Sprawozdanie z wycieczki do Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie
W dniu 21 listopada 2022 roku dla dzieci i młodzieży z internatu SOSW zorganizowana została wycieczka do Komendy Głównej Policji w Kętrzynie.
Głównym jej celem było zapoznanie z pracą policjantów, zwiedzenie budynku komendy, przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa oraz wykład na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich.
Pani policjantka Monika Danielak, oprowadziła uczniów po salach budynku min. sali zatrzymań, pokoju obserwacji miasta z kamer telewizyjnych.
Kolejnym punktem wycieczki było zejście do sali wykładowej. Pani policjantka zajmująca się pracą z dziećmi i młodzieżą, opowiedziała na czym polega jej praca, wyjaśniła kto to jest osoba nieletnia oraz jakie ma prawa i obowiązki. Wytłumaczyła co oznacza określenie czyn karalny, przytaczając jednocześnie kilka artykułów z kodeksu karnego i wykroczeń. Prowadząca poruszyła podczas spotkania również tematy dotyczące narkotyków oraz dopalaczy, w tym rozpoznawanie symptomów zażywania ich przez młodzież. Uświadomiła uczniów o konsekwencjach prawnych związanych z posiadaniem i sprzedażą narkotyków. Policjantka w trakcie prelekcji przedstawiła zebranym zagrożenia związane z eksperymentowaniem przez młodych ludzi z narkotykami, dopalaczami, alkoholem czy środkami odurzającymi. Następnie przypomniała, co należy rozumieć przez słowa agresja i przemoc, omówiła rodzaje przemocy oraz sposoby postępowania w sytuacjach kiedy jej doświadczamy.
Pani Monika wspomniała także zebranym co to jest cyberprzemoc i jakie niesie za sobą skutki. Zaczynając od przekazania kilku podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z internetu oraz w jaki sposób zagrożona jest nasza prywatność w sieci. Poinformowała, że w kategoriach cyberprzemocy mieści się m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci. Dodała również, że sprawcy cyberprzemocy mają wrażenie iż są w sieci anonimowi, co dodatkowo pobudza i zachęca ich do działania. Tymczasem organy ścigania w granicach obowiązujących przepisów prawnych posiadają i korzystają z szerokich uprawnień pozwalających na gromadzenie dowodów cyberprzestęczości oraz umożliwiających identyfikację sprawców.
W końcowej części spotkania poruszano również tematykę związaną z konsekwencjami wynikającymi z nieodpowiedzialnego zachowania oraz odpowiedzialnością karną jaką mogą ponieść nieletni za swoje czyny.
Spotkanie z funkcjonariuszem policji wzbogaciło naszą wiedzę na temat bezpieczeństwa oraz przyniosło wiele przydatnych informacji. Dziękujemy bardzo Pani Monice Danielak za cenne rady oraz miłe przyjęcie.
SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA Z HISTORYKIEM MIASTA KĘTRZYN I POWIATU KĘTRZYŃSKIEGO PANEM TADEUSZEM KOROWAJEM.
W dniu 22.11.2022 r. odbyło się już siódme spotkanie w naszej szkole w ramach cyklu „ Spotkań z historią”. Naszym wspaniałym gościem był kolejny raz pan Tadeusz Korowaj – dyrektor Centrum Biblioteczno – Kulturalnego Powiatu Kętrzyńskiego.
Tematem przewodnim spotkania z panem Tadeuszem Korowajem była dalsza część historii powiatu rastenburskiego/kętrzyńskiego. Wychowanków internatu nasz gość kolejny raz zabrał w niezwykle fascynującą podróż w czasie po powiecie Rastenburg/Kętrzyn.
Tym razem poznawaliśmy historię powstania kościołów w powiecie kętrzyńskim, oraz ich przeznaczenie. Dzięki prezentacji multimedialnej mogliśmy się cofnąć do czasów kiedy owe kościoły powstawały
To były ciekawe, intrygujące i pełne dobrych emocji zajęcia, które zostawiły pewien niedosyt wiedzy o naszym mieście i powiecie z tak bogatą historią. Liczmy na kolejne spotkania.
SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA Z HISTORYKIEM MIASTA KĘTRZYN I POWIATU KĘTRZYŃSKIEGO PANEM TADEUSZEM KOROWAJEM.
W dniu 11.10.2022 r. Ponowiliśmy w naszej szkole cykl „ Spotkań z historią”. Naszym gościem był pan Tadeusz Korowaj – dyrektor Centrum Biblioteczno – Kulturalnego Powiatu Kętrzyńskiego. To niezwykła postać w naszym mieście: kętrzyński etnograf, historyk, kulturoznawca regionu, publicysta, autor wielu cennych publikacji o naszym mieście i regionie m. in. Dziedzictwo kulturowe powiatu kętrzyńskiego. Dwory i pałace”, Rastenburg/Kętrzyn dzieje miasta, Rastenburg/Kętrzyn. Przewodnik historyczny po mieście, Kościół św. Jerzego w Kętrzynie, Powiat kętrzyński w starych pocztówkach.
Tematem przewodnim spotkania z panem Tadeuszem Korowajem była historia powiatu rastenburskiego/kętrzyńskiego. Wychowanków internatu nasz gość zabrał w krótką podróż w czasie po powiecie Rastenburg/Kętrzyn. Tym razem poznaliśmy historię powstania kościołów w powiecie kętrzyńskim. Dzięki prezentacji multimedialnej mogliśmy się cofnąć do czasów naszych przodków i poznać ich obyczaje oraz zobaczyć jak żyli w przeszłości.
Nauczyciele zaangażowani w organizację „Spotkań z historią”: Pani Marzena C., Pan Szymon M., Pan Krzysztof U.
To były ciekawe, intrygujące i pełne dobrych emocji zajęcia, które zostawiły pewien niedosyt wiedzy o naszym mieście i powiecie z tak bogatą historią. Liczmy na kolejne spotkania.
SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA Z HISTORYKIEM MIASTA KĘTRZYN I POWIATU KĘTRZYŃSKIEGO PANEM TADEUSZEM KOROWAJEM.
W dniu 17.05.2022 r. odbyło się już piąte spotkanie w naszej szkole w ramach cyklu „ Spotkań z historią”. Naszym wspaniałym gościem był kolejny raz pan Tadeusz Korowaj – dyrektor Centrum Biblioteczno – Kulturalnego Powiatu Kętrzyńskiego.
Tematem przewodnim spotkania z panem Tadeuszem Korowajem była dalsza część historii powiatu rastenburskiego/kętrzyńskiego. Wychowanków internatu nasz gość kolejny raz zabrał w niezwykle fascynującą podróż w czasie po powiecie Rastenburg/Kętrzyn. Tym razem wychowankowie dowiedzieli się o pięknych pałacach i dworach które niegdyś upiększały naszą przepiękną krainę.
Nauczyciele zaangażowani w organizację „Spotkań z historią”: Pani Marzena C., Pan Szymon M., Pan Krzysztof U.
