnych zajęciach.

 

Joanna Fuks-Konopka

 

HIPOTERAPIA

Od 19 marca 2014 r. podopieczni SOS-W w Kętrzynie mogą uczestniczyć w zajęciach hipoterapii prowadzonych w Stadzie Ogierów w Kętrzynie pod bacznym okiem hipoterapeuty pana Jana Nawrockiego, instruktora jeździectwa pana Bogusława Konopka (pracowników SO w Kętrzynie), oraz oligofrenopedagoga pani Joanny Fuks-Konopka (nauczyciela SOS-W w Kętrzynie).

Uczestnicy mają do dyspozycji konia o imieniu SOPIS, specjalnie przygotowanego do pracy z dziećmi. Ma spokojne usposobienie, jest cierpliwy, potulnie wykonuje polecenia i współpracuje z dziećmi. Jest to ogier rasy huculskiej, o maści srokatej, która szczególnie podobała się naszym podopiecznym.  Bardzo lubi być nagradzany za swoją pracę, a najlepiej smakuje mu marchewka, jabłuszko albo suchy chlebek.

 Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie, w środę w godzinach 14.00-17.00.

Mamy nadzieję na stałą współpracę ze Stadem Ogierów oraz Sopisem. DZIĘKUJEMY

 

 

 

OTWIERAMY NOWY KIERUNEK ZAWODOWY- TAPICER!!!

Już dziś zapraszamy uczniów klas III gimnazjum do kontynuacji nauki w Zasadniczej Szkole Zawodowej. Kształcimy w 3 zawodach: kucharz, ogrodnik i stolarz. Od nowego roku szkolnego będzie nowy, bardzo ciekawy i przyszłościowy zawód-TAPICER. W trakcie nauki będziesz miał możliwość m.in. poznania tajników tapicerowania, naprawy i renowacji mebli, siedzeń samochodowych, sprzętu sportowego itp.

Więcej ciekawostek na temat zawodu tapicera dowiesz się, gdy zdecydujesz się nim zostać. WARTO!!!

                                       

                                      

                                          

 

Aktualności

Kontakt

  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie
    11-400 Kętrzyn
    Ul. Klonowa 2B
  • 897512355.
    (+48)786866815

Galeria zdjęć