Teledysk powstał w ramach projektu "Kreatywnie poprzez świat - Mazury w oczach niepełnosprawnych" zrealizowanego przez Stowarzyszenie "STO" działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Kętrzynie. Piosenka pochodzi z 40-go tomu Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga pt. "Mazury Pruskie". Piosenkę zaśpiewali i w filmie wystąpili głównie uczniowie i absolwenci Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Kętrzynie oraz, gościnnie, inni podopieczni Stowarzyszenia. Projekt sfinansował Powiat Kętrzyński. Zapraszamy do oglądania!
Zapraszamy na I Szkolny Konkurs „Mam Talent”.
Po raz pierwszy mamy zaszczyt zaprosić uczniów SOS-W w Kętrzynie do udziału w Szkolnym Konkursie pokazującym ich talenty. Chcesz pokazać swój talent? Może podzielisz się swoimi umiejętnościami i zdolnościami z innymi? Przyjdź do nas i pokaż nam swój talent!
Celem konkursu jest zaprezentowanie talentów osób niepełnosprawnych.
Organizatorem konkursu jest Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Kętrzynie. Adresowany jest on do uczniów – osób uczących się w SOS-W w Kętrzynie, bez limitu wiekowego. Każdy z uczestników może wystąpić tylko raz. Występy zbiorowe też są dopuszczalne (maksymalnie do 6 osób). Talenty należy zgłaszać do organizatorów w terminie do 10 marca 2020 r. Pokaz talentów nastąpi przed Komisją Konkursową, w terminie uzgodnionym z dyrektorem szkoły.
Regulamin, karta zgłoszeniowa oraz wszelkie inne informacje na temat konkursu w załączeniu- na stronie internetowej.
Ewa Gadomska – Oleszkiewicz
INTERNETOWA POCZTA WALENTYNKOWA * INTERNETOWA POCZTA WALENTYNKOWA
Zapraszamy wszystkich uczniów, absolwentów, nauczycieli, wychowawców i innych pracowników Ośrodka do uczestnictwa w tej miłej tradycji składania życzeń osobom, które darzymy sympatią.
17 stycznia 2020 r. uczniowie naszej szkoły wzieli udział w XXIII Festiwalu Jasełek w Bazylice św. Jerzego w Kętrzynie organizowanym przez Akcję Katolicką. Dzieci zaprezentowały jasełka pt. „Z całego świata przychodzimy”. Występ został bardzo ciepło przyjęty przez jury. W nagrodę grupa otrymała wieżę a każdy z uczestników dodatkowo słodki prezent.
16 stycznia 2020 r. 37 uczniów z klas edukacyjno-terapeutycznych zaprezentowało jasełka pt. „Z całego świata przychodzimy” w Bibliotece Miejskiej w Kętrzynie (Loża). Widownię stanowili uczniowie z młodszych klas szkoły nr 1 i 3 zaproszeni przez p. Bożenę Musielak. Występ wzbudził szczery podziw publiczności. Młodzi aktorzy zostali nagrodzeni gorącymi brawami.
Ten dzień od rana zapowiadał się niezwykle. Korytarzami szkoły przemykali Batman i Spiderman, widziano też kotka, osiołka oraz najprawdziwszą księżniczkę! W środę 15 stycznia 2020 r. dla dzieci z oddziałów zerowych, klas I-III oraz zespołów terapeutycznych zorganizowano doroczny bal karnawałowy. W tym dniu sala muzyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, kowbojów, duchów, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek. Kolorowo i bajecznie ozdobiona za sprawą Pani Moniki, Asi i Asi. Prowadzenie balu powierzono jak zwykle Pani Agnieszce, która nikomu nie pozwoliła się nudzić. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców przygotowanej przez niezastąpioną Panią Monikę, dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami, a także rodzicami i nauczycielami. Były korowody, kółeczka, pociągi, węże i tańce w parach. Dzieci chętnie uczestniczyły w różnorodnych konkursach. Został wybrany Król i Królowa Balu, którzy według jury mieli najsympatyczniejsze przebranie. Pląsy na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpały siły tancerzy. Po zabawie wszystkie dzieci udały się na poczęstunek przygotowany przez organizatorów.
20 grudnia 2019 r. uczniowie z klas edukacyjno-terapeutycznych i młodszych klas szkoły podstawowej zaprezentowali jasełka pt. „Z całego świata przychodzimy” przygotowane według autorskiego scenariusza i pod kierunkiem p. Grażyny Janowicz. Przedstawienie poprzedziło spotkania opłatkowe w klasach a jego celem było wprowadzenie w atmosferę zbliżających się świat Bożego Narodzenia. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wcielili się w swoje role. Całość dopełniały kolędy oraz prezentacja multimedialna. W roli narratora wystąpiła p. Diana. Dzieci zostały obsypane gromkimi brawami a w nagrodę otrzymały swoje mini portrety. Przedstawienie przygotowały panie: Monika Grudzińska , Adriana Tokarska, Ewa Dziekońska-Piłat, Ewa Semeniuk, Agnieszka Małż, Maria Pikała wspomagane przez p. Elę, p. Agnieszkę, p. Karolinę i p. Agnieszkę.