To były ciekawe, intrygujące i pełne dobrych emocji zajęcia, które zostawiły pewien niedosyt wiedzy o powiecie z tak bogatą historią. Liczymy na kolejne spotkania. Ponieważ jak stwierdził sam Pan Tadeusz jest jeszcze o czym opowiadać. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkania.
zdjęcia w albumie fotograficznym
WIELKANOCNA KARTKA DLA SPOŁECZNOŚCI UKRAIŃSKIEJ
W kwietniu ogłoszony został konkurs na „Kartkę wielkanocną dla społeczności ukraińskiej uciekającej przed wojną ”. Organizatorami konkursu była pani Marzena Cwalina, Pani Zofia Polito, Pani Małgorzata Wysocka, Pani Agnieszka Woźniak , Pan Szymon Michałowski i Pan Krzysztof Umbras. Napłynęło ponad 60 kartek wielkanocnych. Wszystkie były bardzo ładne i estetycznie wykonane. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród nastąpi po świętach wielkanocnych.
Dnia 21 kwietnia 2022 roku wszystkie prace zostały wręczone przez organizatorów Panu Zbigniewowi Homza oraz dla Pana Marka Mielniczek. Kartki trafiły w ręce ludzi dobrej woli, którzy wykonują bardzo ciężką pracę aby wspomóc w tych trudnych momentach społeczność ukraińską. Pan Zbigniew i Pan Marek są w stałym kontakcie z ludźmi którzy zetknęli się z wojną i musieli opuścić swój kraj.
W ten sposób chcieliśmy pokazać, że jesteśmy w tych bardzo trudnych chwilach „ ramię w ramię ” z naszymi wschodnimi sąsiadami. Panowie byli pozytywnie zaskoczeni naszą inicjatywą, bardzo dziękowali i życzyli Wesołych i przede wszystkim zdrowych Świąt Wielkanocnych.
SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA Z HISTORYKIEM MIASTA KĘTRZYN I POWIATU KĘTRZYŃSKIEGO PANEM TADEUSZEM KOROWAJEM.
W dniu 05.04.2022 r. odbyło się kolejne spotkanie w naszej szkole w ramach cyklu „ Spotkań z historią”. Naszym gościem był ponownie pan Tadeusz Korowaj – dyrektor Centrum Biblioteczno – Kulturalnego Powiatu Kętrzyńskiego.
Tematem przewodnim spotkania z panem Tadeuszem Korowajem była dalsza część historii powiatu rastenburskiego/kętrzyńskiego. Wychowanków internatu nasz gość kolejny raz zabrał w niezwykle fascynującą podróż w czasie po powiecie Rastenburg/Kętrzyn. Wychowankowie internatu SOSW w Kętrzynie tym razem dowiedzieli się, że pierwsi Żydzi na teren państwa krzyżackiego napłynęli w XIII wieku. Przez następne stulecie nie było ich tu wielu. Zmieniło się to dopiero w XVIII wieku. Pierwsze wzmianki o kętrzyńskich Żydach pochodzą z pocz. XIX wieku. W 1816 roku w Kętrzynie powstała gmina żydowska. Pierwszą synagogę Żydzi zbudowali w 1853 roku, drugą w 1916. W okresie rządów hitlerowców kętrzyńscy Żydzi zaczęli uciekać z Kętrzyna. Jedni wyjeżdżali za granicę, inni do dużych miast Rzeszy. 28 XII 1939 r. Kętrzyn opuścili ostatni Żydzi. Wojnę przeżyli nieliczni.
Na terenie obecnego województwa warmińsko - mazurskiego zachowało się kilkanaście synagog. Największą z nich jest neoklasycystyczny budynek w Kętrzynie, pochodzący z 1853 roku (obecnie Zjazdowa 9). Po wybudowaniu w 1916 roku nowej świątyni starą odsprzedano baptystom. Nową synagogę zbudowano przy dzisiejszym zbiegu ul. Powstańców Warszawy i ul. Daszyńskiego. Cmentarz żydowski w Kętrzynie powstał na początku XIX wieku. Mieścił się przy placu Słowiańskim. Ostatni pogrzeb miał miejsce w 1939 roku. W czasie II wojny światowej został zdewastowany.
Następnym tematem który zaczął Pan Tadeusz to pałace i dwory powiatu kętrzyńskiego. Niestety czas nie pozwolił na dokończenie tego tematu.
Nauczyciele zaangażowani w organizację „Spotkań z historią”: Pani Marzena C., Pan Szymon M., Pan Krzysztof U.
To były ciekawe, intrygujące i pełne dobrych emocji zajęcia, które zostawiły pewien niedosyt wiedzy o naszym mieście i powiecie z tak bogatą historią. Liczymy na kolejne spotkania. Ponieważ jak stwierdził sam Pan Tadeusz jest jeszcze o czym opowiadać. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkania.
zdjęcia w albumie fotograficznym
,,MARZANNO ,MARZANNO TY ZIMOWA PANNO
DZIŚ CIĘ UTOPIMY , BO NIE CHCEMY ZIMY”
Dnia 21.03.2022 r. wychowankowie internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego im. Św. Jana Pawła II w Kętrzynie uczestniczyli w obrzędzie ,, Topienia Marzanny ”. Dziewczynki w kolorowych wiankach na głowie i kwiatkami w rękach , chłopcy z dużą kukłą Marzanny udali się nad rzekę Guber, żeby pożegnać zimę. Celem imprezy była integracja uczniów oraz podtrzymywanie tradycji witania wiosny. Zgodnie z zasadami ekologii utopiliśmy Marzannę symbolicznie wrzucając patyczki do rzeki.
Dzień był bardzo udany, a na wielu twarzach gościł uśmiech i widać było ogromną radość. Osobami odpowiedzialnymi za przedięwzięcie była Pani Marzena Cwalina, Zofia Polito, Małgorzata Wysocka i Pan Krzysztof Umbras.
zdjęcia w albumie fotograficznym
SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA Z HISTORYKIEM MIASTA KĘTRZYN I POWIATU KĘTRZYŃSKIEGO PANEM TADEUSZEM KOROWAJEM.
W dniu 03.03.2022 r. odbyło się trzecie spotkanie w naszej szkole w ramach cyklu „ Spotkań z historią”. Naszym gościem kolejny raz był pan Tadeusz Korowaj – dyrektor Centrum Biblioteczno – Kulturalnego Powiatu Kętrzyńskiego.
Tematem przewodnim spotkania z panem Tadeuszem Korowajem była dalsza część historii powiatu rastenburskiego/kętrzyńskiego. Wychowanków internatu nasz gość kolejny raz zabrał w niezwykle fascynującą podróż w czasie po powiecie Rastenburg/Kętrzyn. Wychowankowie internatu SOSW w Kętrzynie tym razem dowiedzieli się jak wyglądał Kętrzyn przed II wojną światową oraz sięgnęli źródeł kiedy po raz pierwszy w naszym mieście pojawili się Żydzi i poznali historię Synagogi kętrzyńskiej oraz cmentarza żydowskiego w Kętrzynie. Dzięki prezentacji multimedialnej mogliśmy się cofnąć do czasów kiedy Kętrzyn/Rastenburg był bardzo silny pod względem gospodarczym i sportowym. Dowiedzieliśmy się, że w dawnych czasach w Kętrzynie była bardzo silna drużyna hokejowa która zdobywała trofea na arenie międzynarodowej.
