Nawigacja

NASZA SZKOŁA

KOŁO JĘZYKA ANGIELSKIEGO

KRAJE ANGLOJĘZYCZNE

Anglia

1. Królowa Elżbieta I, która rządziła Anglią 400 lat temu, zupełnie wyłysiała, zanim dożyła 50 lat. Miała ponad 70 peruk, a jedna z nich była jaskrawozielona.

2. Czy Polka była królową Anglii? Tak –W 1722 roku po sekretnych negocjacjach pomiędzy Hiszpanią, Watykanem i Polską, 16 letnia Klementyna Sobieska poślubiła 30 lat starszego Jamesa Stuarta – niekoronowanego króla Anglii, Szkocji,Walii i Irlandii w celu wzmocnienia wpływów katolickich, w protestanckim kraju. Nigdy nie zasiadła na tronie ani nie była w Londynie, urodziła dwóch synów. Zmarła w wieku 29 lat chora na szkorbut.

3. Henryk VIII pod koniec życia był tak otyły, że skonstruowano specjalną maszynerię, która miała na celu wnoszenie króla po schodach; co dziwne, za młodu król był szczupły
i lubował się w sportach.

 

4. Królowa Wiktoria rozpoczęła tradycję noszenia białych sukien przez panny młode podczas ślubu. Do tamtej pory kolor był dowolny.

5. Przy zlewie są dwa krany.

6. Królowa Elżbieta II w ciągu 60 lat swego panowania przeżyła 12 prezydentów USA oraz  6 papieży. Na tronie zasiadła w 1953 roku. Zgodziła się na transmisję ceremonii koronacyjnej. Aby dobrze wypaść przed kamerą, pomalowała usta na kolor niebieski – dzięki temu na monochromatycznym ekranie telewizora wyglądały one na czerwone.

Władczynię budzi co rano radosny dźwięk dudów. Aby każdy dzień mógł zaczynać się
w tenże melodyjny sposób, królowa posiada osobistego dudziarza, który to służy jej za budzik.

Elżbieta II jest jedyną w Wielkiej Brytanii osobą, która nie musi posiadać prawa jazdy ani też mieć rejestracji w swoim samochodzie. Nawet gdyby jeździła niczym Jaś Fasola w przypływie szczególnej kreatywności, nikt nie ma prawa żądać od niej dokumentów uprawniających ją do zasiadania za kółkiem.

Trzeba przyznać, że monarchini mogłaby swoją wiedzą o budowie samochodów zagiąć niejednego mechanika. Podczas II wojny światowej dobrowolnie zgłosiła się do Pomocniczej Służby Terytorialnej. Miała wówczas 14 lat. Przeszła gruntowne szkolenie, podczas którego nauczyła się nie tylko prowadzić ciężarówki, ale i je reperować.

 

7. Ciasno Ci w twoim M-3? Wyobraź sobie, że rezydencja angielskiej królowej – Buckingham Palace ma 775 pomieszczeń. Władczyni zatrudnia też 1200 osób, które troszczą się o nią, jej pałac oraz przepastne ogrody.

8. Do jednej z największych, powstałych całkiem niedawno atrakcji miasta należy London Eye. Pod tą nazwą kryje się diabelski młyn o wysokości 135 metrów. Pełny obrót koła trwa 40 minut, a kapsuły przeznaczone dla pasażerów są klimatyzowane. London Eye stworzono z 1700 ton stali. Konstrukcja uczczono nowe millenium, a uroczystego otwarcia dokonał premier Tony Blair 31 grudnia 1999 roku.

anglia.ppt

Rodzina_krolewska.ppt

 

Irlandia

 

Irlandia jest wyspiarskim państwem leżącym na wyspie Irlandia, która leży
u zachodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii. Irlandia jest niezwykle pięknym krajem, ze względu na swe walory krajobrazowe została nazwana Szmaragdową Wyspą, która słynie z niepowtarzalnie pięknych widoków. Irlandia, której stolicą jest Dublin, jest podzielona na 4 prowincje oraz na 29 hrabstw. Językami urzędowymi w Irlandii są j. irlandzki i j. angielski. Największe miasta Irlandii to Cork ( 127 tys mieszkańców ), Galway ( 57 tys. ) . W 2002 roku Irlandia weszła do strefy Euro, wspólna europejska waluta zastąpiła funt irlandzki. Dzień świętego Patryka jest prawdopodobnie jedynym irlandzkim świętem narodowym, W święto patrona Irlandii odbywają się parady. Ludzie noszą zielone ubrania, w niektórych miejscach nawet rzeki farbowane są na zielono. Najbardziej znanym daniem jest gulasz
irlandzki z jagnięciny  lub baraninyMięso dusi się z ziemniakamicebuląmarchewką, porem kaszą jęczmienną Mieszkańcy Irlandii interesują się przede wszystkim sportami narodowymi: hurlingiemfutbolem gaelickimrugby oraz wyścigami psów i wyścigami konnymi. Shamrock - trójlistna koniczyna, to symbol Irlandii. Według legendy, wykorzystał ją Święty Patryk poprzez pokazanie tej rośliny jako jednej łodygi z trzema liśćmi do zobrazowania istoty Trójcy Świętej. Klimat Irlandii określa się jako typ klimatu umiarkowanego morskiego wilgotnego. Sieć rzeczna Irlandii jest dobrze rozwinięta. Występują rzeki o charakterze górskim – krótkie i o dużych spadkach, zasobne w wodę, a we wnętrzu wyspy rzeki nizinne o małych spadkach i leniwym prądzie, często rozlewające się
w jeziora czy bagna. Najdłuższa rzeka to Shannon (długość 336 km), która nadwadnia obszar o powierzchni ponad 15000 km². Gęsta jest także sieć jezior na czele z Lough Neagh (największe jezioro Wysp Brytyjskich).

