01.06. br na boiskach UWM w Kortowie rozegrano XVII Regionalny Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych Polska. W turnieju wzięło udział 9 zespołów. Organizatorami imprezy był Klub Olimpiad Specjalnych w Olsztynie.
W turnieju wzięło udział około 90 zawodników i zawodniczek z całego regionu, reprezentujących kluby olimpiad specjalnych z Elbląga, Iławy, Kętrzyna, Szymanowa, Żardenik, Działdowa, Giżycka, Węgorzewa i Olsztyna.
Turniej odbywał się pod patronatem Posła RP Pawła Papke - Ambasadora Olimpiad Specjalnych Polska. Zawody rozpoczęło uroczyste otwarcie z prezentacją flagi, odegraniem hymnu stowarzyszenia i złożeniem przysięgi zawodników.
Klub Olimpiad Specjalnych „HERKULES” działający przy SOSW w Kętrzynie reprezentowali: Jarosław Skórko, Krzysztof Skórko, Patryk Ejsmont, Kewin Wiertel, Mateusz Antonowicz, Daniel Domański, Patryk Bagiński, Piotr Szatkowski, Sylwester Bielański i bramkarz Sławomir Socha. Trener - Adrian Kaliniczenko. Zdobyliśmy II miejsce.
W dniu 01.06.2017 uczniowie klas IV-VI ZET i I-III ZET z SOSW im. św. Jana Pawła II uczestniczyli w wydarzeniu „Kolorofon” przygotowanym przez Powiatowy Dom Kultury w Kętrzynie „ Czerwony Tulipan”. Zabawy i atrakcje przygotowane przez organizatorów spełniały oczekiwania naszych dzieci. Dużym powodzeniem cieszyło się malowanie twarzy, przygotowanie biżuterii z kolorowych koralików i przejazd pojazdem dostępnym w strefie militarnej tzw. „ Sztabowozem”. Równie atrakcyjny okazał się powrót do szkoły. Dzięki uprzejmości pracowników Stada Ogierów w Kętrzynie zajechaliśmy na plac naszego Ośrodka konnym zaprzęgiem. Był to niezwykle udany Dzień Dziecka. Wszystkim osobom, które się do tego przyczyniły serdecznie dziękujemy.
I-III SP, I-III SP ZET i IV-V ZET
1 czerwca 2017 r. najmłodsi uczniowie SOSW im. św. Jana Pawła II świętowali swój wielki dzień w sali zabaw. Po zabawie w sali 203 czekały na dzieci lody oraz słodki poczęstunek gofry z owocami przygotowane przez rodziców.
Agnieszka Małż
Dnia 31 maja 2017 roku uczniowie klas terapeutycznych, klasa I-III SP oraz przedszkolaki wybrali się na niezapomnianą autokarową wycieczkę do Mazurskiego ZOO Safari, które znajduje się w miejscowości Okrągłe, niedaleko Giżycka. Podczas wizyty dzieci poznały zwyczaje zwierząt żyjących w naturalnych warunkach. Dodatkową atrakcją był przejazd bryczką po 100 hektarowym ogrodzonym terenie, po którym poruszało się około 400 zwierzątek m.in.: daniele, muflony, jelenie europejskie, mandżurskie i axis, krowy highland cattel, krowy herefordy, konie tarpany, konie wielkopolskie, kucyki, dziki, lamy, osiołki, kozy i kózki miniaturki, a także owce wrzosówki. W czasie tej wyprawy można było sfotografować zwierzaki z bliska, niektóre można było nawet pogłaskać i nakarmić Towarzyszył nam przewodnik, który z pasją opowiadał o poszczególnych mieszkańcach Zoo. A było o czym opowiadać.
Celem wycieczki była obserwacja i czerpanie pozytywnych wrażeń w kontakcie z przyrodą, dzielenie się własnymi spostrzeżeniami, zainteresowanie różnorodnością gatunków świata zwierząt oraz kształtowanie świadomości ekologicznej i poczucia odpowiedzialności za jakość współistnienia z przyrodą. Wycieczka uczniów do Zoo Safari była też okazją do utrwalania reguł kulturalnego zachowania się w miejscach użyteczności publicznej, okazją do nabywania kompetencji w kontaktach społecznych.
Po tak cudownej i pełnej emocji i wrażeń wycieczce wspólnie zjedliśmy pyszne kiełbaski z ogniska.
Dzieci wróciły zachwycone podróżą, pełne nowych wrażeń i nowych wiadomości.