Nauczyciele zaangażowani w organizację „Spotkań z historią”: Pani Marzena C., Pan Szymon M., Pan Krzysztof U.
To były ciekawe, intrygujące i pełne dobrych emocji zajęcia, które zostawiły pewien niedosyt wiedzy o naszym mieście i powiecie z tak bogatą historią. Liczymy na kolejne spotkania. Ponieważ jak stwierdził sam Pan Tadeusz jest jeszcze o czym opowiadać. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkania.
SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA Z HISTORYKIEM MIASTA KĘTRZYN I POWIATU KĘTRZYŃSKIEGO PANEM TADEUSZEM KOROWAJEM.
W dniu 20.01.2022 r. odbyło się drugie spotkanie w naszej szkole w ramach cyklu „ Spotkań z historią”. Naszym gościem kolejny raz był pan Tadeusz Korowaj – dyrektor Centrum Biblioteczno – Kulturalnego Powiatu Kętrzyńskiego.
Tematem przewodnim spotkania z panem Tadeuszem Korowajem była dalsza część historii powiatu rastenburskiego/kętrzyńskiego. Wychowanków internatu nasz gość kolejny raz zabrał w niezwykle fascynującą podróż w czasie po powiecie Rastenburg/Kętrzyn. Wychowankowie internatu SOSW w Kętrzynie sięgnęli źródeł powstania miasta, rozwoju gospodarki w Kętrzynie, poznali jak wyglądały dawniej budowle w mieście i w miejscowościach powiatu kętrzyńskiego. Dzięki prezentacji multimedialnej mogliśmy się cofnąć do czasów naszych przodków i poznać ich obyczaje oraz zobaczyć jak żyli w przeszłości.
Nauczyciele zaangażowani w organizację „Spotkań z historią”: Pani Marzena C., Pan Szymon M., Pan Krzysztof U.
To były ciekawe, intrygujące i pełne dobrych emocji zajęcia, które zostawiły pewien niedosyt wiedzy o naszym mieście i powiecie z tak bogatą historią. Liczymy na kolejne spotkania. Ponieważ jak stwierdził sam Pan Tadeusz jest jeszcze o czym opowiadać. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkania.
W dniu 14.01.2021 roku wychowawcy internatu – Pani Marzena Cwalina i Pan Krzysztof Umbras udali się do schroniska dla zwierząt w Pudwągach. Wychowawcy przekazali dary na potrzebujące zwierzęta w ramach akcji "Puszka Dla Głodnego Brzuszka". Kierowniczka schroniska pani Ela Dąbrowska była bardzo zadowolona, że przyjechaliśmy i pomogliśmy tym biednym czworonogom. Powiedziała, że jeśli zechcielibyśmy jeszcze raz odwiedzić schronisko, to ona serdecznie nas zaprasza. Nasza akcja nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc ludzi dobrej woli. W szczególności dziękujemy za wspaniałe wsparcie Bankowi Millenium w Kętrzynie, Paniom Dyrektor SOSW w Kętrzynie, Wszystkim Nauczycielom SOSW w Kętrzynie oraz uczniom. Składamy im wszystkim serdeczne podziękowania za wsparcie akcji na rzecz potrzebującym zwierzętom.
SPRAWOZDANIE Z KONKURSU PLASTYCZNEGO „ MÓJ ULUBIONY BOHATER Z KSIĄŻKI”
W dniu 14.12.2012 r. konkurs plastyczny pt. „Mój ulubiony bohater z książki” został rozstrzygnięty. Celem konkursu była popularyzacja literatury dziecięcej, zachęcanie do słuchania i czytania, rozwijanie wyobraźni i zdolności plastycznych oraz aktywne i twórcze spędzanie wolnego czasu. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać pracę przedstawiającą literacką postać z książki. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wychowankowie internatu SOSW w Kętrzynie, swoje prace plastyczne wykonali za pomocą różnych technik i środków artystycznych. Za zaangażowanie oraz trud włożony w wykonanie pięknych prac wszyscy otrzymali słodkie upominki.
Konkurs został zorganizowany przez wychowawców internatu: Panią Marzena Cwalina i Pana Krzysztofa Umbras.
ZABAWA ANDRZEJKOWA
Dnia 29.11.2021 roku w godz.16:00 - 18.00 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie odbyła się zabawa andrzejkowa, która przebiegała w atmosferze wróżb i magii. Przyczynili się do tego wychowankowie internatu, którzy wraz z wychowawcami przygotowali różnorodne wróżby i zabawy.
Wychowankowie i wychowawcy mogli poznać swoją przyszłość dzięki wróżbie „ łódeczki na wodzie ”, jak na imię będzie miała przyszła sympatia, jaki zawód zdobędą w przyszłości i wiele innych ciekawych wróżb.
Zabawę uświetniły przeboje muzyczne, do których rytmów tańczyły i bawiły się dzieci wspólnie z opiekunami, oraz konkurencje takie jak „ taniec na gazecie ” i „ gorące krzesło ”. Radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Dzieci zadowolone wróciły do internatu pełne wiary, że spełni im się to, co wywróżyly sobie tego magicznego dnia.
Organizatorem imprezy był Samorząd Szkolny Sekcji Internackiej.
Sprawozdanie z ,,Wieczoru baśni"
Dnia 25.11.2021r. o godz.18.30 w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie odbył się wieczór baśni. Wychowankowie wysłuchali baśni Janiny Porazińskiej pt. ,, Szewczyk Dratewka ".
Celem wieczorem było:
- przybliżenie dzieciom świata baśni ,zwrócenie uwagi na walory poznawcze i wychowawcze,
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych u wychowanków,
- rozwijanie zdolności manualnych,
- rozwijanie inwencji twórczych,
-ćwiczenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.
W rolę narratora, Szewczyka Dratewki, mrówek, pszczół, kaczek, wiedźmy, ludu i księżniczki wcielili się wychowawcy z internatu - Marzena Cwalina , Zofia Polito, Małgorzata Wysocka, Piotr Puczel, Krzysztof Umbras, Szymon Michałowski.
Po zaprezentowaniu bajki wychowankowie odpowiedzieli na zadane pytania, ułożyli chronologicznie rysunki do bajki, rozwiązali krzyżówki, wyjaśnili co było prawdą a co fałszem, wykonali wszystkie karty pracy. Wychowankowie bardzo chętnie uczestniczyli w Wieczorze Baśni. Wszyscy słuchali baśni z wielkim zaciekawieniem. Świetnie wyciągnęli morał z bajki ,że niesienie pomocy drugiemu jest bardzo ważne oraz warto być dobrym człowiekiem ponieważ dobro które się daje zawsze wraca do tego kto pomaga innym.
Za aktywne uczestnictwo wychowankowie otrzymali słodkie niespodzianki .
SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA Z HISTORYKIEM MIASTA KĘTRZYN I POWIATU KĘTRZYŃSKIEGO PANEM TADEUSZEM KOROWAJEM.