 

NAJBARDZIEJ ZNANI IRLANDCZYCY

 

Muzyka :

Bono – lider grupy U2

Enya

Ronan Keating

Chris the Burgh

 

Film :

Colin Farrell

Pierce Brosnan

 

Literatura :

James Joice

Oscar Wilde

 

Samuel Beckett 

Reprezentacja Irlandii w 85-letniej historii rozegrała aż 705 meczów z Polską, w tym 233 mecze wygrała, a 304 przegrała. Pozostałe spotkania zakończyły się remisem.

 

W ostatni dzień karnawału Irlandczycy świętują Pancake Day, czyli Dzień Naleśnika. Odpowiada on naszym Ostatkom, a w tym dniu serwuje się naleśniki pod każdą postacią. Są one symbolem dawnej tradycji, nakazującej zużyć wszystkie resztki przez Wielkim Postem.

 

Harfa jest symbolem Irlandii, a jej wizerunek znajduje się na walucie.


Obok muzyki tradycyjnej Irlandia słynie też z prężnej sceny rockowej, to stąd pochodzą muzycy: Bob Geldof, Sinéad O'Connor i Van Morrison, oraz zespoły: U2, Enya,The CoorsThe Cranberries i The Clannad.

 

Muckanaghederdauhaulia jest to najdłuższa nazwa miejscowości w tym kraju.

 

Symbolem Irlandii jest też leprikon – złośliwy skrzat, marnie ubrany, skąpy i niezbyt miły. Panuje jednak przekonanie, że jeśli złapie go człowiek spełni jego 3 życzenia.

 

 Titanic powstał w Irlandii.

 

Równie ciekawi są ludzie, których irlandzka ziemia zrodziła, by przysporzyć im sławy. To m.in.
Collin Farrel
Pierce Brosnan
Bono
Chris de Burgh
James Blunt
Sinead O’Connor

 

Który to Pan, a która Pani ? Nie tylko Szkoci, ale i Irlandczycy od święta zakładają kilt.

 

Kanada

 

1. Nazwa Kanada pochodzi od słowa kanata (lub kanada) oznaczającego w języku Irokezów i Huronów wieś lub osadę.

2. Stolica Ottawa.

3. Szczególnie znanym kanadyjskim symbolem jest liść klonu, który znajdował się na obecnej i poprzedniej fladze Kanady, na kanadyjskiej monecie i Herbie Kanady Innymi znanymi symbolami są bóbr i  motyl monarch oraz Kanadyjska Królewska Policja Konna

3. Kanada jest monarchią konstytucyjną, a głową państwa jest Elżbieta II\.

4. W Kanadzie obowiązują dwa języki oficjalne: angielski i francuski.

5. Hokej w Kanadzie jest sportem narodowym, uprawianym przez ponad 1,5 miliona Kanadyjczyków.

6. Kanada słynie z produkcji syropu klonowego

7. Burdż Chalifa jest to najwyższy budynek na świecie.

8. W Kanadzie znajduje się wodospad Niagara.

9.Wymyślono tam:  koszykówkę, pralkę, telewizor, telefon, zamek błyskawiczny, mikroskop elektronowy.

10. Podczas II wojny światowej w Kanadzie schroniła się holenderska księżniczka Juliana W podzięce za ten gest księżniczka Juliana podarowała Kanadzie 20 tysięcy cebulek tulipanów
i co roku rodzina królewska wysyła po tysiąc kolejnych. W Ottawie odbywa się co roku Festiwal Tulipanów, zainspirowany tą historią.

11.Eskimosi mieszkają w rejonie należących do Kanady wysp Ziemi Baffina.

12. Piosenkarka Celine Dion

13. Kanadyjka Lucy Maud Montgomery jest autorką książki pt. ,,Ania z Zielonego Wzgórza”

14. Superman został wymyślony w Kanadzie.

 

15. Słynne kanadyjskie bajki psi patrol, My Little Pony: Equestria Girls

 

16. Wydano też ćwierćdolarówkę z wizerunkiem dinozaura, który świeci w ciemności.

 

17. Kod pocztowy do Św. Mikołaja to H0H 0H0.

18. Kanadyjski minister ds. imigracji i obywatelstwa ogłosił, że Święty Mikołaj jest Kanadyjczykiem.

 

 

 


19. Mieszkańcy kanadyjskiego Churchill zostawiają otwarte drzwi samochodów, w razie gdyby ktoś potrzebował schronić się przed niedźwiedziem.

20. Istnieje tam również specjalne więzienie dla niedźwiedzi, które wchodzą na posesje ludzi w celu szukania jedzenia. W zamknięciu czeka je głodówka: podaje się im przez jakiś czas tylko wodę, aby zniechęcić je do ponownych odwiedzin.

21. W Kanadzie nie podaje się krowom hormonów, przez co tamtejszy nabiał również jest od nich wolny.

22. Podczas II wojny światowej w Kanadzie schroniła się holenderska księżniczka Juliana wraz z córkami Ireną i Beatrix. W 1943 roku Juliana urodziła córkę. Rząd kanadyjski ustanowił teren szpitala jako eksterytorialny, aby zapewnić młodej księżniczce wyłączność obywatelstwa holenderskiego, a tym samym nie przekreślić jej szans do dziedziczenia tronu..

