INTERNAT
INTERNAT JAKO PLACÓWKA
Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy przy ul. Klonowej 2B w Kętrzynie jest obecnie jedynym ośrodkiem w Starostwie Powiatowym Kętrzyn, który obejmuje opieką i wychowaniem dzieci niepełnosprawne intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym. Internat spełnia funkcję opiekuńczo – wychowawczą w Ośrodku i w okresie nauki szkolnej. Dzięki temu dla wielu naszych uczniów staje się drugim domem i zapewnia prawidłowe warunki rozwoju psychofizycznego.
Internat w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym jest częścią składową placówki i bezpośrednio podlega dyrektorowi ośrodka. Działalność internatu wynika z przyjętego w Ośrodku ogólnego planu pracy opiekuńczo- wychowawczej placówki. W systemie oświaty i wychowania internat dla dzieci specjalnej troski ma określone i ważne miejsce.
Jako instytucja opiekuńczo-wychowawcza podlega ogólnemu ustawodawstwu oświatowemu oraz nadzorowi władz oświatowych.
Ośrodek jest nowoczesnym budynkiem dwukondygnacyjnym, posiadającym bardzo dobre wyposażenie sanitarne i usługowe, stołówkę, bibliotekę, sale funkcyjne.
Kadrę wychowawczą stanowią: pełniąca funkcję kierownika internatu – mgr Maria Pikała oraz 10 wykwalifikowanych i o wielkim sercu wychowawców . To oni organizują pracę w przydzielonych grupach, kontrolują wyniki nauczania, pomagają w nauce, analizują sytuację rodzinną i materialną dziecka a w razie potrzeby pomagają w dobrym funkcjonowaniu w placówce i poza nią. Istotą działań wychowawczo – dydaktycznych internatu jest praca rewalidacyjna zmierzająca miedzy innymi w kierunku stymulowania twórczości artystycznej i aktywności sportowej.
W internacie funkcjonuje pięć grup wychowawczych (2 żeńskie i 3 męskie). Internat jest przygotowany na przyjęcie 120 wychowanków (60 miejsc dla dziewcząt i 60 miejsc dla chłopców) w wieku od 7 do 24 lat.
Mieszkańcy internatu tworzą grupy wychowawcze. Liczba wychowanków
w grupie nie przekracza 16 osób. Grupą opiekuje się 2 wychowawców macierzystych, których działania opiekuńcze, wychowawcze i rewalidacyjne wspomagane są przez fachową pomoc psychologiczno-pedagogiczną, logopedyczną i medyczną (pielęgniarka).
Nad wychowankami sprawowana jest przez cała dobę opieka pedagogiczna.
Każda grupa mieszka w samodzielnym segmencie, który wyposażony jest
w pokoje dwu i trzy-osobowe z łazienkami, świetlicę oraz magazynki.
(zdjęcia sypialń, łazienek, świetlic)
Działalność opiekuńcza i wychowawczo- rewalidacyjna internatu oparta jest na ogólnych założeniach i wytycznych systemu oświaty i wychowania. Placówka stwarza wychowankom bardzo dobre warunki materialno- bytowe i organizacyjne do właściwego przebiegu procesu kształcenia i wychowania pełniąc przy tym różne funkcje: opiekuńczą, społeczną, kompensacyjną, reedukacyjną, profilaktyczną i adaptacyjną. Internat stwarza warunki do ujawniania i rozwijania zainteresowań oraz uzdolnień wychowanków, zgodnie z ich dynamiką rozwoju umysłowego i psychofizycznego.
Szczegółowe zasady funkcjonowania wychowanków zawarte są
w regulaminie wychowanka internatu.
Rozkład dnia i tygodnia uwzględnia czas na naukę, pracę na rzecz Internatu i środowiska, zajęcia kulturalne i sportowe oraz inne formy wypoczynku i rozrywki.
W Internacie obowiązuje następujący porządek dnia codziennego:
630 – 630 Dyżur poranny
630 Pobudka
630 – 730 Zajęcia poranne czynności higieniczno- porządkowe, śniadanie, wyjście do szkoły
800 – 1230 Nauka w szkole
1230 – 1330 Zajęcia w grupach łączonych
1330 – 1400 Obiad
1400 – 1600 Czas wolny kontrolowany, wyjście do miasta, spacery, wycieczki zajęcia na świeżym powietrzu, zajęcia w grupie
1600 – 1730 nauka własna- odrabianie lekcji
1730 – 1800 kolacja
1800 – 1930 zajęcia w grupach oraz kołach zainteresowań czas wolny, dyskoteki,
1930 – 2100 Czynności porządkowe sprawdzanie obecności nocnej, toaleta wieczorna dyżury
2200 – 600 cisza nocna
Działalność wychowawcza stwarza możliwość indywidualnego rozwoju wychowanków – ich zdolności, zainteresowań, wykształcenia systemu wartości i oczekiwanych powszechnie norm moralno- społecznych. Internat przyjmując funkcję rodziny i szkoły, zapewnia odpowiednie warunki do wszechstronnego rozwoju wychowanków, nauki, zabawy, rekreacji i wypo-czynku, ale przede wszystkim uczy, jak należy dobrze żyć.
Ponadto nasi wychowankowie mają zapewniane dodatkowe atrakcje:
- ogniska,
- wycieczki,
- imprezy okolicznościowe, min.: zabawa Andrzejkowa, Mikołajki, Wigilia, zabawa karnawałowa, Walentynki.
