Nawigacja

NASZA SZKOŁA

"SZKOŁA WIERNA DZIEDZICTWU"

DZIEJE MIASTA I POWIATU - SPOTKANIE Z HISTORYKIEM

W dniu 19 maja 2025r. odbyło się kolejne z cyklu, jak zwykle barwne i ciekawe spotkanie z panem Tadeuszem Korowajem- historykiem, dyrektorem Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Kętrzynie. Poznaliśmy fascynujące historie okolicznych dworów. Wysłuchaliśmy, między innymi, opowieści o zabytkowym dworze w Wajsznorach z 1932r., w Równinie Górnej sprzed 140 lat, dworze w Sińcu gm. Srokowo. Dowiedzieliśmy się, że potomek właściciela dworu w Skierkach gm. Barciany jest  szefem Związku Dawnych Mieszkańców powiatu kętrzyńskiego, a delegacja niemiecka związku, która gościła w tym miesiącu w naszym mieście  przekazała na ręce pana Tadeusza Korowaja, a dokładnie na potrzeby Centrum Biblioteczno-Kulturalnego 12 tys. zdjęć z tematyką naszego powiatu. Takie archiwum cyfrowe jest unikatowym darem dla nas.

Wykład wzbogaciła wyjątkowa dokumanetacja fotograficzna. Dzięki slajdom z rycinami i zdjęciami wychowankowie internatu SOSW mieli możliwość podziwiania piękna dworów, które często już nie istnieją. To spotkanie poszerzyło naszą wiedzę o regionie i było doskonałą lekcją historii w ramach cyklu „Szkoła wierna dziedzictwu”. Świadomość przeszłości i pielęgnowanie śladów minionych czasów, często zanikających, wzbogaca naszą kulturę i kształtuje przyszłe pokolenia.

Pan Tadeusz pomaga nam dbać o spuściznę i uczyć się z niej, budując świadomą przyszłość…  Oczywiście bardzo dziękujemy J

Grażyna Makowska

 Siniec, archiwum prywatne Tadeusza Korowaja

 Wajsznory, archiwum prywatne Tadeusza Korowaja

 Równina Górna, archiwum prywatne Tadeusza Korowaja

 Wólka, archiwum prywatne Tadeusza Korowaja

 

DZIEJE MIASTA I POWIATU - SPOTKANIE Z HISTORYKIEM

W dniu 28 kwietnia 2025r. odbyło się kolejne, niezwykle wartościowe spotkanie z panem Tadeuszem Korowajem. Wychowankowie internatu naszej szkoły mieli możliwość poznać historię doskonale zachowanego pałacu w Łężanach, który przetrwał wojenne i powojenne zawirowania, a obecnie jest pod opieką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego czy np.:  pałacu w Jegławkach wybudowanego w 1848 roku, należącego niegdyś do rodziny Siegfriedów. Znajdujący się w gminie Srokowo pałac jest otoczony przepięknym parkiem krajobrazowym. Obiekt przeszedł gruntowny remont, nowy właściciel dzięki dofinansowaniu przeprowadził rewitalizację parku, który stanowi integralną część tego historycznego kompleksu. Całość dopełniły jeszcze opowieści o dworku w Skandławkach klasycystycznej rezydencji z 1844 roku, obiektach w Suchawie czy Kolkiejmach. Wykład jak zawsze opatrzony był bogatą kolekcją slajdów prezentujących zdjęcia archiwalne i obecne, ryciny. W trakcie spotkania historyk szczegółowo opowiadał o dziejach poszczególnych obiektów, ich losach na przestrzeni lat oraz o stopniu ich zachowania.

Regularne spotkania z historią odgrywają niezwykle ważną rolę w budowaniu świadomości młodego pokolenia. To nie tylko okazja do poznania faktów i wydarzeń z przeszłości, ale przede wszystkim możliwość rozwijania postawy szacunku wobec dziedzictwa kulturowego, kształtowania tożsamości oraz zrozumienia wartości, które wywodzą się z historii regionu. Kiedy młodzi ludzie dostrzegają, jak ich miejsce zmieniało się na przestrzeni dziesiątków czy setek lat i jak ważne były w nich pewne wydarzenia, zaczynają odczuwać silniejszą z nim więź.

Pan Tadeusz sprawia, że przeszłość nie jest jedynie zapisem w archiwach, lecz żywą narracją, dostępną dla kolejnych pokoleń.