WYCIECZKA KULTUROZNAWCZA
DO MUZEUM KULTURY LUDOWEJ W WĘGORZEWIE
Dnia 31 maja b.r. uczniowie gimnazjum wzięli udział w wycieczce szkolnej do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Opiekę nad uczniami sprawowały panie Adriana Tokarska
i Barbara Psujek. Celem wycieczki było poznanie dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur oraz zainteresowanie uczniów kulturą ludową własnego regionu. W Parku Etnograficznym sąsiadującym z Muzeum uczniowie mieli okazję poznać tradycyjne budownictwo mazurskie, tj. drewniane chaty z Krzyżewa (pow. ełcki) i Woźnic (pow. mrągowski), drewnianą remizę
z Ołownika i szachulcową kuźnię z Zabrostu Wielkiego (pow. węgorzewski) oraz murowany dom z Węgorzewa. W skansenowskich pomieszczeniach działały pracownie rękodzielnicze, wśród nich pracownia tkacka, pracownia plastyki obrzędowej i kwiatów artystycznych
oraz pracownia ceramiczna. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali zbiory zgromadzone
w muzeum. Były to przedmioty codziennego użytku, sprzęt gospodarczy, tkaniny i odzież, akcesoria obrzędowe, drewniane zabawki oraz obrazy, rzeźby, ceramika, jak również przepiękne kwiaty z tkanin i bibuły. Po zwiedzeniu skansenu odbyło się ognisko na terenie Parku, podczas uczniowie piekli kiełbaski i miło spędzali czas na świeżym powietrzu.
Wyjazd stał się niezapomnianą przygodą i niezwykłym spotkaniem naszych uczniów
z muzealnictwem oraz sztuką i kulturą ludową Warmii i Mazur.
Opracowała: Adriana Tokarska
Cyklicznie organizowana akcja mająca na celu popularyzowanie zasad bezpieczeństwa naszych wychowanków!!!
CELE TURNIEJU WIEDZY O RUCHU DROGOWYM:
Celem turnieju jest nabywanie umiejętności świadomego korzystania z dróg jako pieszy oraz przygotowanie do roli kierującego rowerem poprzez:
➔Wyposażenie uczniów w wiadomości niezbędne do zrozumienia zasad świadomego uczestnictwa w ruchu drogowym,
➔kształtowanie umiejętności obserwacji i oceny sytuacji na drodze oraz podejmowania właściwych decyzji,
➔kształtowanie postaw szacunku dla siebie jako uczestnika ruchu drogowego, zbiorowości społecznej, środowiska naturalnego, dla urządzeń i miejsc użyteczności publicznej,
➔popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz powiadamiania odpowiednich służb,
➔kształtowanie postaw i nawyków, zapewniających bezpieczeństwo i wygodę uczestników ruchu drogowego.
Na podstawie przeprowadzonych egzaminów:
•część teoretyczna (szkolenia) od 4 kwietnia 2017 r. do 29 maja 2017 r.
Podstawowe przepisy Prawa o Ruchu Drogowym
•część praktyczna – jazda na rowerze, tor z przeszkodami (29 maja 2017r.)
Uprawnienia do “Karty Rowerowej” zdobyli uczniowie:
Klasa I-II gimnazjum:
1. Dunaj Aleksandra
2. Dunaj Maja
3.Macke Damian
4.Mytko Łukasz
5.Rutkowski Hubert
6.Świacki Dominik
Nauczyciele prowadzący:
Organizatorzy:
mgr Piotr Dejnakowski
mgr Leszek Stosik
WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE-kliknij na obrazek
Dnia 27 maja 2017 r. nasz Ośrodek wziął udział w XIV Festiwalu Ekologicznym „Czysty Powiat”, który odbył się w amfiteatrze gminnym w Barcianach. Celem festiwalu było kreowanie wśród dzieci i młodzieży właściwych postaw wobec środowiska. Wzięliśmy udział we wszystkich kategoriach konkursowych.
Nasza uczennica Sylwia Magnuszewska prowadzona wokalnie przez panią Monikę Grudzińską zaśpiewała na scenie amfiteatru piosenkę o tematyce ekologicznej pt.: „ Jak pięknie by mogło być „.
W wyniku rozstrzygnięcia konkursów ekologicznych wyłoniono laureatów.
Uczennica Ania Słaba z gimnazjum przygotowana pod kierunkiem pani Adriany Tokarskiej otrzymała II miejsce w konkursie plastycznym „Pancerz natury”.