Do dyspozycji wychowanków są następujące pomieszczenia i obiekty:
- sala gimnastyczna z wyposażeniem
- sala dydaktyczna
- biblioteka,
- czytelnia,
- pracowania gospodarstwa domowego,
- boisko do gry w piłkę nożną,
- boisko do gry w piłkę siatkową,
- boisko do gry w piłkę koszykową,
- sala zabaw
- basen
W celu rozwijania własnych zainteresowań i zdolności wychowankowie korzystają z : gry w tenisa stołowego, gry w „Piłkarzyki, gry stolikowe.
W internacie funkcjonują koła zainteresowań, udział w nich jest dobrowolny, a mianowicie:
a) koło gospodarstwa domowego
b) koło sportowe
c) koło manualne
d) koło warcabowe
e) koło rękodzieła
f) zajęcia czytelnicze „Spotkania ze słowem”
Mimo, że udział w nich jest dobrowolny, nasi wychowankowie bardzo chętnie biorą w nich udział.
Na terenie naszej placówki działa również Rada Internatu, która jest pomysłodawcą wielu przedsięwzięć i imprez.
Pobyt w internacie kształtuje umiejętność aktywnego wypoczynku, promuje zdrowy tryb życia, zapewnia atrakcyjne spędzanie wolnego czasu.
Działalność internatu pozostaje w ścisłej zależności z charakterem środowiska lokalnego, w którym się znajduje. Internat zaspakaja kulturalnie potrzeby wychowanków, włącza ich do współudziału w lokalnych imprezach i uroczystościach, podejmuje różne inicjatywy na rzecz społecznej integracji lokalnej.
Aktywne popołudnia w internacie.
Czas w internacie spędzamy bardzo aktywnie.
Dwa razy w tygodniu mamy do dyspozycji halę sportową w Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Kętrzynie. Gramy najczęściej w piłkę nożną.
Wychowankowie kształtują postawę prozdrowotną, rozwijają zasadę „fair play” .
Ruch w dużym stopniu eliminuje niepożądane zachowania agresywne, gdyż gra rozładowuje napięcia i emocje zgromadzone w ciągu całego dnia.
W internacie prowadzone jest także koło sportowe, uczestniczą w nim chłopcy
z grupy IV i V. Opiekunami koła są wychowawczynie tych grup Cecylia Rafalska
i Magdalena Bartosiak. Koło sportowe posiada swój program oraz tematykę zajęć
odpowiednio dobraną dla młodszych i starszych chłopców. Treści zawarte w programie
i sposób ich realizacji dostosowane zostały do możliwości uczniów. Zajęcia odbywają się
na boisku „orlik” a w okresie zimowym na hali sportowej w PCE.
KOŁO SPORTOWE
Pobyt wychowanków jest bezpłatny, rodzice pokrywają jedynie koszty żywienia obejmujące 3 posiłki dziennie (śniadanie, obiad, kolację). Aktualna stawka żywieniowa
w internacie Ośrodka wynosi 10,60 zł dziennie.
Dla rodzin w trudnej sytuacji finansowej istnieje możliwość uzyskania dofinansowania lub całościowego pokrycia kosztów wyżywienia przez MOPS lub GOPS. Pomagamy także rodzinom naszych podopiecznych rozwiązywać problemy życia codziennego te mniej i bardziej ważne.
Warto umieścić dziecko w naszym internacie, internacie, który zabezpiecza potrzeby wychowawcze w zakresie rozwoju emocjonalnego, społecznego oraz intelektualnego.
Internatowi należy przypisać dominującą funkcję wychowawczą, ponieważ głównym jego zadaniem jest działalność opiekuńczo – wychowawcza oraz stworzenie warunków najbardziej zbliżonych do warunków domu rodzinnego.
I DZIEŃ WIOSNY
20 marca 2014 wychowankowie naszego Ośrodka wraz z wychowawcami przemaszerowali z kukłami Marzanny nad rzekę, aby tam dokonać obrzędu pożegnania zimy i powitania wiosny. Uprzednio chłopcy i dziewczęta na zajęciach wychowawczych wykonali kukły z ekologicznych materiałów. Wychowankowie radosnymi okrzykami i piosenkami przywoływały wiosnę, a żegnały zimę.
ROK SZKOLNY 2014/2015
POŻEGNANIE LATA
Dnia 17 września 2014r. w naszym Ośrodku odbyła się coroczna impreza rekreacyjno-sportowa, związana z tradycją obchodów zakończeniem lata.W imprezie uczestniczyli wszyscy wychowankowie grup internackich wraz z wychowawcami. Dzieci brały udział w różnorodnych konkurencjach sportowych, rozpoznawały owoce i warzywa za pomocą dotyku i smaku, smakowały surówki, odgadywały zagadki związane z tematyką imprezy.
Wspólna zabawa dała wiele pozytywnych emocji, radości i przeżyć. Impreza odbyła się w miłej wesołej atmosferze, w której nie zabrakło sportowych emocji.
Celina Rafalska
SPOTKANIE INTEGRACYJNE
Dnia 09.10.2014r. w godzinach popołudniowych przyjechali do nas goście z SOSW w Bartoszycach. Wychowankowie wspólnie z wychowawcami przygotowali program wokalno – taneczny. Goście zaprosili naszych wychowanków do wspólnego tańca i śpiewania. Zabawa trwała wśród kolorowych świateł i głośnej muzyki. Po wspólnej zabawie goście zostali zaproszenie na słodki poczęstunek przygotowany przez wychowawców i wychowanków SOSW w Kętrzynie. Spotkanie integracyjne przebiegało w przyjaznej atmosferze.
Dorota Korneluk