Kolacja wigilijna w internacie
Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia,
jest taka moc, co smutek w radość przemienia,
jest taka siła, co spełnia marzenia.
To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia.
Tradycją stało się już, że przed Świętami Bożego Narodzenia, uczniowie naszej szkoły mieszkający w internacie organizują uroczystą kolację wigilijną. Z pomocą wychowawców
i nauczycieli: Panią Teresą Ćwikowską, Magdaleną Tomaszewicz, Zofiią Polito i Moniką Rutkowską przygotowane zostało również przedstawienie jasełkowe pt.: Przebudzenie”, które 19 grudnia 2019 r. o godzinie 17:30 rozpoczęło uroczystość.
Organizatorzy zadbali o to, aby ten wieczór był wyjątkowy i magiczny. W pięknie przystrojonej stołówce internatu, czekały stoły nakryte białymi obrusami, a na nich opłatek, świece, dekoracje świąteczne i oczywiście dania wigilijne. W świątecznej atmosferze spotkali się uczniowie, wychowawcy, kierownik internatu, dyrektor szkoły Aneta Dunaj, wicedyrektor Dorota Korneluk oraz zaproszeni goście.
13 grudnia 2019 r. w czasie wywiadówki 37 uczniów: z klas edukacyjno-terapeutycznych i młodszych klas szkoły podstawowej zaprezentowało jasełka pt. „Z całego świata przychodzimy”. Celem przedstawienia było zaprezentowanie umiejętności dzieci oraz wprowadzenie w atmosferę zbliżających się świat Bożego Narodzenia. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wcielili się w swoje role. Pojawiły się postacie znane z Ewangelii oraz przedstawiciele z różnych stron świata. W roli narratora wystąpiła p. Diana. Widownię stanowili licznie zgromadzeni rodzice, którzy za dostarczone przeżycia nagrodzili dzieci brawami.
16.12.19 r. uczniowie klas: VIIa, IV SP i III BSS byli w sztabie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kętrzynie. Pan Janusz Mazurkiewicz, kierujący pracą sztabu opowiedział nam o tym jak przygotowuje się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kętrzynie. Dowiedzieliśmy się, że jest to wielomiesięczna i bardzo wymagająca praca wielu ludzi. Są to wolontariusze- entuzjaści, którzy wykonują w wolnym czasie wiele dodatkowych obowiązków. Była to bardzo ekscytująca i pouczająca wycieczka.
Marta Bodnar
Tak. To już VIII edycja Festiwalu Kultury Anglojezycznej, która odbyła się 12.12.19 r. W tym roku tematem tej imprezy była Walia oraz Boże Narodzenie w Anglii. Uczniowie dowiedzieli się czym na co dzień zajmują się Walijczycy. Poznali ich zwyczaje i kulturę. Przeprowadzono konkursy oraz zabawy walijskie: wyścig żon i przypnij ogon osiołkowi. W drugiej części programu widzowie poznali zwyczaje bożonarodzeniowe w Anglii. Wybrani uczniowie wzięli udział w konkursie bożonarodzeniowym. Klasy I SP, II-III SP, V-VI SP zaśpiewały popularne piosenki angielskie. Maksym zaśpiewał Merry Christmas, Andżelika natomiast All I want for Christmas is you. Widzowie aktywnie uczestniczyli w zabawach.
Festiwal przygotowali pani Marta Bodnar,pani Monika Grudzińska, pan Jarosław Wachulski, pani Maria Pikała i pani Ewa Gadomska-Oleszkiewicz.
Marta Bodnar
02.12.19 r. w naszej szkole odbyła się impreza mikołajkowa przeprowadzona przez animatorów z firmy Taka Impreza. W programie były zabawy z chustą animacyjną, lepienie bałwanów, mini olimpiada zimowa, wojna śnieżkami, strojenie choinek filcowych i zabawy taneczne. Wizytę złożył dzieciom Bałwanek Olaf i Biały Polarny Miś ( w tej roli wystąpił jeden z animatorów). Dzieci były zachwycone zabawą.
Marta Bodnar
Spotkania z absolwentami, którzy opuścili szkołę, ale są dalej aktywni zawodowo.
Dnia 13 grudnia 2019r. uczniowie drugiej i trzeciej klasy - szkoły podstawowej oraz pierwszej klasy - szkoły przysposabiającej do pracy, przekazali karty świąteczne i stroiki, (które wcześniej wykonali własnoręcznie) dla podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kętrzynie. Wręczyła je w ich imieniu uczennica trzeciej klasy branżowej szkoły specjalnej – Katarzyna Kostyk, której towarzyszyła nasza pani psycholog szkolna – Ewa Gadomska – Oleszkiewicz. Celem wspólnego spotkania była integracja ze środowiskiem ludzi chorych, niepełnosprawnych oraz samotnych. „Świąteczne kartki” to wspaniała inicjatywa stworzona po to, aby dokonać wymiany doświadczeń, ponadto stworzyć możliwość opowiedzenia przez naszych absolwentów i innych „nieznajomych”, o swoich trudnościach, problemach i radościach. W trakcie wizyty poruszano kwestie wychowania dzisiejszej młodzieży, mówienia o uczuciach i udzielania pomocy osobom niepełnosprawnym. Ponadto zachęcano do współpracy, pomocy ludziom potrzebującym oraz szerzenia idei wolontariatu.