W dniu 02.11.2021 r. rozpoczęliśmy w naszej szkole cykl „ Spotkań z historią”. Naszym gościem był pan Tadeusz Korowaj – dyrektor Centrum Biblioteczno – Kulturalnego Powiatu Kętrzyńskiego. To niezwykła postać w naszym mieście: kętrzyński etnograf, historyk, kulturoznawca regionu, publicysta, autor wielu cennych publikacji o naszym mieście i regionie m. in. Dziedzictwo kulturowe powiatu kętrzyńskiego. Dwory i pałace”, Rastenburg/Kętrzyn dzieje miasta, Rastenburg/Kętrzyn. Przewodnik historyczny po mieście, Kościół św. Jerzego w Kętrzynie, Powiat kętrzyński w starych pocztówkach.
Tematem przewodnim spotkania z panem Tadeuszem Korowajem była historia powiatu rastenburskiego/kętrzyńskiego. Wychowanków internatu nasz gość zabrał w krótką podróż w czasie po powiecie Rastenburg/Kętrzyn. Wychowankowie internatu SOSW w Kętrzynie sięgnęli źródeł powstania miasta, i powstania miejscowości w powiecie kętrzyńskim. Dzięki prezentacji multimedialnej mogliśmy się cofnąć do czasów naszych przodków i poznać ich obyczaje oraz zobaczyć jak żyli w przeszłości.
Nauczyciele zaangażowani w organizację „Spotkań z historią”: Pani Marzena C., Pan Szymon M., Pan Krzysztof U.
To były ciekawe, intrygujące i pełne dobrych emocji zajęcia, które zostawiły pewien niedosyt wiedzy o naszym mieście i powiecie z tak bogatą historią. Liczmy na kolejne spotkania.
Dnia 25 października obchodzony jest Dzień Kundelka. Z tej okazji mieszkańcy internatu wraz z wychowawcami zorganizowali wsparcie dla Schroniska w Pudwągach w postaci: kocy, poduszek do spania, karmy i zabawek.
Delegacja wychowanków i nauczycieli przekazała zebrane rzeczy pani Kierownik schroniska, która oprowadziła delegację po boksach i opowiedziała o funkcjonowaniu przytuliska dla zwierząt.
BARDZO DZIĘKUJEMY za wsparcie naszej akcji.
Tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego Sekcji Internackiej odbyły się 18 października 2021 r. Do pełnienia tej ważnej i odpowiedzialnej funkcji zgłosiło się dziesięciu kandydatów. Uprawnionych do głosowania było czterdziestu wychowanków.
Już po raz kolejny nasze wybory przypominały wybory państwowe. Wyborcy głosowali jak dorośli, czyli z zastosowaniem podobnych procedur i w podobnych warunkach. Wychowankowie mogli oddać głos na wybranego kandydata w tajnym głosowaniu. Karty do głosowania wrzucano do urny wyborczej. Po podliczeniu głosów opublikowano wyniki i pogratulowano zwycięzcom. Do Samorządu Uczniowskiego Sekcji Internackiej decyzją większości wychowanków zostali wybrani : Kacper Kulas, Dominik Świacki i Mateusz Rosicki.
Organizatorami Wyborów do Samorządu Uczniowskiego Sekcji Internackiej byli: Pani Żaneta J. i Pan Krzysztof U.
21 września 2021 r. Młodzież z internatu SOSW im. św. Jana Pawła II wraz z wychowawcami i Panią Kierownik ds. Opieki i Wychowania Żanetą Janeczko udała się na wycieczkę autokarową do Wilczego Szańca w miejscowości Gierłoż pod Kętrzynem. Celem wycieczki było zachęcenie wychowanków do zapoznawania się z historią naszego regionu, aktywnego spędzania czasu wolnego, integracja wszystkich grup internackich oraz wesoła zabawa. Wychowawcy Ośrodka przygotowali wiele atrakcji między innymi przejażdżkę pojazdem bojowym ( replika pojazdu z II wojny światowej ), dzięki której mieliśmy okazję zwiedzić bunkry w Wilczym Szańcu, oraz mogliśmy podziwiać piękno przyrody. Wychowankowie spędzili ostatnie chwile lata w bardzo fascynującym miejscu jak również na łonie natury gdzie piekli kiełbaski przy ognisku i uczestniczyli w grach i zabawach zespołowych. Pani Marzena Cwalina jako przewodnik naszej grupy doskonale opowiedziała nam historię Wilczego Szańca.
Dzieci oprócz wesołej zabawy utrwaliły umiejętności kulturalnego bawienia się - „zdrowej rywalizacji” oraz współpracy w grupie. Za zaangażowanie wszyscy otrzymali słodkie upominki. Bardzo radośni, uśmiechnięci i bogatsi w wiedzę wróciliśmy do internatu.
Cele zostały osiągnięte, impreza wywołała wiele pozytywnych emocji, a dzieci aktywnie spędziły czas na świeżym powietrzu.
Organizatorami imprezy byli:
- M. Cwalina,
- K. Umbras,
Natomiast przygotowaniem konkursów i koordynowaniem zabaw i gier ruchowych zajęli się:
- Z. Polito,
- Sz. Michałowski,
- A. Woźniak,
- B. Sajewicz,
- B. Kieszek,
- P. Puczel.
SPOTKANIE Z PANIĄ PIELĘGNIARKĄ
W czwartek, 13 maja 2021 roku wychowankowie internatu SOSW w Kętrzynie wzięli udział w spotkaniu z panią pielęgniarką szkolną panią Danutą Nebeś na temat „Zdrowie i higiena ucznia w warunkach szkolnych”. Pani pielęgniarka opowiedziała wychowankom na czym polega jej praca i co należy do jej podstawowych zadań. Przybliżyła też uczniom pojęcie „ Higiena ” i przypomniała zasady jakie obowiązują podczas trwania pandemii koronawirusa. Spotkanie było zorganizowane w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki. Na koniec dzieci wręczyły Pani Danusi Podziękowanie które wykonały wcześniej. Organizatorami spotkania byli: Pani Marzena Cwalina, Pan Szymon Michałowski i Pan Krzysztof Umbras.
SPOTKANIE Z PANIĄ PSYCHOLOG W INTERNACIE
13.05.2021 r. wychowankowie internatu SOSW w Kętrzynie uczestniczyli w zajęciach pt. „ Mój sposób na relaks ” i korzystali z porad naszej pani psycholog – Ewy Gadomskiej - Oleszkiewicz.
Wychowankowie poznawali tajniki funkcjonowania w sytuacjach trudnych i stresowych oraz poznawali znaczenie relaksacji w życiu codziennym. Młodzież i dzieci poznały techniki regulowania stresu w sytuacjach pobudzenia i jego obniżenia. Poza tym wychowankowie chętnie zapoznali się z pracą psychologa. Organizatorami zajęć byli: Pani Marzena Cwalina, Pan Szymon Michałowski i Pan Krzysztof Umbras.
Dnia 25.03.2021 odbył się internacki konkurs pt.,, Najpiękniejsza Palma Wielkanocna ". Celem konkursu było rozwijanie twórczości artystycznej i kultywowanie tradycji kultywowanie tradycji Wielkanocnych. W konkursie uczestniczyli wszyscy wychowankowie obecni w internacie. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Organizatorzy konkursu Anna Ballo i Zofia Polito.