23. W podzięce za ten gest księżniczka Juliana podarowała Kanadzie 20 tysięcy cebulek tulipanów i co roku rodzina królewska wysyła po tysiąc kolejnych.

24.. W Ottawie odbywa się co roku Festiwal Tulipanów, zainspirowany tą historią.

25. Członkowie Kościoła Baptystów w Westboro mają zakaz wjazdu do Kanady i urządzania protestów na pogrzebach.

26. Jakość wody w kanadyjskich kranach jest w większości przypadków wyższa niż wody butelkowanej.

27. W Kanadzie została wydana kolekcjonerska moneta o nominale 300 dolarów, na której znajduje się wizerunek narwala.

28. Wydano też ćwierćdolarówkę z wizerunkiem dinozaura, który świeci w ciemności.

 

Prezentacja3.ppt

 

Szkocja

 

 

Szkocja ma dwie flagi: Krzyż św. Andrzeja (zwana Saltire) i Lion Rampant.

Pierwsza z nich nawiązuje do patrona Szkocji, św. Andrzeja, który, jak głosi legenda, na własną prośbę został ukrzyżowany na ukośnych belkach, aby nie przypominały kształtem świętego krzyża, na jakim umarł Chrystus. Kolor tła, symbolizującego wieczorne niebo, nie jest ściśle określony, spotyka się flagi szkockie w barwach od jasnobłękitnej do ciemnogranatowej.Saltire jest jedną z najstarszych flag w Europie.

Lion Rampant


Drugą flagą Szkocji jest Lion Rampant. Jest to flaga królewska i może być używana tylko przez członków rodziny królewskiej.

Zawody Highland Games ( Highland Gathering)

Początki tradycji Highland Games giną w mroku dziejów. Jedna z teorii mówi, że narodziły się one podczas okupacji Szkocji przez Anglików. Szkotom nie wolno było wtedy wprawiać się we władaniu bronią, więc pod pozorem zabawy ćwiczyli umiejętności przydatne na polu walki, wykorzystując przedmioty, z którymi mieli styczność na co dzień – młoty, pnie drzew i głazy z górskich rzek. Tak powstały najważniejsze konkurencje Highland Games, czyli np.:
Tossing the caber – po naszemu po prostu „rzut pniakiem”. Wbrew pozorom nie chodzi tu o rzucenie go na jak najdalej. Liczy się styl rzutu. Pniak jest ogromny – mierzy około 6-7 metrów długości i samo podniesienie go wymaga olbrzymiej siły. Zawodnik najpierw ustawia go pionowo, grubszym końcem do góry, następnie podnosi i przebiegłszy kilka metrów rzuca go w ten sposób, by obrócił się w powietrzu o 180 stopni, a grubszy koniec uderzył w ziemię. Ważne jest, by pień spadł na ziemię prosto, jakby wskazując godzinę 12 na tarczy wyimaginowanego zegara.


Weight over the bar – rzut ciężarem ponad poprzeczką. Zawodnik staje pod porzeczką zawieszoną na wysokości ok. 2 metrów, chwyta ciężarek o wadze 56 funtów (nieco ponad 25 kg) i wyrzuca pionowo w górę starając się przerzucić go ponad poprzeczką i nie strącić jej. Jeśli mu się uda, poprzeczka wędruje jeszcze wyżej. Wygrywa ten, kto zdoła przerzucić ciężar nad poprzeczką zawieszoną jak najwyżej.


Scottish hammer throw – czyli rzut szkockim młotem. Ów młot ma postać kuli o wadze od 16 do 22 funtów umieszczonej na końcu drzewca o długości około 4 stóp (1,2 metra). Chodzi oczywiście o to, by rzucić tym ustrojstwem jak najdalej. Oprócz tych tradycyjnych zawodów podczas Highland Games odbywa się cała masa imprez towarzyszących –  szkockie tańce ludowe, zawody Tug of War, czyli po prostu przeciąganie liny przez dwie drużyny złożone z ośmiu zawodników każda, parady orkiestr dudziarskich i inne. Obok zazwyczaj rozlokowuje się wesołe miasteczko, stoiska z pamiątkami, bary, budki z piwem itp. A zewsząd dochodzą dźwięki dudów. Dudziarze z całej okolicy wykorzystują bowiem Highland Games by zaprezentować większej publiczności swoje umiejętności.

Forth Bridge
Cud szkockiej inżynierii, jest to most kolejowy przerzucony nad zatoką Firth of Forth, łączący Edynburg z hrabstwem Fife. Wraz z położonym równolegle mostem Forth Road Bridge zapewnia sprawną komunikację we wschodniej części Szkocji. Most zbudowano pod koniec XIX wieku.  Forth Bridge to drugi w świecie po Quebec Bridge most o najdłuższej rozpiętości pojedynczego  wspornika

 

 

Gretna Green
Miasteczko w południowej części Szkocji (tuż za granicą z Anglią), od dawna znane z sekretnych zaślubin. Wszystko zaczęło się w 1753r., gdy w Anglii uchwalono, że osoby poniżej 21 roku życia nie mogą się pobierać bez zgody rodziców. Prawo to nie obowiązywało w Szkocji, więc Gretna Green stała się ulubionym miejscem młodych par angielskich. Lukę prawną załatano w 1853r., ale romantyczne historie sprawiają, że do Gretna Green wciąż zjeżdżają tysiące par, by się pobrać lub odnowić przysięgę.