Uczeń Sebastian Sołoducha również z gimnazjum przygotowany pod opieką pani Beaty Kontoftt otrzymał III miejsce w konkursie fotograficznym „Zaczarowany las”. Nasi uczestnicy konkursów zostali obdarowani wspaniałymi nagrodami.
Organizacją w szkole i opieką nad uczniami zajęła się pani Anna Wanago.
WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE-kliknij na obrazek
Nasi uczniowie Maciej Stępień, Nikodem Stankiewicz, Daria Kubiak i Jakub Kowalczyk z podekscytowaniem oczekiwali na 25 maja 2017r. Wtedy to w Szczytnie odbył się Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego Cuda Natury-USA. Konkurs był skierowany do uczniów szkoły gimnazjalnej i zawodowej, lecz wyjątkowo Maciej, Nikodem i Kuba, uczniowie klasy IV SP, mogli wziąć w nim udział, gdyż posiadają ogromną wiedzę z języka angielskiego. Daria, uczennica klasy III ZSZ również nie ustępuje poziomem umiejętności lingwistycznych.
Konkurs składał się z trzech części: pisemnego testu ze znajomości środków językowych, testu wiedzy o parkach narodowych USA oraz autoprezentacji przed komisją. Jakub Kowalczyk zajął II miejsce z wynikiem 58 punktów na 60. Nikodem, Maciej i Daria zdobyli po 51 punktów. Uczniowie z Kętrzyna wrócili bardzo zadowoleni z wyników, które są uwieńczeniem dwumiesięcznej pracy ich i anglistki p. Marty Bodnar.
W konkursie udział wzięło 5 ośrodków.
Marta Bodnar
Sukces uczniów gimnazjum w Rejonowym Integracyjnym Konkursie Językowym
Uczniowie gimnazjum z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kętrzynie odnieśli sukces w Rejonowym Integracyjnym Konkursie Językowym w Giżycku. Nikola Rogowska
i Przemek Więczkowski zdobyli II miejsce, Piotr Karpiński III, a Julian Marcinowski IV.
Formuła konkursu była bardzo ciekawa. Uczniowie z czterech szkół zostali przydzieleni do grup. Każda z nich otrzymała test do rozwiązania w języku angielskim
i niemieckim. Młodzież musiała współpracować ze sobą, gdyż jedni uczniowie uczą się języka angielskiego, a inni niemieckiego. W drugim etapie grupy odpowiadały na pytania dotyczące Unii Europejskiej. Liczyła się szybkość. Nikola odpowiedziała na kilka z nich.
Gimnazjaliści z Kętrzyna wykazali się rozległą wiedzą z zakresu leksyki języka angielskiego, rozumienia struktur gramatycznych oraz reagowania w typowych sytuacjach komunikacyjnych. Do konkursu przygotowała ich nauczycielka języka angielskiego
mgr Marta Bodnar.
Marta Bodnar
19 maja 2017 roku w naszej szkole odbyła się degustacja mazurskiego smalcu do chleba. Kucharze naszej szkoły wspólnie z uczniami kl. IIIA SSPP przygotowali smalec według mazurskiej receptury. Wcześniej zapoznali się z potrawami kuchni mazurskiej i wykonali gazetkę. Kanapki ze smalcem udekorowali wykorzystując nowalijki i oczywiście kiszone ogórki. Uczniowie częstowali kanapkami uczniów naszej szkoły, nauczycieli i pracowników ośrodka. Kanapki z mazurskim smalcem do chleba cieszyły się dużym powodzeniem. Niejednokrotnie zaglądał ktoś do pracowni z pytaniem, czy jest dokładka. Oczywiście nikt nie opuścił pracowni bez dodatkowej kanapki.
Jagoda Rek, Ewa Kosiorek
Dnia 13.04.2017r odbył się XI Regionalny Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych, w którym udział wzięło 120-tu zawodników reprezentujących kluby z całego województwa: Giżycka, Olsztyna, Elbląga, Łupek, Jezioran, Bartoszyc i Kętrzyna.
Kętrzyna reprezentowali wychowankowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i uczestnicy WTZ w Kętrzynie – 12 zawodników.
Zawodnicy startowali w grupach sprawnościowych w konkurencjach 15m i 25m ze sprzętem pneumatycznym, 25m, 50m stylem dowolnym, grzbietowym i klasycznym oraz w sztafecie 4x25m.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje Artur Mikowski. Jako jedyny z całej reprezentacji Kętrzyna zdobył 2 złote medale, 25m i 50m st. dowolnym, tym samym zdobył kwalifikacje na XII Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2018 w Katowicach.