Dnia 22.03.2021 wychowankiowie internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego im. Św.Jana Pawła II w Kętrzynie uczestniczyli w obrzędzie ,, Topienia Marzanny ”. Dziewczynki w kolorowych wiankach na głowiez małymi kukiełkami , chłopcy z dużą kukłą Marzanny ze śpiewem na ustach udali się nad rzekę Guber , żeby pożegnać zimę. Celem imprezy była integracja uczniów oraz podtrzymywanie tradycji witania wiosny. Zgodnie z zasadami ekologii p.Krzysiek wyciągnął Marzannę z wody i poddaliśmy ją segregacji ,żeby nie zaśmiecać rzek.
Organizatorzy imprezy A.Ballo , M.Cwalina , K.Umbras
zdjęcia w albumie fotograficznym
W naszym internacie nie zapomniano o tradycji Tłustego Czwartku. Wychowankowie z nauczycielkami Panią Zofią Polito i Magdaleną Tomaszewicz uczcili ten dzień przy pomocy własnoręcznie wykonanych faworków. Szkoda, że tłusty czwartek jest tylko raz w roku
Internat -PRACA ZDALNA
Wychowanki I grupy internackiej wzięły udział w ogólnopolskiej akcji "Kartka dla medyka". Akcja polegała na narysowaniu, namalowaniu czy stworzeniu kartki / rysunku z życzeniami i podziękowaniami dla medyka. W taki sposób uczennice okzały im wdzięczność za trud i poświecenie, jednocześnie zapewniając ich o Naszym wsparciu, szacunku dla tego co dla nas wszystkich robią.
Agnieszka Florczak
zdjęcia w albumie fotograficznym
Dnia 13.02.2020 wychowankowie z I i II grupy internatu uczestniczyli w warsztatach rękodzieła zorganizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalne ,,Konik Mazurski . Pani Maria Kaliszewicz zapoznała wychowanków z życiem i działalnością Wojciecha Kętrzyńskiego.Przedstawiła publikacje W.Kętrzyńskiego ,zarecytowała wiersz ,,Krajobraz wieczorny". Dzieci pisały gęsim piórem i stalówką.Po zajęciach udaliśmy się w okolice kościoła św.Jerzego gdzie znajdowała się szkoła w której uczył sie patron naszego miasta.W drodze powrotnej na placu Piłsudskiego obejrzeliśmy pomnik i ławeczkę na której siedzi Wojciech Kętrzyński .
ZAJĘCIA PLASTYCZNE W ,,KONIKU MAZURSKIM"
Dnia 16.01.2020 r wychowankowie z I i II grupy internatu SOSW pod opieką wychowawców Anny Ballo i Marzeny Cwaliny uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Kulturalne ,,Konik Mazurski " w Kętrzynie.Tematem zajęć były ,,Maski karnawałowe".Uczestnicy zajęć wykonali piękne, kolorowe maski karnawałowe, które zostaną wykorzystane podczas balu karnawałowego.
Dnia 14.01.2020 r wychowankowie I i II grupy z internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego im.św. Jana Pawła II w Kętrzynie odwiedzili pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej w Kętrzynie. Wręczyli własnoręcznie wykonane laurki i złożyli życzenia wszystkiego co w życiu najlepsze i najpiękniejsze, dobrego zdrowia z okazji zbliżającego się święta -Dnia Babci i Dziadka.
Na końcu miłego spotkania otrzymaliśmy piękne podziękowanie i cukierki.
zdjęcia w albumie fotograficznym
Dnia 26.11.2019 r o godz.17.30 w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im.św. Jana Pawła II w Kętrzynie odbył się wieczór czytania baśni . Wychowankowie wysłuchali bajkę Jakuba i Wilhelmma Grimm pt. ,,Trzy małe świnki ".Celem zajęć było: przybliżenie dzieciom świata bajek,zwrócenie uwagi na walory poznawcze i wychowawcze, a także rozwijanie zainteresowań czytelniczych .W rolę narratora , trzech świnek i wilka wcielili się wychowawcy z internatu .Po zaprezentowaniu bajki uczniowie odpowiedzieli na zadane pytania, ułożyli chronologicznie rysunki do bajki, a także nauczyli się rysować świnki.Wszyscy świetnie odczytali morał z bajki .Za aktywne uczestnictwo wychowankowie otrzymali słodkie niespodzianki .
Za oknami pogoda nie zachęca do spacerów, więc wychowankowie internatu grupy III razem z wychowawczynią Agnieszką Florczak przygotowali zapiekanki. Uczniowie mogli nauczyć się pracy w kuchni, obsługi sprzętów kuchennych oraz wspólnego, kreatywnego spędzania czasu wolnego.
zdjęcia w albumie fotograficznym
Wychowankowie internatu grupy III w ramach projektu Fundacji dla dzieci i młodzieży "Kółko Graniaste" przygotowali wraz z wychowawcą Agnieszką Florczak pyszną i zdrową surówkę. Wszyscy bardzo chętnie pomagali, nawet najmłodsi nie mieli pronlemu z posługiwaniem się obieraczkami i tarkami. Oczywiście najlepszym momentem pracy była degustacja.
zdjęcia w albumie fotograficznym
26.09.2019 r w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im.św. Jana Pawła II został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt.,,Wakacyjne wspomnienia "
Na konkurs wpłynęło 29 prac wykonanych przez wychowanków ze wszystkich grup internackich. Prace przedstawiały wakacyjne przygody, piękne krajobrazy, pyszne lody,ciekawe zabytki,prace polowe,dziecięce zabawy.Komisja konkursowa wyróżniła trzy prace . Wszystkie grupy otrzymały pamiątkowe dyplomy ,a uczestnicy nagrody niespodzianki .Konkurs przeprowadziły Anna Ballo i Agnieszka Florczak
ZAJĘCIA OTWARTE
Z POLSKĄ”
ZAJĘCIA OTWARTE „UNIA EUROPEJSKA I 15 LAT
Dnia 16 maja 2019 roku w internacie przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym Pani Teresa Ćwikowska i Pani Mariola Wójcik przeprowadziły zajęcia otwarte na temat „Co to jest Unia Europejska”. Głównym celem zajęć było zapoznanie wychowanków z podstawowymi pojęciami dotyczącymi Unii Europejskiej.
Poniżej prezentacja -kliknij na załączony plik
opracowana przez Magdalenę Tomaszewicz i Teresę Ćwikowską
WYJŚCIE DO KINA
W dniu 7 maja 2019 roku dzięki Pani Teresie Ćwikowskiej wychowankowie internatu przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Kętrzynie z wychowawcami mieli możliwość pójścia do Kina Gwiada na seans filmowy pt. „Praziomek”. Głównym celem wyjścia nie był jednak sam seans filmowy, a wdrażanie wychowanków do odpowiedniego korzystania z dostępnych dóbr kulturalnych.
zdjęcia w albumie fotograficznym
Dnia 5.04.2019 dziewczęta z I grupy internatu pod kierunkiem wychowawczyń Anny Ballo i Marioli Wójcik uczestniczyły w konkursie plastycznym na ,, Wielkanocne pisanki,, kraszanki, wypieki świąteczne, stroiki ,ozdoby, palmy i kartki świąteczne " zorganizowanym przez Kętrzyńskie Centrum Kultury. Celem konkursu była polpularyzacja i upowszechnianie wiedzy o zwyczajach i obrzędach związanych ze Świętami Wielkiej Nocy, prezentacja możliwości twórczych dzieci , młodzieży i dorosłych , a także doskonalenie umiejętności i warsztatu plastycznego.
