Nawigacja

NASZA SZKOŁA

TERAPIE, METODY I GABINETY SPECJALISTYCZNE

TERAPIA EEG BIOFEEDBACK

 

  

Ośrodek od 2008 roku dysponuje sprzętem do Terapii EEG Biofeedback.  Jest to nieinwazyjna metoda psychofizjologii stosowanej (nie chirurgiczna, nie farmakologiczna), która trenuje psychiczne, neuropsychiczne i psychosomatyczne funkcje (czy dysfunkcje) na poziomie centralnego układu nerwowego. EEG Biofeedback należy do metod uczenia się, a uczenie może wyłącznie wzmocnić nasz mózg.

Metoda ta jest niezwykła, bowiem dziecko uczy się panować nad swoimi falami mózgowymi w procesie samouczenia się za pomocą tzw. sprzężenia zwrotnego. Sprzężenie zwrotne polega na natychmiastowej i ciągłej informacji o nastrojeniu lub rozstrojeniu fal mózgu
w przebiegu wideo gry. Informacja ta pomaga w procesie uczenia się jak fale mózgowe samemu harmonizować.

Brzmi to jak bajka - są to jednak fakty - metoda EEG BIOFEEDBACK, wynik pracy wielu naukowców z ośrodka szkolenia astronautów w NASA, w USA sprawdziła się na całym świecie. Wspomaga zdrowy rozwój mózgu już od końca 3-go roku życia do dojrzałości.

Treningi EEG BIOFEEDBACK używane są:

U zdrowych dzieci, studentów i dorosłych do poprawy szybkości zapamiętywania, uczenia się i przypominania sobie materiału, koncentracji uwagi, opanowania emocji, i wiele innych również jako sztuka relaksu.

Do poprawy zdrowia w stanach:
- problemów szkolnych (gorsze wyniki w szkole, dysleksja, dysgrafia itp.)
- zaburzeń koncentracji uwagi,
- koncentracji i zaburzeń zachowania (nadpobudliwości ruchowej, impulsywności, agresji)
- apatii,
- zaburzeń ruchu
- stanów lękowych,
- natręctw,
- depresji,
- tremy,
- napięcia wewnętrznego,
- złej samooceny
- przewlekłych bólów głowy, migreny
- zaburzenia pamięci
- różnych rodzajów uzależnień (np. gry),
- zaburzeń przyjmowania pokarmów (bulimia, anoreksja)
- zespołu chronicznego zmęczenia,
- tikach
- mózgowego porażenia dziecięcego
- padaczce,
- rehabilitacji po urazach, udarach
- opóźnienia rozwoju dziecka i upośledzenia umysłowego, autyzm.

Biofeedback obejmuje różnorodne techniki treningowe i terapeutyczne, usprawniając funkcje ciała. Wykorzystuje systemy medyczne do pomiaru funkcji, zaś sprzężenie zwrotne to nic innego jak zwrotna informacja do pacjenta czy funkcja jest poprawna czy nie. Do sprzężenia zwrotnego potrzebna jest przystawka, która podaje informacje do terapeuty w formie wykresu
i cyfr, zaś w formie graficznej wideo gry pacjentowi. W przypadku optymalnego stanu funkcji samochód jedzie, kwiat się otwiera, rakieta leci, delfinki poruszają płetwami – jeśli funkcja jest zaburzona – ruch ustaje. Uczeń otrzymuje zwrotnie wzrokową, słuchową informację o tym, czy gra się mu udaje.

Treningi EEG Biofeedback prowadzone są obecnie w każdy poniedziałek od 14.35 do 15.35 oraz w każdy czwartek od 12.35 do 14 35. Zakwalifikowani uczniowie poddawani są indywidualnemu treningowi, który prowadzi oligofrenopedagog pani Joanna Fuks-Konopka. 

Zajęcia  prowadzone są z ramienia Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Osób Dorosłych Niepełnosprawnych Umysłowo i Ich Rodzin „STO” działającym przy naszej szkole, a dotowane  ze środków publicznych Urzędu Miasta Kętrzyn.

