DZIEŃ KSIĄŻKI

„Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci”

ROK SZKOLNY 2015/2016

Na całym świecie już od blisko pięćdziesięciu lat obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, który ustanowiono w celu promowania literatury i grafiki dziecięcej oraz inspirowania najmłodszych czytelników do sięgania po książki.

My także dla uczczenia tego właśnie dnia postanowiliśmy zorganizować konkurs, w którym wzięły udział wszystkie grupy internackie. Dobrane środki i formy dydaktyczne pozwoliły na wspólną wesołą  zabawę przez młodszych i starszych uczestników.  W konkursie zostali wyłonieni zwycięzcy, I miejsce otrzymała grupa II dziewcząt, drugie miejsce przypadło grupie IV chłopców, i trzecie miejsce zdobyła grupa I dziewcząt.  Wszystkie grupy otrzymały dyplomy i wyróżnienia, uczestnicy dostali nagrody książkowe  i słodycze dla swoich drużyn.

Wszystkim serdecznie gratulujemy.                                             C. Rafalska

Rok szkolny 2014/2015

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspierania czytania przez najmłodszych.

14 kwietnia w naszym Ośrodku odbył się konkurs z okazji tego święta. Wychowankowie w grupach prezentowali scenki, wykonywali plakaty, rozwiązywali krzyżówki, zagadki i brali udział w konkursach. Przygotowane konkurencje dały możliwość wzięcia udziału wszystkim uczestnikom dając wiele satysfakcji i radości z wykonanych zadań.

C.Rafalska

„Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci”

W dniu 02.04.2014 roku na stołówce Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego odbyła się impreza ujęta w kalendarzu imprez Internackich „Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci”.

Głównym punktem imprezy była wystawa książek.

W trakcie imprezy została przeprowadzona pogadanka na temat poszanowania książek. Dzieci przy użyciu starych i zniszczonych książek opowiadały o tym jak powinno dbać się o książkę oraz jak można ją naprawić gdy jest zniszczona.

Następnym punktem imprezy były quizy dla dzieci. Każda grupa otrzymała karty pracy, które musiała wypełnić. W miedzy czasie ochotnicy czytali krótki fragmenty bajek i odpowiadali na zagadki. Dzieci podczas tej zabawy mogły sprawdzić swoją wiedzę na temat znajomości książek i bajek. Nad przebiegiem imprezy czuwała komisja w składzie: Pani kierownik – Marii Pikały oraz Katarzyny Łabieniec.

Następnym  punktem imprezy było rozdanie dyplomów i nagród za udział w Międzynarodowym Dniu Książki. Dyplomy i nagrody wręczała uczniom pani kierownik.

Bardzo trudno było nam ocenić i wytypować zwycięzców, ponieważ wszystkie grupy zdobyły podobną ilość punktów. Dodatkowym zadaniem był konkurs na najładniejszy plakat na „Międzynarodowy Dzień Książki”. Prace cechowała oryginalność i różna technika wykonania.

Impreza ta nie odbyła by się też bez pań, które wspomogły mnie swoim ogromnym zaangażowaniem, chciałabym podziękować w tym miejscu paniom z internatu, które poświęciły swój czas na pomoc w zorganizowaniu tej imprezy.

Monika Załoga - Dziadłowska

W dniu 11.04.2013 roku w sali konferencyjnej w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego odbyła się impreza ujęta w kalendarzu imprez internackich „Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci”.

Głównym punktem imprezy było integrowanie dzieci młodszych i starszych podczas wspólnej zabawy oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.

Impreza trwała godzinę i uczestniczyły w niej wszystkie dzieci internackie pod opieką wychowawców.

Po powitaniu przedstawiłam precyzyjnie i jak najbardziej zrozumiale naszym wychowankom cele naszego spotkania. W krótki i przystępny sposób opowiedziałam o historii tego dnia.

W trakcie imprezy została przeprowadzona pogadanka na temat poszanowania książek. Dzieci wybierały książki i opowiadały o tym jak powinno dbać się o książkę oraz jak można ją naprawić gdy jest zniszczona.

Następnym punktem imprezy były quizy dla dzieci. Każda grupa zajęła miejsce przy wyznaczonym stole i brała udział w quizach. Wychowankowie odpowiadali na zadawane im pytania związane z książkami, zagadki oraz otrzymali karty pracy, które musieli wypełnić. Dzieci podczas tej zabawy mogły sprawdzić swoją wiedzę na temat znajomości książek z bajkami. Nad przebiegiem imprezy czuwała komisja w składzie: Pani kierownik – Jadwigi Grono oraz, Jagody Rek.

Podczas liczenia punktów wychowankowie mieli możliwość zabawy w kalambury.

Następnym  punktem imprezy było rozdanie dyplomów i nagród za quiz. Dyplomy i nagrody wręczała dzieciom pani kierownik.

Impreza ta nie odbyła by się też bez pań, które wspomogły mnie swoim ogromnym zaangażowaniem. Pani: Janina Szamota, przeprowadziła na lekcjach z uczniami w szkole lekcje biblioteczne oraz zorganizowała kiermasz książek w bibliotece, Dorota Korneluk, Teresie Ćwikowska,  Jagoda Rek, Ewa Cudziło, Ewa Kosiorek pomagały w przygotowaniu zabaw i quizów, w  ozdabianiu sali konferencyjnej oraz uczestniczyły w imprezie.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci uważam za imprezę udaną, ponieważ wdraża dzieci do poszanowania książek i rozbudza zainteresowania czytelnicze.

Organizator :

Monika Załoga - Dziadłowska