 

Ojczyzna golfa
Pierwsi golfiści zaczęli wędrować za miotaną piłeczką już w XV wieku. Król Jakub II w roku 1457 wydał rozkaz zabraniający uprawiania tej zabawy, bowiem uznał, że odwodzi łuczników od doskonalenia strzeleckiego rzemiosła. Obecnie ponad 500 pól golfowych rozsianych po całym kraju czyni ze Szkocji cel numer 1 na świecie.

Szkockie wynalazki: telewizor (Baird), telefon (Bell), opona pneumatyczna (Dunlop), maszyna parowa (Watt), okrycia przeciwdeszczowe (Macintosh), w dziedzinie medycyny Simpson wprowadził znieczulania chloroformem a Fleming odkrył penicylinę. Dziełem Szkotów było również odkrycie insuliny, skonstruowanie igły lekarskiej oraz powiązanie malarii z ukąszeniami przez komary. Nie wolno zapominać o jednej z najsłynniejszych mieszkanek Szkocji, tj. owcy Dolly, która była pierwszym sklonowanym ssakiem na świecie. Do dnia narodzin Dolly zakładano, że każda komórka jest w swoim losie zafiksowana. Jeśli ma być komórką mięśniową, będzie nią. To był dogmat. Został obalony – mówi prof. Ewa Bartnik z Instytutu Genetyki i Biotechnologii UW. W 1996 roku dokonano 277 manipulacji, by w pustej komórce jajowej umieścić jądro komórki somatycznej. Urodziła się w wyniku tych zabiegów tylko jedna owieczka. – Ale był to przełom w naszym myśleniu – mówi prof. Bartnik. – To stworzenie było kopią owcy, która już nie żyła. Była niemal identyczna. Kopia była prawie idealna, bo w komórce oprócz jądra znajduje się także mitochondrium i ono pochodzi od komórki jajowej. Ale to tylko 37 genów, a w jądrze jest dwadzieścia kilka tysięcy. Dolly żyła siedem lat, cierpiała na artretyzm. Chorowała też na rodzaj nowotworu płuc, dość częstego u tej rasy. Z tego powodu trzeba było ją uśpić. – Istniały pewne przesłanki, że Dolly była starsza niż wskazywał na to biologiczny wiek, co by potwierdzały skrócone końce jej chromosomów – mówi prof. Bartnik. Jednak u innych sklonowanych zwierząt tego nie zaobserwowano. (…) Okazuje się, że sklonowane zwierzęta nie są całkiem “w porządku”. – Istnieje pewna pula genów, które możemy otrzymać tylko od ojca lub tylko od matki i w przypadku klonów nie działają one prawidłowo – mówi genetyk. (www.polskieradio.pl)

Off Beat Downhill
Współzawodnictwo najlepszych kolarzy górskich na świecie. To prawdziwy zjazd na złamanie karku, pokonanie 555-metrowej różnicy wysokości zajmuje niektórym tylko 5 min. Zawody odbywają się na zboczach najwyższej szkockiej (też brytyjskiej)góry – Ben Nevis(1344m).

Homecoming Scotland 2014

Homecoming Scotland (Powrót do domu – Szkocji) to święto wszystkich Szkotów, w tym tych, którzy wyemigrowali do innych krajów. Przez cały rok lokalne społeczności celebrują to święto poprzez setki wydarzeń w całej Szkocji: od imprez masowych po lokalne akcje, prezentujące to, co najlepsze w tym regionie, np Festiwal Whisky Spirit of Speyside.Szacuje się, że podczas obchodów Homecoming turyści zostawią w Szkocji ok. 44 miliony funtów.

Maj – Miesiąc Whisky

W maju w całej Szkocji odbywają się liczne wydarzenia i festiwale poświęcone whisky, narodowemu trunkowi tej krainy. Przy okazji można spróbować innych lokalnych szkockich przysmaków.

Balmoral Castle

Malowniczy zamek w Aberdeen, nad rzeką Dee. Stanowi on obecnie prywatną letnią rezydencję Królowej Anglii. Wybudowany został pod koniec XIX wieku dla królowej Wiktorii i księcia Alberta.Jako że zamek pełni funkcję letniego domu rodziny królewskiej udostępniony jest dla zwiedzających tylko od kwietnia do końca lipca. Dla turystów udostępnione są jedynie sala balowa balowa oraz okalający zamek park.

 

Nie ma nazw ulic. Są nazwy domów nazwa domu. Pitcarity, albo Gardener’s Bothy

W którym kraju tra­dy­cyj­ną potrawą jest Haggis, wy­ra­bia­ny z owczych po­dro­bów i po­da­wa­ny w owczym żo­łąd­ku?

W Szko­cji. Naj­wy­żej cenione haggis przy­rzą­dza­ne są przez naj­star­szych przed­sta­wi­cie­li klanów. Spożywa się je szcze­gól­nie 25 stycz­nia, w dniu urodzin poety R.Burn­sa, autora wiersza Address to a Haggis.

Szkocja_1.ppt

Szkocja_SP_2.ppt

 

USA

 

1. Kraj ten jest 30 razy większy od Polski.

2. Flagę Stanów Zjednoczonych zaprojektował 17-letni Robert G. Heft. Była to praca domowa za którą dostał ocenę równą polskiej 4- .

3. Dolar amerykański wykonany jest z 75% bawełny i 25 % lnu.

4. 66 % Amerykanów cierpi na otyłość.