 

 

PEDAGOGIKA MONTESSORI

 

 

 

Pedagogika Montessori akceptuje dziecko takim jakie ono jest, obdarza je szacunkiem i miłością. Dziecko jest zawsze w centrum i rozwija się według własnego planu, rytmu oraz własnych możliwości. Podstawą metody jest nauczanie wielozmysłowe przy pomocy bogatego w barwy i kształty materiału rozwojowego , który dzięki swoim właściwościom pobudza rozwój dzieci. Materiał rozwojowy tworzy zwarty i logiczny łańcuch, począwszy od nauczania wiązania sznurowadeł, aż do wzorów trygonometrycznych. Materiały dla dzieci zawierają w sobie kontrolę błędów i podzielone są na kilka obszarów edukacyjnych, które odpowiadają pojawiającym się w określonym wieku ,, wrażliwym fazom”( czas, gdy umysł dziecka jest bardziej chłonny). System M. Montessori zakłada wykorzystanie w praktyce odrębnych, charakterystycznych dla Pedagogiki Montessori form pracy z dziećmi. Są to: lekcje nazw i lekcje ciszy, lekcje rozwojowe i praca indywidualna dziecka w obrębie następujących obszarów edukacyjnych :

·                    ,,Praktyczne ćwiczenia dnia codziennego”,

·                    ,,Kształcenie zmysłów”,

·                    ,,Edukacja językowa”,

·                    ,,Edukacja matematyczna”

·                    ,,Wychowanie kosmiczne”.

Pracując z dziećmi unikamy: stopni, podkreślania porażki, współzawodnictwa, ćwiczeń ograniczających wolność dzieci, jak również dominacji nauczyciela. Priorytetem jest : pozytywne nauczanie wspierające spontaniczną i twórczą aktywność dzieci, rozwijanie wszechstronnych zainteresowań, nauka samodzielności w podejmowaniu decyzji, osiąganie długotrwałej koncentracji nad wykonywanym zadaniem, oraz dbałości o porządek i estetykę. Dzięki niej uczniowie stają się radośni, osiągają samodzielność i wiarę we własne siły, uczą się chętnie, a także wyrabiają w sobie poszanowanie dla drugiej osoby i jej pracy. Szanujemy dziecko i jego wewnętrzny świat. Traktujemy je jako partnera i pozwalamy rozwijać się według indywidualnych potrzeb. Potwierdzeniem tych słów jest wolność wyboru, miejsca i czasu pracy.

Prowadząca Joanna Fuks-Konopka

 

PROGRAMY AKTYWNOŚCI KNILLÓW

  

Podstawowym celem tej metody jest rozbudowanie aktywności dziecka niepełnosprawnego, zachęcanie go do działania, przejawiania własnej inicjatywy. Działania terapeutyczne oparte są na tworzeniu okazji do doświadczania i nabywania podstawowych informacji o sobie, co następuje w toku wykonywania sekwencji ćwiczeń ruchowych. Specjalnie opracowanym ćwiczeniom towarzyszy muzyka. Stanowi ona istotny element wszystkich programów, bowiem każde działanie zaczynają i kończą określone dźwięki. Ćwiczenia składające się na dany program aktywności następują po sobie według stałego schematu, co czyni zajęcia przewidywalnymi i bezpiecznymi. Aktywność ruchowa sprzyja kształtowaniu świadomości swojego ciała, pozwala również nawiązywać bliski kontakt emocjonalny z innymi osobami. Ćwiczenia z zastosowaniem programów Knillów są lubianą przez dzieci formą ekspresji.

 

SALA DOŚWIADCZANIA ŚWIATA

 

 

 

Sala doświadczania świata stanowi specjalnie wyodrębnione pomieszczenie, wyposażone w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów. Głównym celem organizacji sali jest stworzenie możliwości odbierania nowych bodźców, wzbogacanie doświadczeń oraz miłe spędzanie czasu w atmosferze pełnego relaksu. Sala Doświadczania Świata jest miejscem zabawy, relaksu, inspiracji, terapii polegającej na dostarczaniu wrażeń zmysłowych, których źródło stanowią odpowiednio dobrane bodźce płynące z urządzeń takich jak kolumny wodne, kula lustrzana, zestaw światłowodowy, tablica lustrzana z wężami UV. Przeznaczona jest dla osób z upośledzeniem umysłowym, mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, Zespołem Downa, zaburzeniami mowy na tle nerwicowym oraz nadpobudliwością.