Opracowanie tekstu Grażyna M.

 spotkanie, 28.04.2025

Łężany, archiwum prywatne Tadeusza Korowaja

 Kolkiejmy, archiwum prywatne Tadeusza Korowaja

 Jegławki, archiwum prywatne Tadeusza Korowaja

 

DZIEJE MIASTA I POWIATU - SPOTKANIE Z HISTORYKIEM

Kolejne spotkanie z panem Tadeuszem Korowajem, które odbyło się 17 marca, ponownie
przeniosło wychowanków w fascynujący świat historii powiatu kętrzyńskiego. Barwne
opowieści naszego historyka stały się dla nas oknem do przeszłości, ukazując bogactwo
tradycji i kultury tego regionu. Każde spotkanie, to nie tylko lekcja historii, ukazanie
niezwykłego świata, którego w większości już nie ma ( pałace, urokliwe dworki), ale też
głębokie doświadczenie budujące naszą tożsamość kulturową. Tym razem opowieść
dotyczyła obiektów w Glitajmach, Tołkinach, Warnikajmach i Prosnej. Większość, spotkał
taki sam los, jak w przypadkach przedstawianych na wcześniejszych wykładach. Jednym z
ocalałych jest pałac w Nakomiadach, który został odrestaurowany przez obecnego właściciela
pana Piotra Ciszka i cieszy oczy zwiedzających.
Dziedzictwo kulturowe, to zabytki, dzieła sztuki, tradycje, język, czy obrzędy danego
regionu; jest tak ważne, ponieważ pomaga zrozumieć naszą przeszłość, kształtuje tożsamość
kulturową i społeczną oraz buduje pomost między przeszłością a teraźniejszością.
Ministerstwo Edukacji kładzie nacisk na pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego, bo
edukacja w tym zakresie pozwala uczniom lepiej zrozumieć i doceniać różnorodność kultur, a
także rozwijać szacunek do własnej historii. Mówienie o dziedzictwie w kontekście spotkań z
historykiem pomaga wychowankom wzmacniać poczucie przynależności do społeczności,
buduje poczucie własnej wartości, pokazując, że są ważną częścią większej całości .
Dziękujemy Panu Tadeuszowi za wspaniały wykład.

Opracowanie tekstu Grażyna M.

 Glitajny. archiwum prywatne Tadeusza Korowaja

 Warnikajmy. archiwum prywatne Tadeusza Korowaja

 Tołkiny.archiwum prywatne Tadeusza Korowaja

 Prosna. archiwum prywatne Tadeusza Korowaja

 

 

DZIEJE MIASTA I POWIATU - SPOTKANIE Z HISTORYKIEM

Dnia 17. lutego br., odbyło się piąte w tym roku szkolnym, spotkanie z historykiem miasta, mające na celu przybliżenie wychowankom bogatej historii powiatu kętrzyńskiego. Dzięki zaangażowaniu i wiedzy pana Tadeusza Korowaja, który z pełnym oddaniem przekazuje swoją pasję do historii, młodzi ludzie mają okazję poznać fascynujące opowieści o ludziach i miejscach, które kształtowały ten region. Omówione tematy to, między innymi: pałac w Drogoszach oraz Arklitach. Niestety niewiele pozostało z dawnej świetności tych obiektów, pałace były grabione, dewastowane przez Armię Czerwoną, a później polskie władze komunistyczne. Ruchomości jakie pozostały z pałacu w Arklitach to kartusz herbowy oraz komplet z porcelany miśnieńskiej, które znajdują się w zbiorach Muzeum w Kętrzynie.

Historia powiatu kętrzyńskiego jest bogata i różnorodna, a zachowane pałace, często właściwie ich ruiny stanowią cenne dziedzictwo kulturowe. Dziękujemy Panu Tadeuszowi za inspirującą prelekcję.

Osoby zaangażowane w przygotowanie spotkań: Marzena Cwalina, Grażyna Makowska, Szymon Michałowski, Krzysztof Umbras.

Arklity. archiwum prywatne Tadeusza Korowaja

Drogosze. archiwum prywatne Tadeusza Korowaja

 

DZIEJE MIASTA I POWIATU - SPOTKANIE Z HISTORYKIEM

Dnia 20. stycznia br., odbyło się trzecie z kolei w tym roku szkolnym, niezwykle interesujące i wartościowe spotkanie z panem Tadeuszem Korowajem. Historia Kętrzyna, dawniej Rastenburga, jest pełna fascynujących wydarzeń i dynamicznych zmian. Cudownie, że wychowankowie internatu mieli okazję spotkać się z osobą, która mogła ożywić te historie i opowiedzieć o tym, jak prężnie rozwijało się miasto na początku XX wieku. Historyk przeniósł słuchaczy do początków minionego wieku, kiedy Kętrzyn przeżywał okres świetności, oświata stała na bardzo wysokim poziomie, istniała drużyna hokejowa, funkcjonowały trzy salony samochodowe, między innymi Mercedes’a, prężnie działały kluby i hotele. Nie zabrakło również ciekawostek związanych z ważnymi postaciami; mało kto wie, że do kętrzyńskiego gimnazjum uczęszczał laureat nagrody Nobla z dziedziny fizyki z 1911 roku Wilchelm Wien.