5. W stanie Montana jest 3 razy więcej krów niż ludzi.

6. Jest to ojczyzna automatów samoobsługowych. Pierwszy postawiony został na nowojorskim dworcu w 1888 roku i można w nim było kupić gumę do żucia. W dzisiejszych czasach w niektórych automatach można kupić nawet iPody.

7. Niektóre autostrady mają aż 9 pasów w jednym kierunku.

8. Harvard według amerykańskich rankingów uważany jest za najlepszy Uniwersytet na świecie.

9. Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych jest największą biblioteką na świecie. Posiada 142 miliony książek.

10.Najbardziej zaludnionym miastem w Stanach Zjednoczonych jest Nowy Jork.

11. Nowy Jork powstał po podbiciu przez Anglików osady zwanej Nowy Amsterdam.

12. W Nowym Jorku mówi się w ponad 800 językach, co czyni to miasto najbardziej zróżnicowanym językowo na świecie.

13. Nowojorskie metro ma 468 stacji na 26 liniach o długości 369 km

14.  W Nowym Jorku znajduje się około 5 600 wieżowców, w tym 50 ponad       

         dwustumetrowych.

15. Budowa Nowojorskiego Empire State Building trwała jedynie rok i 35 dni, co jest do dziś rekordem w tego typu budownictwie.

16. Stany Zjednoczone mają najpotężniejszą armię na świecieJest w niej ponad 1 400 000 zawodowych żołnierzy i prawie 850 tysięcy rezerwistów.

17. Wyliczono, że statystycznie Amerykanin w ciągu całego życia spędza ponad 8 miesięcy stojąc na czerwonym świetle.

18. W Nowym Jorku jest około 20 000 restauracji.

 