Dziewczęta uczestniczyły w kategorii :PALMA WIELKANOCNA.
KARTKI WIELKANOCNE
Dnia 01.04.2019 r. w Internacie przy SOSW w Kętrzynie odbyły się zajęcia otwarte pt. "Wielkanocne kartki", zorganizowane i przeprowadzone przez Magdalenę Tomaszewicz i Agnieszkę Florczak. Głównym celem zajęć było kultywowanie zwyczajów, tradycji Świąt Wielkanocnych oraz zapoznanie wychowanków z różnymi sposobami wykonywania kartek świątecznych.
Magda Tomaszewicz
WARSZTATY WYKONYWANIA PALM WIELKANOCNCH
Dnia 28.III.2019 roku wychowankowie I , II i IV grupy z internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego im .Św.Jana Pawła II w Kętrzynie pod opieką wychowawczyń uczestniczyli w warsztatach wykonywania palm wielkanocnych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Kulturalne ,,Konik Mazurski"oraz Kętrzyńskie Centrum Kultury.
Celem zajęć była popularyzacja wiedzy o zwyczajach i obrzędy wielkanocnych ,zapoznanie z tradycjami i obrzędami własnego regionu ,własnoręczne wykonanie ludowej palmy , kształtowanie umiejętności współpracy w grupie i pomagania sobie nawzajem oraz rozwijanie sprawności manualnej .Zajęcia dostarczyły wiele radości , a także pozwoliły twórczo i kreatywnie spędzić wolny czas.Samodzielnie wykonane palmy zostały zabrane przez wychowanków do internatu . Podczas zajęć panowała ciepła przedświąteczna atmosfera , a samodzielnie wykonane palmy wyglądały wyjątkowo pięknie.
Organizatorkami były Anna Ballo i Marzena Cwalina.
zdjęcia w albumie fotograficznym
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
Dnia 2.04.2019 r w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego im.Św. Jana Pawła II w Kętrzynie odbyły sie zajęcia otwarte z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci 2019 pod hasłem,,Książki pomagają nam zwolnić!".
Zaprezentowano list i plakat skierowany do dzieci z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci napisany przez pisarza i ilustratora z Litwy Kestusisa Kasparaviciusa .
Ukazano przy pomocy planszy dydaktycznej jak powstaje papier, dzieci oglądały przekroje drzew liczyły słoje - ile rośnie drzewo. Przeprowadzono konkurs polegający na odgadywaniu tytułów bajek i baśni na podstawie fragmentów utworów oraz rekwizytów. Uczniowie brali udział w zabawach dydaktycznych ,, Czy to prawda , czy też nie?”, ,,Dokończ dalej”, zagadki -Jaka to bajka .W czasie rozmowy kierowanej dzieci wypowiadały się na temat,, Jak należy dbać o książki”.
Wszyscy wychowankowie wykonali kolorowe zakładki . Na koniec zajęć wychowankowie wspólnie zaśpiewali pieśń ,,Barkę” z racji XIV rocznicy śmierci Patrona Ośrodka Świętego Jana Pawła II. Zajęcia przygotowały Anna Ballo i Lucyna Kraśner.
zdjęcia w albumie fotograficznym
zdjęcia w albumie fotograficznym
Dnia 25. X. 2018r o godz. 18.25 w internacie SOSW im św Jana Pawła II w Kętrzynie zaprezentowano montaż słowno - muzyczny,, PER ASPERA AD ASTRA, CZYLI TRIUMF WOLNOŚCI"". Celem zajęć było kształtowanie właściwych postaw patriotycznych, ukazanie wielkich bohaterów narodowych tj. T. Kościuszko, J Piłsudski. Przy muzyce F. Chopina wysłuchania wierszy J. Słowackiego, C. K. Norwida oraz A. Mickiewicza. W rolę narratora wcieliła sie p. A. Ballo, dziadka zagrała p M.Cwalina , wnuczka- p. A. Florczak., prezenterka Ola Macke. Oprawa muzyczna Sylwester Bielański
Dnia 10.X.2018 o godz 16.00 odbyła się impreza pod hasłem ,, Pożegnanie lata". Zabawy, konkursy sprawnościowe - każdy mógł znaleźć coś dla siebie Na końcu pieczenie kiełbasek na ognisku było dopełnieniem całej imprezy Zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do internatu.
Dziewczęta z I grupy internatu uczestniczyły w Regionalnym konkursie rękodzieła artystycznego ,,Po Warmińsko – Mazurskiej Ziemi."- Kętrzyn 2018 – zorganizowanym przez Kętrzyńskie Centrum Kultury.
Zaprezentowały pracę ,, Pracowite pszczółki na jabłoni".
Za udział w konkursie trzymały dyplom i nagrodę rzeczową. Praca została zaprezentowana na XIX regionalnej wystawie rękodzieła artystycznego w KCK .
KONKURS ,,WAKACYJNE WSPOMNIENIA ".
W internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im.św. Jana Pawła II w Kętrzynie - 2.10.2018 r odbył się konkurs plastyczny pt.,,Wakacyjne wspomnienia ".
Na konkurs wpłynęło 21 prac wykonanych przez wychowanków ze wszystkich grup internackich. Prace przedstawiały wakacyjne przygody, piękne krajobrazy, pyszne lody.Wyróżniono 3 prace . Wszystkie grupy otrzymały pamiątkowe dyplomy ,a uczestnicy słodkie niespodzianki. Organizatorami konkursu były p.A.Ballo i L.Kraśner.
a najwięcej witamin mają owoce i warzywa. Dlatego w dniu 25 kwietnia 2018 r. na zajęciach otwartych gospodarstwa domowego przygotowali pyszne soki i koktajle.
Pisanka
,,Pisanki, pisanki, jajka malowane
Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek.
Pisanki, pisanki, jajka kolorowe,
Na nich malowane bajki pisankowe.
Na jednej kogucik, a na drugiej słońce,
śmieją się na trzeciej laleczki tańczące.
Na czwartym kwiatuszki, a na piątym gwiazdki,
Na każdej pisance piękne opowiastki."
K.Parnowska -Różecka
Dnia 23.03.2018 roku odbyło sie podsumowanie internackiego konkursu plastycznego pod hałem ,, Najpiękniejsza pisanka ".Na konkurs wpłynęło 25 pięknych prac , wykonanych przez wychowanków ze wszystkich grup internackich.Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić wszystkich wychowanków słodkimi niespodziankami i magnesami z literkami tworzącymi imię uczestnika konkursu.
Dnia 21.03.2018 roku tradycyjnie wychowankowie z internatu SOSW w Kętrzynie uroczyście przywitali wiosnę. Każda grupa wykonała Marzannę .Z uśmiechem na ustach w kolorowych wiankach na głowie śpiewaliśmy
,,Zgiń ,przepadnij zimo, i nie wracaj do nas ! Na przyjęcie wiosny otwórzmy ramiona !"