15m ze sprzętem pneumatycznym:
Dominika Jastrzębska – złoty medal
Kasia Zakrzewska IV msc
Patryk Ejsmont zdobył złoty medal i brązowy medal na 50m st. grzbietowym i dowolnym.
Andrzej Duński – srebrny na 50m st. dowolnym i złoty medal na 25m st. klsycznym.
Piotr Szatkowskin – srebrne i brązowy medal na 50m st. grzbietowym i dowolnym,
W sztafecie 4x25m wychowankowie SOSW Kętrzyn zdobyli srebrny medal.
W sumie zdobyliśmy 10 medali; 5 złotych, 2 srebrne, 2 brązowe.
Opiekun-EwaL
zdjęcia w albumie fotograficznym
Udział gimnazjalistów w warsztatach pod hasłem
„X Mazurzymy po Kętrzyńsku”realizowanych przez Stowarzyszenie Kulturalne „Konik Mazurski”w ramach zadania ze środków finansowych Gminy Miejskiej
27 kwietnia 2017 roku uczniowie gimnazjum po raz kolejny uczestniczyli
w warsztatach pod hasłem „Mazurzymy po Kętrzyńsku”, zorganizowanych przez panie
ze Stowarzyszenia Kulturalnego „Konik Mazurski” w Kętrzynie. Celem spotkania było zapoznanie młodzieży z kulturą i sztuką Warmii i Mazur oraz historią miasta Kętrzyna. Uczniowie mieli okazję obejrzenia wyrobów rękodzielniczych w galerii Stowarzyszenia, wysłuchania opowiadań w gwarze mazurskiej oraz utrwalenia wiadomości o zabytkach Kętrzyna. Uwieńczeniem warsztatów było wykonanie przez uczniów malunków na kaflach ceramicznych prezentujących barwy i symbole rodzinnego miasta. Wszystkie wykonane prace wezmą udział w wystawie podczas finału konkursu „Mazurzymy po Kętrzyńsku”, który odbędzie się 9 maja 2017 roku na terenie kętrzyńskiego zamku.
Adriana Tokarska
WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE-kliknij na obrazek
07.04.2017r szkolne koło PCK prowadzone przez nauczycielki Agnieszkę Małż i Ewę Dziekońską-Piłat przeprowadziło w świetlicy szkolnej SOSW im. Jana Pawła II w Kętrzynie zajęcia otwarte - „Kartki i stroiki na Wielkanoc”. Uczniowie klas I-III SP, i III”b” SSPP wykonali kartki świąteczne z dedykacją i serdecznymi życzeniami dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kętrzynie .
Celem zajęć była umiejętność współpracy w grupach wspólnie uczniów szkoły podstawowej i ponadgimnazjalnej. Budowanie wrażliwości szacunku dla osób starszych. Organizatorzy byli pod wrażeniem inwencji twórczej najmłodszych uczniów. Praca każdego dziecka została uwieczniona na zdjęciach. Przygotowane kartki i stroiki wielkanocne zostały przekazane zostały do DPS-u co spotkało się z serdeczną reakcją i wdzięcznością odbiorców. Uczniowie mieli ogromną satysfakcję z wykonanej pracy.
Organizatorzy:
Agnieszka Małż
Ewa Dziekońska-Piłat
oraz p. Ela, p. Adrian i p.Marcin .
zdjęcia w albumie fotograficznym
PODSUMOWANIE
SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
W marcu 2017 r. odbył się szkolny konkurs plastyczny na najpiękniejszą kartkę wielkanocną. Wzięło w nim udział 2 przedszkolaków i 32 uczniów, wśród nich uczniowie
ze szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy. Prace konkursowe były bardzo zróżnicowane pod względem pomysłowości i techniki wykonania. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie, niemniej jednak wyróżniła 10 laureatów, wśród nich:
- Wiktor Jasiński – Przedszkole „Krasnale”
- Wiktoria Borucka – kl. II SP
- Weronika Kaczmarek – kl. III SP ZET
- Angelika Pachulska – kl. III SP ZET
- Wiktor Budzyński – kl. III SP ZET
- Piotr Bawirsz – kl. IV SP
- Szymon Krakowiak – kl. IV SP ZET
- Borys Borzym – kl. VI SP ZET
- Katarzyna Karowska – kl. IIIa SPP
- Sandra Rogozińska – kl. IIIa SPP
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów laureatom konkursu!!!