film.ppt

kreskowki.ppt

miejsca.ppt

SLAJD_1.ppt

CIEKAWOSTKI O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

   1. Królowa Elżbieta I, która rządziła Anglią 400 lat temu, zupełnie wyłysiała, zanim dożyła 50 lat.
         Miała więc ponad 70 peruk, a jedna z nich była jaskrawozielona.
   2. Grobla olbrzymia w Irlandii Północnej składa się z około 37 000 kolumn skalnych takich samych kształtów i rozmiarów.
          Nie zbudował ich człowiek-kolumny są dziełem wulkanów.
  3. Szkocka potrawa haggis to barani żołądek nadziewany mięsem-wątrobą i sercem-oraz owsianką.
          Podaje się ją z rzepą i ziemniakami.
   4.Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch - to najdłuższa nazwa miasta w Brytanii.
  5. Gdyby rozplątało się i rozciągnęło brytyjskie wybrzeże, to tą linią można by było opasać niemal pół kuli ziemskiej!!!
  6. W Tower of London najcięższa korona waży 2 kg.
  7Harrods , jedno z najbardziej znanych sklepów, oświetla 11 500 żarówek
  8.  Pod murawą stadionu Wembley w jej centralnym punkcie, na głębokości kilku metrów umieszczona została tzw. "kapsuła czasu" (ang. the time capsule) - stalowa, otwierana kula, w której zachowano na pamiątkę m.in. fragment murawy starego Wembley, nagranie DVD z finałowego meczu mistrzostw świata 1966 r., czy księgę zawierającą archiwum wszystkich meczów reprezentacji Anglii na starym stadionie.
  9.  Zegar Big Bena w swojej historii miał tylko 4 usterki związane z wyznaczaniem czasu:
* w 1962 roku w sylwestra spóźnił się o 10 min.
* w 1972 roku nastąpiła pierwsza i jedyna usterka dotycząca metalowych części mechanizmu odpowiedzialnego za uderzenia w dzwony. Big Ben milczał od 5 sierpnia 1975 roku do 9 maja 1977.
*  30 kwietnia 1997 r. zegar zatrzymał się. Podobna sytuacja nastąpiła 3 tygodnie później;
*  27 maja 2005 roku o godz. 22:07 zegar przestał tykać i nie chodził 90 minut.
  10.  Anglia bywa nazywana ‘ Albion’ od czasu gdy Rzymscy najeźdźcy zobaczyli białe klify w Denver.
11.  John Doe to polski Jan Kowalski, symboliczny ktoś lub nikt, kobiecy odpowiednik to Jane Doe.
  12.  Stolica Anglii, leżąca nad Tamizą 60 km od morza , zawdzięcza swą nazwę ‘ Londinium’ -Rzymianom.
13.   Południowe wybrzeże GB jest nazywane angielską Rivierą, ludzie zamieszkują tam po przejściu na emeryturę ze względu na ciepły klimat i brak przemysłu ciężkiego.
  14.  W Walii żyje 3 miliony ludzi i 11 milionów owiec
15.   Język Walijski ( Welsh) jest najstarszym językiem w Europie.
  16.  Rugby jest narodowym sportem w Walii.
  17.  Tylko 10 % Brytyjczyków zjada obecnie typowe brytyjskie śniadanie złożone z jajek na bekonie, większość pije dużo kawy zamiast przysłowiowej herbaty z mlekiem. Wyższa klasa średnia nadal celebruje zwyczaj picia herbaty o godzinie 5 po południu.
  18.  Wielka Brytania nie posiada napisanej konstytucji! Jest jedynym takim krajem w Europie. Posiada za to zbiór historycznych dokumentów, takich jak ‘Magnacarta’ z 1215 roku, które są podstawą konstytucyjną.
   19.  Królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest ponad prawem, jest głową Kościoła Narodowego Anglii, przywódcą Sił Zbrojnych oraz atrakcją turystyczną.
20.  Czarną kartą wizerunku Wielkiej Brytanii są: football hooligans ( piłkarscy chuligani)
  21. Czy Polka była królową Anglii? Tak. W 1722 roku po sekretnych negocjacjach pomiędzy Hiszpanią, Watykanem i Polską, 16 letnia Klementyna Sobieska poślubiła 30 lat starszego Jamesa Stuarta – niekoronowanego króla Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii dla wzmocnienia wpływów katolickich, w protestanckim kraju. Nigdy nie zasiadła na tronie ani nie była w Londynie, urodziła dwóch synów. Zmarła w wieku 29 lat chora na szkorbut.
  22.  Modelowego angielskiego uczonego w szkołach używa tylko 4% Britów (Brytyjczyków), głównie Londyńczycy.
  23.  Anglicy są miłośnikami zwierząt! Jakie jest ulubione zwierzątko domowe ? Pies- nie! Papużka falista!
24.  Pomimo, że mają blisko do wybrzeża z każdej strony, większość Britów nie umie pływać!
25.  Brytyjczycy są zdyscyplinowani i ustawiają się w kolejce do autobusu, wejście poza kolejką jest niewyobrażalne.
  26.  W Szkocji sklonowano w 1996 roku owcę Dolly.
  27.  Old Market Square jest największym otwartym rynkiem w Wielkiej Brytanii (większym niż Trafalgar Square w Londynie) i znajduje się na 37 miejscu pod tym względem na świecie (największy to Plac Tiananmene w Chinach). Powierzchnia rynku to około 22,000 m kwadratowych.
   28.  Największy szpital w Wielkiej Brytanii to Queen's Medical Centre, który swą siedzibę ma w Nottingham. Zatrudnia ponad 6000 ludzi i ma około 1300 łóżek. Został otwarty w 1977 roku.
  29.  Najbardziej popularna sieć sklepów kosmetycznych i aptek w Wielkiej Brytanii - "Boots". Została założona przez John'a Boot w 1849. Obecnie w całym kraju jest 2,500 sklepów tej sieci, a osiągają one ponad 443.8 milionów funtów zysków ze sprzedaży kosmetyków rocznie!
30.  Pewna 94-letnia Brytyjka uznała, że po 75 latach jeżdżenia samochodem czas rozstać się z kierownicą. Muriel Gladwyd z Hereford swe prawo jazdy odesłała, a kluczyki od samochodu schowała do szuflady. Pani Gladwyd zasiadła za kierownicą w święta Bożego Narodzenia w 1932 roku. Jej pierwszym samochodem był słynny Ford model T. Od tego czasu przejechała - jak sama oblicza - "zdrowo ponad milion kilometrów" i to bez wypadku. To, że nie przydarzyła jej się nawet drobna stłuczka , tłumaczy poszanowaniem  ograniczeń prędkości i rozglądaniem się na boki.
  31.  Londyn był pierwszym miastem, w którym pojawił się smog. Pierwszy raz zaobserwowano te zjawisko już w połowie XVII wieku.