Pan Tadeusz odkrywa przed naszymi wychowankami nowe barwy miasta, pokazuje, że codziennie mijamy budynki i miejsca, które są świadkami barwnej historii. Mając takie dziedzictwo możemy odbywać fascynującą podróż w czasie …

Grażyna Makowska

 

zdjęcia w albumie fotograficznym

DZIEJE MIASTA I POWIATU - SPOTKANIE Z HISTORYKIEM

Dnia 25. listopada br. odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie z historykiem miasta Panem Tadeuszem Korowajem- pasjonatem oraz oddanym opiekunem dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Celem naszych spotkań jest kształtowanie w wychowankach przynależności i tożsamości kulturowo-historycznej i wpisują się one doskonale w ramy programu :„Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Bogata wiedza historyczna naszego prelegenta oraz jego pasja i umiłowanie naszej okolicy  sprawiają, że spotkanie staje się autentyczną i żywą lekcją przeszłości. Pan Tadeusz Korowaj przedstawia nie tylko suche fakty, ale również dzieli się ciekawostkami i anegdotami z prac archeologicznych prowadzonych na naszych terenach.  Wykład zawsze wzbogacony jest liczną dokumentacją fotograficzną artefaktów, rycin, zdjęć, pozyskanych dzięki wnikliwej pracy archiwalnej, badawczej naszego gościa. Pan Tadeusz dzięki pasji do tego, co robi, autentyczności sprawia, że łatwiej dociera do młodego odbiorcy. Skrupulatna praca historyka pozwala odkrywać zapomniane historie i zachowywać je dla przyszłych pokoleń.

Wychowankowie dowiedzieli się tym razem między innymi.: o strażnicy krzyżackiej w Bezławkach przekształconej na kościół, o pracach archeologicznych w Sątocznie i odkrytych pozostałościach zamku, grodach krzyżackich. Usłyszeli fascynujące opowieści o poszukiwaniu śladów bogatej przeszłości najpierw w tekstach źródłowych, archiwach, później z wykorzystaniem osiągnięć technicznych typu.: georadar.

Spotkania takie z całą pewnością przyczyniają się do wzrostu świadomości historycznej wśród wychowanków, wzmacniają poczucie przynależności do naszej społeczności. To doskonała okazja, aby zgłębić historię naszej okolicy i zrozumieć, jak przeszłość kształtuje naszą teraźniejszość i przyszłość.

Grażyna Makowska

 

 

Zamek w Barcianch, fot. ok. 1930 r.,  wykorzystane źródło: archiwum pana Tadeusza Korowaja

 

Sątoczno enkolpion, wykorzystane źródło: archiwum pana Tadeusza Korowaja

 

Sątoczno rekonstrukcja założenia strażnicy - zamku i przedzamcza, wykorzystane źródło: archiwum pana Tadeusza Korowaja

 

Bezławki - strażnica, ob. kościółwykorzystane,  źródło: archiwum pana Tadeusza Korowaja

 Rekonstrukcja grodu Wiesenburg w Równinie, wykorzystane źródło: archiwum pana Tadeusza Korowaja

 

link do materiału video: https://youtube.com/shorts/FnZvhuzeFbQ?feature=share

 

zdjęcia w albumie fotograficznym

 

 

Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”

15 listopada 2024 r. odbyła się uroczystość wręczenia Certyfikatów Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w ramach konkursu „Szkoła Wierna Dziedzictwu”.

Kapituła konkursu dokonała oceny sprawozdań nadesłanych przez szkoły i placówki ubiegające się o certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Kapituła rekomendowała 38 szkół/placówek z województwa warmińsko-mazurskiego.

Na wniosek Kapituły Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty przyznał Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu” na lata szkolne  2024/2025 – 2026/2027 Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie.

Celem powyższego przedsięwzięcia jest wyróżnienie szkół i placówek oświatowych, które:

- Pomagają członkom społeczności szkolnej zrozumieć i zaakceptować koncepcję szkoły promującej postawy patriotyczne.

- Zarządzają projektami w sposób sprzyjający uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu społeczności szkolnej, w tym rodziców i społeczności lokalnej oraz długofalowości działań.

- Doskonalą procesy dydaktyczne i wychowawcze w obszarze edukacji patriotycznej i regionalnej, dążąc do zwiększenia jej skuteczności.

- Tworzą klimat społeczny sprzyjający rozwojowi, osiąganiu przez wszystkich sukcesów i wspierający ich poczucie własnej wartości.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim nauczycielom oraz uczniom, dzięki którym udało się uzyskać przyznany Certyfikat.

Szymon Michałowski

  

 

Aktualności

Kontakt

  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie
    11-400 Kętrzyn
    Ul. Klonowa 2B
  • 897512355
    (+48)786866815

Galeria zdjęć