Dnia 21.02.2018 r. wychowankowie z internatu SOSW w Kętrzynie uczestniczyli w zajęciach z zakresu profilaktyki uzależnień.Z zainteresowaniem wysłuchali opowiadania ,, Kontra alkohol" , rozwiązali rebus na głos czytali hasła antyalkoholowe i uczestniczyli w dyskusji.
Wszyscy zgodzili się z przesłaniem:
NIECH W ŚWIAT LECĄ TE OTO ŻYCZENIA
,,NIE DOPUSZCZAJMY DO UZALEŻNIENIA "
zdjęcia w albumie fotograficznym
"ANTYMINA"- Artystyczny Program Profilaktyki Uzależnień
Dnia 20.12.2017r uczniowie naszej szkoły brali udział w Artystycznym Programie Profilaktyki Uzależnień "Antymina". Prowadzący w ciekawy sposób zaprezentowali tak ciężki temat jakim jest uzależnienie. Okazało się, że można nawet rapować o tak trudnych sprawach. Na koniec Nasza młodzież otrzymała autografy od artysty.
Dnia 14.XII.2017roku wychowankowie I i II grupy z internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego im.św.Jana Pawła II w Kętrzynie pod opieką p.A Ballo i p. M Cwaliny uczestniczyli w warsztatach wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych , zorganizowanych przez pracownię rękodzieła przy galerii ,,Konik Mazurski".
Podczas zajęć panowała ciepła przedświąteczna atmosfera , a uczestnicy przygotowując swoje prace umilali czas śpiewając kolędy.Zajęcia dostarczyły wiele radości , a także pozwoliły twórczo i kreatywnie spędzić wolny czas.Samodzielnie wykonane prace zostały zawieszone na choinkach , które wyglądają wyjątkowo pięknie.
zdjęcia w albumie fotograficznym
Dnia 14.XII.2017 roku odbyło się podsumowanie konkursu zorganizowanego przez Kętrzyńskie Centrum Kultury-,,NAJŁADNIEJSZA BOMBKA!!!KARTKI ŚWIĄTECZNE , OZDOBY CHOINKOWE , SZOPKI I WYPIEKI ŚWIĄTECZNE..."
Dziewczęta z I grupy internatu pod kierunkiem p.A Ballo wykonały szopkę za którą otrzymały wyróżnienie.
ZDJĘCIA W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM
Dnia 5 XII 2017 roku w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego
im św. Jana Pawła II w ramach cyklu wieczorów ,,W krainie baśni , mitów i legend" zaprezentowano bajkę ,, Czerwony Kapturek ".W rolę narratora , Czerwonego Kapturka , wilka , mamy ,gajowego i ptaszków wcieliły sie wychowawczynie grup.Wychowankowie przedstawili scenkę .Czeronego Kapturka zagrała Ola Kaczmarek , a w rolę wilka wcielił sie Krzysztof Skórko. Tradycyjnie po zakończeniu czytania odbył się quiz sprawdzający wiadomości. Organizatorami były:A.Ballo, M Cwalina , T Ćwikowska , A. Florczak, M.Załoga -Dziadłowska
ZDJĘCIA W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM
Corocznie w naszym Ośrodku odbywa się turniej tenisa stołowego. W tym roku 5 grudnia odbyło się spotkanie pod hasłem Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego o Mistrzostwo Ośrodka. Do turnieju zgłosiło się szesnaścioro wychowanków. Turniej przebiegał w zdrowej i sportowej atmosferze. Najlepszy okazał się Kewin W., na drugim miejscu uplasował się Piotr Sz., trzecie miejsce zajął Sławomir S. Dziękujemy wszystkim zawodnikom za uczestnictwo w turnieju a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
Organizatorzy: Marzena Cwalina, Celina Rafalska
zdjęcia w lbumie fotograficznym
Dnia 04.12.2017r w Internacie SOSW odbył się konkurs "Co wiesz o AIDS". Brało w nim udział 11 wychowanków z czego do rundy dodatkowej przeszło aż pięciu uczestników. W rezultacie wygrał Tomasz Skoczylas, II miejsce- Kamil Pędzich, III miejsce- Mateusz Chmielewski, IV miejsce- Piotr Karpiński.
ZDJĘCIA W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM
Dnia 29. XI. 2017 roku odbył się internacki konkurs plastyczny ,,Świat baśni".Na konkurs wpłynęło bardzo dużo prac wykonanych różnorodnymi technikami.Były one bardzo ciekawe.Przedstawiały znane postacie z bajek, legend i baśni - ,,Calineczka" , ,,Herkules ", ,,Miś Uszatek", ,,Czerwony Kapturek", ,,O niedzwiadku niejadku" , ,,Lampa Alladyna " , ,,O rybaku i złotej rybce " , ,,Miś Paddington", ,,Brzydkie kaczątko".Komisja konkursowa nagrodziła wszystkich uczestników dyplomami i upominkami .Organizatorami konkursu były Anna Ballo i Lucyna Kraśner.
zdjęcia w albumie fotograficznym
Dnia 6 XI 2017roku o godz.18.20 w internacie SOSW w ramach cyklu wieczorów
,,W krainie baśni ,mitów i legend"zaprezentowano bajkę braci Grimm -
,,O rybaku i złotej rybce".
W rolę narratora , złotej rybki , rybaka i jego niedobrej żony wcieliły się wychowawczynie grup. Widzowie z zainteresowaniem wysłuchali bajki i nagrodzili panie gromkimi brawami. Wychowankowie zaprezentowali scenkę. W roli rybaka wystąpił Szymon Jackiewicz, a jego pazerną żonę zagrała Paulina Dąbkowska. Na koniec przeprowadzono quiz nt.treści bajki.
Za prawidłowe odpowiedzi dzieci otrzymały nagrody. Morał bajki został właściwie odczytany.
Organizatorzy:
A.Ballo
M.Cwalina
T.Ćwikowska
L.Kraśner
A.Florczak.
zdjęcia w albumie fotograficznym
Dnia 24.X.2017r.o goddz.18.15 w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego im.św.Jana Pawła II w Kętrzynie rozpoczęliśmy cykl wieczorów ,,W krainie baśni,mitów i legend".
Przeczytano legendę ,,Kętrzyński diabeł", którą napisali wychowankowie II grupy pod okiem pani Marzeny Cwaliny. Otrzymali za nią I miejsce w Ogólnopolskim konkursie,,Hotelowe bajanie".
W rolę narratora, Boruty i Kusego wcieliły się wychowawczynie grup, a dziewczynki przebrane w ludowe wianki , korale i chustki zaśpiewały starą mazurską piosenkę. Po prezentacji odbył się quiz.Wychowankowie świetnie odpowiadali na pytania dotyczące legendy. Nagrodą były słodkie cukierki.Znaleźli się również śmiałkowie , którzy na wesoło zaśpiewali piosenkę.