  32.  Heathrow to największe lotnisko w Europie.
  33.  Igrzyska Olimpijskie w 2012 roku w Londynie kosztowały ponad 20 miliardów dolarów.
  34.   W niektórych częściach Londynu warstwa gruzu, na której stoją współczesne budynki, ma aż 8 m grubości.
  35.  Co dziesiąte dziecko mieszkające w Londynie nie wie, jak nazywa się stolica Wlk. Brytanii.
  36.  Wielki pożar w 1666 roku, który zniszczył większą część miasta przy okazji wytępił panującą zarazę oraz znacznie przyczynił się do rozwoju ówczesnego Londynu.
  37.   W czerwcu 1967 roku na ścianie banku Barclays w dzielnicy Enfield Town pojawił się pierwszy na świecie bankomat.
  38.  W 43 n.e, za panowania cesarza Klaudiusza, legiony rzymskie rozpoczęły regularny podbój Brytanii. Do ok. 70 n.e. Rzymianie zajęli południową Anglię, do 80 Walię i w 81 południową Szkocję. Na podbitych ziemiach utworzono prowincję Brytania, zarządzaną przez gubernatora (namiestnika). 122 wizytujący prowincję cesarz Hadrian rozkazał wznieść wał obronny (Wał Hadriana), który miał wyznaczać północną granicę imperium rzymskiego (wybudowany na granicy Anglii i Szkocji 122-128).
   39.  Szacuje się, że podczas 92 lat Aston Martin wyprodukował mniej samochodów, niż cały przemysł motoryzacyjny Detroit w 5 godzin.
   40.  Pod kopułą katedry św. Pawła w Londynie znajduje się Galeria Szeptów. Znajdująca się w niej osoba może usłyszeć szept z odległości 25 metrów. Ściany galerii są specjalnie zakrzywione po to, by wypowiedziany szept mógł się wielokrotnie odbić od ściany kopuły.
  41. W Londynie jest ponad 300 muzeów.
   42. Przez Tower Bridge przejeżdża 150 tys. pojazdów dziennie, a most podnosi się 900 razy na rok.
  43. Londyńskie metro jest najbezpieczniejszym metrem na całym świecie, dzięki rozmieszczeniem kamer bezpieczeństwa.
  44. Londyńskich policjantów „bobies“  nazywano od imienia Roberta Peela, założyciela londyńskiej policji.
   45. Edynburg, stolica Szkocji, jest uważane za jedno z najpiękniejszych miast świata.
   46. Codziennie sprzedaje się 650 000 egzemplarzy gazety „The Times“
  47. Każdy silnik Astona Martina jest składany ręcznie, karoseria jest pokrywana co najmniej 12. warstwami lakieru. W czasie montażu przeprowadza się 438 kontroli jakości.
  48. Najnowszy model Jaguara kosztuje 350 tys. dolarów.
49. W Wielkiej Brytanii jest 787 wysp.
   50. W podziemnym Londynie (metrze) pracuje 16 500 pracowników. Obsługują oni 275 stacji rozmieszczonych na połaci 408 kilometrów.
  51. Będąc w Belfaście należy z pewnością pójść do parku Dixon, gdzie co roku odbywa się międzynarodowa wystawa róż. Można tam podziwiać ok. 100 000 odmian tych kwiatów. Ponadto nie można nie odwiedzić doku, gdzie zbudowano słynnego "Titanica".
52.  W Londynie używa się ponad 200 języków!
  53.   W stolicy Wielkiej Brytanii jest ponad 11 000 restauracji, kawiarni i barów szybkiej obsługi.
  54.   Pierwszy parowiec pojawił się na Tamizie w 1815 roku. Parowce pływały po rzece aż do lat 50. naszego stulecia.
  55. Pierwsze londyńskie dorożki zostały sprowadzone z Holandii w XVI wieku. Na taki luksus stać było tylko najbogatszych obywateli miasta. Biedni musieli chodzić pieszo.
   56.  Pierwsza linia konnych autobusów za często kursować w latach 30. ubiegłego stulecia. W 30 lat później pojawiły się tańsze tramwaje konne.
  57.   W londyńskich taksówkach, staromodnych czarnych bentley'ach, siedzenia dla pasażerów ustawione są naprzeciwko siebie.
  58.   W 1952 gdy autobus przejeżdżał przez Tower Bridge, most zaczął się podnosić, na szczęście nikomu nic się nie stało.
  59.  Król Henryk VIII miał sześć żon, ale mało kto wie, że szósta żona, Katarzyna Parr miała czterech mężów.
  60.  Henryk VIII pod koniec życia był tak otyły, że skonstruowano specjalną maszynerię, która miała na celu wnoszenie króla po schodach; co dziwne, za młodu król był szczupły i lubował się w sportach.
  61.  Z rachunków dworu króla Jana Bez Ziemi można wyczytać, że król brał kąpiel raz na trzy tygodnie.
  62.  Król Edward I Długonogi był wielkim fanem sokolnictwa i jeździectwa. Zachowały się imiona jego koni: Lyard, jego koń bojowy; Ferrault, którego używał na polowaniach; Bayard, jego ulubiony koń.
63.  Obecnie (październik 2007 r.) żyje tylko jeden prawnuk królowej Wiktorii: hrabia Carl Johan Bernadotte.
64.   Pierwszą decyzją po objęciu tronu przez królową Wiktorię było usunięcie swojego łóżka z sypialni matki.
  65.  Królowa Wiktoria rozpoczęła tradycję noszenia białych sukien przez panny młode podczas ślubu. Do tamtej pory kolor był dowolny.
   66.  W 1860 r. Wiktoria została pierwszym brytyjskim monarchą, który dał się sfotografować. Fotografem był John Jabez Edwin Mayall.
67.  Królowa Wiktoria prześcignęła swojego dziadka Jerzego III jako najdłużej żyjący brytyjski monarcha. Zmarła mając 81 lat i 243 dni.
  68.   Przyjaciel, który pod wpływem alkoholu zwrócił się do Edwarda VII jego popularnym pseudonimem "Tumu-tum" nigdy więcej nie został zaproszony na dwór królewski.
69.   Zapora na Tamizie stanowi jeden z kluczowych elementów zabezpieczenia przeciwpowodziowego Londynu. Poniżej tej zapory brzegi zostały podniesione o dwa metry na długości 32 km.
70.   Londyn stał się obiektem ataków terrorystycznych: 7 sierpnia 2005 roku w metrze i piętrowym autobusie wybuchły bomby. Kolejny zamach udaremniono w sierpniu 2006 roku.
  71.  Zajmujący 140 hektarów, Hyde Park jest największym terenem zielonym w Londynie.
72.  W XVII wieku stolicę imperium dotknęła seria tragicznych zdarzeń: epidemia dżumy, która w 1665 roku odebrała życie 100 tys. londyńczyków, a w 1666 pożar, w wyniku którego centrum miasta zostało zniszczone w 80%.