Adriana Tokarska
Wycieczka – Olsztyński Teatr Lalek „Bajka o szczęściu”
Dnia 05 kwietnia 2017 r. uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych klasy I-III oraz IV-VI szkoły podstawowej uczestniczyły w bardzo wartościowej wycieczce do Teatru Lalek w Olsztynie. Przed wyjazdem dzieci zapoznały się z regulaminem wycieczki oraz zasadami prawidłowego zachowania się miejscu publicznym. Wizyta w prawdziwym teatrze była dla nich dużym przeżyciem. Obejrzały spektakl pt: „Bajka o szczęściu”- w ubogiej chatce żył sobie Staruszek z trojgiem przyjaciół - Kogutem, Świnką i Myszką. Poza nimi nie miał na świecie nikogo. Pewnego dnia do chatki zapukał wędrowny Handlarz. Najpierw kupił od gospodarza Myszkę za wymarzoną fajkę, potem Koguta za nożyk, w końcu Świnkę za świecący zegarek. Z każdą transakcją Staruszek stawał się coraz bardziej markotny. Stracił ochotę by żyć dalej. Poprosił więc Śmierć , by go ze sobą zabrała. Ona miała dla niego jednak zupełnie inny plan...Jak większość bajek i ta kończy się szczęśliwie, a morał z niej płynie taki, że przyjaźń jest bezcenną wartością.
Dzieci żywo reagowały na to co się dzieje na scenie. Pobyt w teatrze sprawił, że mogły na żywo obejrzeć grę aktorów, obejrzeć teatr od wewnątrz.
Celem wycieczki było:
- rozbudzenie zainteresowania kulturą – kontakt ze sztuką i wielką sceną;
- wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji;
- kształtowanie prawidłowych zachowań w teatrze;
- uwrażliwienie na główne przesłanie bajki
- wzmocnienie więzi pomiędzy dziećmi i młodzieżą z Placówki.
Po spektaklu uczniowie skorzystali z ciepłego posiłku w McDonald’s.
Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu. Oby więcej takich wyjazdów.
Joanna Fuks-Konopka
04. 04.2017 r. w naszym gimnazjum nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu historycznego– temat zmagań „Od pisma klinowego do współczesnej książki”. Konkurs miał formę testu. Uczniowie bardzo poważnie i odpowiedzialnie podeszli do tematu. Z zaangażowaniem i w skupieniu wykonywali zadania. Zorganizowaniem i przeprowadzeniem konkursu zajęły się: p. B. Psujek, p. G. Janowicz, p. M. Szymańska.
WYNIKI:
I MIEJSCE – Dominik Świacki (kl. I)
II MIEJSCE – Mateusz Antonowicz (kl. III)
III MIEJSCE – Sylwester Bielański (kl. II)
„Pogoń za Wielkanocnym Zającem”
Dnia 30 marca 2017 r. odbyła się wycieczka do Ośrodka Aktywnego Wypoczynku „GWAREK” w Pięknej Górze k/Giżycka. W wycieczce uczestniczyli uczniowie z zespołów edukacyjno – terapeutycznych, klasy I-III SP oraz przedszkola. Celem wycieczki był udział dzieci w projekcie edukacyjnym pt. „Pogoń za Wielkanocnym Zającem”. Głównym założeniem projektu jest zapoznanie dzieci z tradycjami i zwyczajami związanymi z obchodami Świąt Wielkanocnych. Poszczególne zadania zorganizowano w formie przeróżnych gier i zabaw. Uczniowie chętnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w przygotowanych zajęciach – niespodziankach: podwodny świat baniek, teatrzyk kukiełkowy, wielkanocne wypieki, przysmaki zajączka, galeria wielkanocna, itp. Dzieci zajrzały do wiosennej krainy pełnej budzących się do życia kwiatów, poznały tradycje wielkanocne, sprawdziły gdzie mieszka Zajączek i spotkały się z nim w magicznie zielonej Mazurskiej Wiosce. Bardzo mocno uściskały Go, podziękowały za gościnę, a następnie ustawiły się do pamiątkowego zdjęcia.
Ogrom atrakcji sprawił naszym uczniom dużo radości i uśmiechu, zmęczone, ale szczęśliwe wróciły do domu.
Joanna Fuks-Konopka