 

GIMNASTYKA KOREKCYJNA

 

Zapraszamy do udziału w zajęciach gimnastyki korekcyjnej!
Jest to specyficzna forma ćwiczeń fizycznych, w których ruch został podporządkowany celom terapeutycznym. Zajęcia obejmują ćwiczenia wzmacniające, rozciągające, antygrawitacyjne, elongacyjne i oddechowe realizowane metodą ścisłą oraz zabawą stosownie do potrzeb i możliwości dziecka w miłej i przyjaznej atmosferze pod okiem wyspecjalizowanych i doświadczonych nauczycieli. Zajęcia odbywają się w kilkuosobowych grupach w bogato wyposażonej pracowni korekcyjnej.

HYDROTERAPIA - ZAJĘCIA NA BASENIE

Raz w tygodniu wychowankowie uczestniczą w hydroterapii - zajęciach na basenie. Wykorzystuje się tutaj właściwości wody, jak: wypór ciśnienia hydrostatycznego, opór, lepkość, fala i temperatura, które stanowią przydatne środowisko lecznicze. Jest to doskonała metoda korekcyjna dla osób z wadami postawy. Pływanie korekcyjne lub same ćwiczenia w wodzie oddziaływają na układ poszczególnych krzywizn kręgosłupa. Celem w/w zajęć jest również doskonalenie technik pływackich uczniów biorących udział w olimpiadach sportowych.


SALA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ

Nasza placówka od 2008 roku wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt do prowadzenia zajęć z integracji sensorycznej otrzymany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W skład wyposażenia sali wchodzi: platforma, deskorolka, deska do ćwiczeń równoważnych, deska rotacyjna, helikopter, huśtawka - "T", konik, beczka, hamak terapeutyczny, trampolina, piłki do ćwiczeń, sakwa, basen z piłkami oraz wiele drobnego sprzętu do ćwiczeń manualnych a także usprawniających zmysł węchu, wzroku i słuchu.

ZAJĘCIA KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNE

W zajęciach korekcyjno- kompensacyjnych uczestniczą uczniowie ze wszystkich szczebli edukacyjnych. W oparciu o opracowane programy następuje usprawnianie tych funkcji, które są u danego ucznia zaburzone, najczęściej są to: percepcja  i pamięć wzrokowa, percepcja i pamięć słuchowa, analiza i synteza wzrokowa, analiza i synteza słuchowa, myślenie, pamięć, koncentracja uwagi i inne.

 

W czasie zajęć wykonują ćwiczenia i zadania, które dobierane są stosownie do ich  potrzeb i możliwości. Uczniom zapewniony jest jak największy komfort pracy, dlatego ćwiczenia w miarę możliwości mają charakter zabawowy. Wszystkie ćwiczenia prowadzone są w taki sposób, aby były skuteczne, a uczniowie jak najmniej odczuwali trud żmudnego, często wielokrotnego ich powtarzania.

W osiąganiu tego założenia pomaga wyposażenie gabinetów rewalidacji w różnorodne pomoce dydaktyczne: gry, układanki, klocki, loteryjki, puzzle i inne atrakcyjne materiały edukacyjne. W usprawnianiu zaburzonych funkcji wykorzystuje się również komputer oraz stosowne programy multimedialne, które bardzo wspomagają i uatrakcyjniają codzienną pracę.
W czasie zajęć wykorzystywane są najnowsze metody wspomagania rozwoju psychofizycznego, poprawy efektywności przyswajania treści programowych, korygowania i kompensowania zaburzeń funkcji poznawczych.

DOGOTERAPIA

Nasi uczniowie rozpoczęli zajęcia terapeutyczne z psem, tzw. DOGOTERAPIĘ.

W naszej szkole rozpoczęła się dogoterapia, która jest jedną z metod terapeutycznych oraz doskonałą formą rehabilitacji. Dwa razy w tygodniu uczniowie spotykają się z wykwalifikowanym dogoterapeutą panią Ewą Kuźnicką i przeszkolonym psem  Calipso,. Zajęcia mają na celu głównie wspomaganie rozwoju edukacyjno- wychowawczego, ale też dają dzieciom wiele radości, zabawy oraz niezapomnianych wrażeń.

Więcej zdjęć -kliknij na obrazek -

Aktualności

Kontakt

  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie
    11-400 Kętrzyn
    Ul. Klonowa 2B
  • 897512355.
    (+48)786866815

Galeria zdjęć