Organizatorzy akcji – „Świąteczne kartki” - panie: Ewa Dziekońska – Piłat i Ewa Gadomska - Oleszkiewicz.
Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas i za chwile wzruszeń.
Z wielką dumą i przyjemnością informujemy, że uczniowie naszej szkoły zdobyli cenne nagrody w pozaszkolnych konkursach plastycznych.
10 grudnia 2019 roku w siedzibie Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Kętrzynie miało miejsce ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród laureatom powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Zapobiegajmy pożarom” edycja 2019/2020. Do konkursu wpłynęło aż 147 prac w 6 grupach wiekowych. Nagrody laureatom wręczył Starosta Kętrzyński Michał Kochanowski oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie bryg. Szymon Sapieha. Wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie naszej szkoły, tj. Nikodem Stankiewicz, Krzysztof Szatkowski i Konrad Pikora.
Tego samego dnia w Kinie Gwiazda w Kętrzynie odbyło się podsumowanie i uroczyste wręczenie nagród laureatom miejskiego konkursu plastycznego „Mój bezpieczny świat” zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętrzynie. Wyróżnienia
w kategorii uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej w ww. konkursie otrzymali Maciej Stępień i Beata Kisiel.
Opiekunem artystycznym uczniów była p. Adriana Tokarska.
Wszystkim laureatom gorąco gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Spot profilaktyczny „Decyzja należy do Ciebie …”
Dnia 10 grudnia 2019 roku w kętrzyńskim kinie „Gwiazda” w ramach kampanii „Biała Wstążka” odbyło się wręczenie nagród za nakręcenie spotu profilaktycznego. Konkurs zorganizowany był przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i skierowany był dla uczniów szkoły branżowej. Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kętrzynie otrzymali wyróżnienie za spot „Decyzja należy do Ciebie …”, który promował zdrowy styl życia, wolny od używek i przemocy, według idei - ”Mój bezpieczny świat”. Opiekunami naszej grupy byli: pani Ewa Gadomska - Oleszkiewicz, pan Szymon Michałowski oraz pan Krzysztof Umbras.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszego spotu.
Dnia 6 grudnia odbył się w naszej szkole V Konkurs Biologiczno- Chemiczny. Udział w konkursie wzięło 16 uczniów ze szkoły podstawowej i szkoły zawodowej. Pytania dotyczyły wiedzy z zakresu podstawowych wiadomości biologicznych i chemicznych w życiu codziennym. Uczestnicy zmagali się z testem. Dogrywką była część ustna. Wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach.
Najlepsi ze szkoły podstawowej to:
I miejsce Kamil Michalski
II miejsce Nikola Sawicka
III miejsce Damian Podlecki
Najlepsi ze szkoły zawodowej to:
I miejsce Magdalena Kłek
II miejsce Justyna Bartko
III miejsce Gabriela Suchocka
Zwycięzców nagrodzono dyplomami i upominkami. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia i słodkie nagrody pocieszenia. Organizatorkami konkursu były panie Anna Wanago, Wiesława Walentynowicz i Adriana Tokarska.
Dnia 29.11.2019 w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym
w Kętrzynie odbył się V Konkurs Astronomiczny. W konkursie wzięło udział
10 uczniów ze szkoły branżowej.
Głównym celem konkursu było usystematyzowanie wiedzy zdobywanej
podczas zajęć edukacyjnych z zakresu astronomii.
I miejsce uzyskała Laura Piechota zdobywając maksymalną ilość punktów.
II miejsce uzyskał Daniel Sawczuk
III miejsce uzyskała Magdalena Kłek.
W terminie od 26 listopada do 10 grudnia 2019 roku ruszyła kampania „Biała Wstążka” upamiętniająca wydarzenia z 06 grudnia 1989 roku, kiedy to w Montrealu mężczyzna dokonał niecnych czynów na kobietach. Przyczyną był fakt, iż sam nie ukończył studiów technicznych z powodu braku miejsc, oskarżając jednocześnie kobiety o to, iż zabrały mu miejsca na uczelni. W 1991 roku kanadyjscy mężczyźni wybrali białą wstążkę, jako znak niewinności, potwierdzając tym samym, że przeciwstawiają się oni przemocy stosowanej względem kobiet. Obecnie w 2020 roku do kampanii tej włącza się wiele powiatów, w tym również powiat kętrzyński.
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Kętrzynie uczestniczy również w tej akcji poprzez realizację niżej wymienionych działań:
- pomoc psychologiczną, konsultacje indywidualne dla osób doświadczających przemocy,
- zajęcia profilaktyczne w klasach,
- nakręcenie spotu profilaktycznego „Decyzja należy do Ciebie …”
- udział w konkursie plastycznym.