ZDJĘCIA W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM
,,Złociste słońce świeci na niebie
Maluje promienie na błękitnym tle
A ja z daleka z szczerym uśmiechem
Moc gorących pozdrowień śłe"
Dnia 12.09.2017 r w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego im. Św.Jana Pawła II w Kętrzynie odbył się konkurs nt:,, Pocztówka z wakacji". W konkursie brali udział wychowankowie ze wszystkich grup internackich. Na konkurs wpłynęło 30 prac. Komsja konkursowa postanowiła wyróżnić 10 uczestników: Agnieszkę Galanek, Beatę Kisiel,Aleksandrę Dunaj, Annę Słabą, Juliana Marcinowskiego,Damiana Macke, Andrzeja Ruszczyka,Piotra Karpińskiego,Bartłomieja Malanowskiego, Jarosława Kostyka.Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. .Konkurs zorganizowały wychowawczynie grupy I internatu - Anna Ballo i Mariola Wójcik.
zdjęcia w albumie fotograficznym
PRZYGOTOWANIA DO KOLACJI WIGILIJNEJ
Dnia 16.12.2015 r. pani Teresa Ćwikowska, Monika Załoga- Dziadłowska ,Dorota Korneluk wraz z wychowankami internatu dziewczętami z grupy II i chłopcami z grupy V zaczęły przygotowywać stołówkę do uroczystej kolacji wigilijnej.
W tym roku postanowiły zrobić dekoracje w barwach biało złotych. Wcześniej pomalowały wraz z wychowankami gałęzie na biało, następnie umieściły białe gwiazdki haftowane i złote krążki. Na tablicach przypięły zielone świerkowe gałązki do których poprzyczepiały pomalowane na złoto szyszki.
Stołówka wyglądała przepięknie i wzbudziła powszechny zachwyt.
WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM
DOBRE SERCA
Uczennice klasy 3a Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II wyszły z inicjatywą zorganizowania zbiórki czekolad dla naszych wychowanków internatu, które znalazły się w paczkach pod choinką podczas uroczystej kolacji wigilijnej.
W środę 16.12.2015 wraz z nauczycielką panią Elżbietą Jadczak odwiedziły naszą placówkę i przyniosły zebrane czekolady.
Zbiórka przerosła nasze oczekiwania. Młodzież zebrała 97 czekolad, 3 batony i paczkę galaretek. DZIĘKUJEMY Z CAŁEGO SERCA .
WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM
WIECZÓR WRÓŻB W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ
Dnia 25.11.2015 r. wychowankowie naszego internatu zostali zaproszeni na wieczór wróżb do Domu Pomocy Społecznej w Kętrzynie. Pensjonariusze i pracownicy powitali naszą młodzież z wielką serdecznością. Był słodki poczęstunek, wspólne lanie wosku i wróżby. Wspólne tańce, piosenki i zabawy pokazały jak otwarci i chętni do integracji są nasi wychowankowie.
WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM
KONIK MAZURSKI-SPOTKANIE W ZAMKU
Dnia 28.04.2015 r. wychowankowie naszego internatu zostali zaproszeni na zajęcia do Stowarzyszenia Kulturalnego „Konik Mazurski” pt. „Mazurzymy po kętrzyńsku”. Na zajęcia pod opieką Teresy Ćwikowskiej i Doroty Korneluk poszło 20 wychowanków w różnym wieku.
Na początku wychowankowie mogli obejrzeć wystawę rękodzieła i posłuchać o historii Mazur. Następnie przeszli do Sali gdzie wysłuchali legendy mazurskiej. Pani prowadząca udostępniła artykuły papiernicze i poprosiła o wykonanie pracy związanej z wysłuchaną legendą. Wychowankowie bardzo chętnie zabrali się do pracy. Pokazali różnorodność technik plastycznych i wykazali się ogromną pomysłowością.
Na koniec zajęć okazało się, że wykonane prace zostaną pokazane podczas wystawy. Wychowankowie wyszli z zajęć bardzo zadowolenie i z zapałem dopytywali się o następne zajęcia.
Dorota Korneluk
"Konik Mazurski"
Występy w zamku-"Marzenia Babci"
Dyskoteka integracyjna
Dnia 16.04.2015r. do naszego internatu przyjechali goście z SOSW w Bartoszycach. Wychowankowie wspólnie z wychowawcami przygotowali program wokalny. Goście zaprosili naszych wychowanków do wspólnego tańca i śpiewania. Zabawa trwała wśród kolorowych świateł, śpiewów i głośnej muzyki.
W czasie przerwy w zabawie nasi goście zostali zaproszenie na słodki poczęstunek przygotowany przez wychowawców i wychowanków naszego internatu. Spotkanie integracyjne przebiegało w przyjaznej atmosferze, nawiązały się nowe przyjaźnie.
D.Korneluk
Dyskoteka integracyjna
Występy w Domu Pomocy Społecznej w Kętrzynie
Przedstawienie sztuki „Marzenia Babci ”
w Domu Pomocy Społecznej w Kętrzynie.
Dnia 15.IV.2015r. odbyło się spotkanie integracyjne z mieszkańcami
Domu Pomocy Społecznej w Kętrzynie. Celem głównym spotkania było przedstawienie sztuki pt. „Marzenia Babci” w wykonaniu dzieci i młodzieży z naszej placówki. Treść przedstawienia dzieje się we współczesnych czasach.
Główni bohaterowie to babcia i zbuntowana, nastoletnia wnuczka , której rodzice są za granicą . To babcia ma opiekować się wnuczką ale są z nią same kłopoty i zmartwienia . Akcentem humorystycznym przedstawienia były sceny z aniołami w niebie, których zadaniem było pomóc zrealizować marzenia babci i rola diabła utrudniającego wykonanie planu aniołów. Dodatkowym punktem przedstawienia były piosenki tematycznie dobrane do treści sztuki przez panią Monikę Grudzińską w wykonaniu zespołu wokalnego „Malowani Tęczą”. Także taniec hip-hopowy bardzo uatrakcyjnił występ i podobał się mieszkańcom DPS. Końcowym punktem programu artystycznego było wręczenie upominków wykonanych przez naszych uczniów (zawieszki, bukieciki kwiatów z bibuły przekazanych przez panią dyrektor Ewę Jakubiec) oraz okolicznościowych laurek wykonanych przez panie: Celinę Rafalską, Annę Ballo , Teresę Ćwikowską. Sprzęt nagłaśniający ustawiał i konfigurował pan Sławomir Kundro. Zdjęcia wykonywała Pani Monika Załoga-Dziadłowska, która razem z paniami: Dorotą Korneluk i Teresą Ćwikowską odpowiadała za przebieg przedstawienia i opiekę nad dziećmi.
Przedstawienie bardzo podobało się, czego dowodem były gromkie brawa,łzy wzruszenia nie tylko u mieszkańców ale i pracowników oraz zaproszenie do częstszych wizyt i odwiedzin. Nasi młodzi aktorzy otrzymali w podziękowaniu dużą torbę słodyczy i szczere gorące podziękowania za występ.
Tego typu spotkania integracyjne są ważnym czynnikiem wychowawczym dla naszych uczniów. Rozwijają postawy kulturalnego zachowania się w kontaktach z innymi ludźmi, aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły i środowiska lokalnego, szacunku do ludzi starszych.
Teresa Ćwikowska
Pożegnanie zimy !!!
C. Rafalska