KONKURSY

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś ciekawego o USA i uzyskać ocenę celującą to naucz się odpowiedzi i zgłoś się do mnie.  Czekam do końca lutego. Marta Bodnar

 

1. Którego dnia obchodzone jest Święto Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych?

W czwarty czwartek listopada

2. Na jakie jednostki administracyjne dzielą się Stany Zjednoczone i ile ich jest?

50 stanów i dystrykt federalny Kolumbia

3. Ile jest gwiazd na fladze USA?

50 – tyle ile stanów

4. Kto był pierwszym amerykańskim prezydentem?

George Washington

5. Kiedy została podpisana deklaracja niepodległości?  4 lipca 1776

6. Kto pierwszy stanął na księżycu?

Neil Armstrong

7. Od czyjego imienia pochodzi nazwa Ameryka?

Amerigo Vespucci

8. Co znajduje się u wejścia portu Nowy York?

Statua Wolności

9. Co to jest Yellowstone?

Park narodowy

10.Jakie miasto jest stolicą USA?

Waszyngton

11. W jaki sposób Alaska stała się własnością USA?

Została kupiona od rosyjskiego cara

12. Jak nazywają się rdzenni mieszkańcy Ameryki?

Indianie

13. Nad jaką rzeką leży Nowy York?

Hudson

14. Podaj datę zamachów terrorystycznych na WTC?

      11 września 2001r.

15. Z jakimi państwami graniczą Stany Zjednoczone na kontynencie?

Kanada, Meksyk

16. Wymień  najdłuższe rzeki USA?

Missouri

Missisipi

Rzeka Św. Wawrzyńca

Rio Grande

17. W jakim mieście znajduje się Hollywood?

 Los Angeles

18. W jakim mieście znajduje się Golden Gate Bridge?

San Francisco

19. Co mówią dzieci chodząc po domach w czasie Halloween?

Trick or treat

20. Gdzie w New Yorku znajdują się drapacze chmur?

Manhattan

21. Kto sprawuje władzę wykonawczą w USA?

Prezydent

22. Kim był Martin Luter King?

Amerykański duchowny, walczył o prawa czarnych w Ameryce

23. Podaj nazwy pięciu wielkich jezior USA?

Górne, Huron, Michigan, Erie, Ontario

24. Jak nazywała się najsłynniejsza amerykańska blondynka, aktorka, gwiazda lat 50-tych?

Marlin Monroe

25.. Co to jest pentagon i gdzie się mieści?

Główna kwatera amerykańskich sił zbrojnych, Waszyngton

26. Jak nazywa się prestiżowa nagroda przyznawana w dziedzinie filmu przez Akademię Filmową ?  Oscar

 

CIEKAWE STRONY INTERNETOWE

http://funenglish.pl/

 

http://www.angielskidladzieci.org/ 

 

http://www.yummy.pl/

 

http://www.yummy.pl/teens/pl/main/pl/angielski-i-kontaktujesz

 

http://www.jezykangielski.org/index.php?newsid=843

 

http://zosiaikevin.pl/gry-angielskie

 

RADY

1. Pracuj systematycznie - lepiej uczyć się codziennie po 20 minut niż raz
w tygodniu przez cztery godziny. Język jest jak gimnastyka lub prowadzenie auta:
postęp jest wynikiem ćwiczeń.

2. Uwierz w siebie - jeśli z góry powiesz sobie "język to nie dla mnie", na wstępie blokujesz się psychicznie.

3. Ucz się słówek - znajomość słówek jest jedną z najważniejszych umiejętności podczas poznawania tego języka. Musisz wybrać metodę, która będzie według Ciebie interesująca
i skuteczna! Oto kilka technik:

- Nauka z muzyką – jeśli jesteś fanem muzyki to wspaniale! Ściągnij z Internetu teksty obcojęzycznych piosenek i przetłumacz. Słuchając ulubionej muzyki z tekstem w ręku, w mig nauczysz się użytych tam słówek! Świetnie sprawdza się też nauka na pamięć piosenek. Polecam zajrzeć na stronę tekstowo.pl gdzie znajdziesz ogromną ilość tekstów i tłumaczeń. Piosenek możesz poszukać na youtube.com lub wrzuta.pl. Ucząc się piosenek poznajesz podstawowe słownictwo oraz całe gotowe frazy.

- Metoda dotykowa – polega na wzięciu do ręki, czy dotknięciu przedmiotu i wymówieniu słówka na głos!

 - Zeszyt z listą słówek – zapisujesz na liście słówka których się uczysz. Fiszki – na jednej stronie piszesz słówko obce, na drugiej tłumaczenie. Możesz wziąć je ze sobą i powtarzać
w każdej wolnej chwili (np. na przystanku autobusowym, na przerwie, w parku )
- Mapy słówek – podobnie jak mapy myśli, powiązane ze sobą (np tematycznie) słówka układasz w struktury przypominające drzewo (od najbardziej ogólnego - jako główna gałąź np. nature (natura) do coraz bardziej szczegółowych, np. animal (zwierzę), bird (ptak), kingfisher(zimorodek).
- Dialog wewnętrzny – stojąc np. w kolejce do sklepu, mów sobie w myślach dialog między Tobą a sprzedawcą - w języku którego się uczysz. Albo słysząc jakieś polskie zdania, przetłumacz je sobie na język obcy. Jeśli brakuje Ci jakiegoś słówka – powiedz po polsku,
i zapisz to czego nie umiesz– sprawdzając to później w domu.

4. Jak najwięcej czytaj - im lepiej znasz język, tym większa rola słowa pisanego. Do płynnego mówienia wystarczy ok. 1500 słów - do czytania książek lub prasy nie mniej niż 4500.
5. Po opanowaniu podstaw języka spróbuj retranslacji - najpierw tłumaczysz na polski kilka zdań z języka obcego, a po dwu - trzech dniach swoje tłumaczenie z powrotem przekładasz na język obcy. Sprawdzasz swoje tłumaczenie z oryginałem i poprawiasz błędy.

6. Nie przejmuj się popełnianymi błędami - większość z nich sama znika w miarę, jak robisz postępy.

7. Nie zniechęcaj się, jeśli wydaje ci się, że drepczesz w miejscu - od poziomu średniozaawansowanego postęp dokonuje się skokami. Pracuj systematycznie- spokojnie czekając, aż czas zrobi swoje.

 

Marta Bodnar

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie
    11-400 Kętrzyn
    Ul. Klonowa 2B
  • 897512355.
    (+48)786866815

Galeria zdjęć