Dnia 18.04.2018r. uczniowie naszej szkoły (klasy I, II i III Branżowej Szkoły I Stopnia) uczestniczyli w Targach Pracy i Edukacji w Kętrzynie. Organizatorem ich był Powiatowy Urząd Pracy w Kętrzynie i Ochotniczy Hufiec Pracy w Olsztynie. W trakcie targów wystawcy zaprezentowali swoją ofertę edukacyjną i szkoleniową poprzez prezentację szkół i firm szkolących. Można też było zapoznać się z lokalnymi ofertami pracy i pracą poza granicami kraju. Możliwość zdobycia nowego zawodu, przekwalifikowanie zawodowe, kursy zawodowe oraz oferowana praca, to tematyka, z którą zapoznali się nasi uczniowie.
Młodzież biorąca w nich udział miała możliwość bliższego poznania pracodawców i ich przedstawicieli poprzez prezentację firm i ich usług. Uczniowie dowiedzieli się, jakie firmy oferują usługi edukacyjne i doradcze, jakich absolwentów poszukują pracodawcy oraz jakie umiejętności są wymagane na poszczególnych stanowiskach pracy. Bardzo przydatne i wartościowe w planowaniu „swojej kariery” stały się dla nich informacje na temat „dalszej” edukacji i pracy.
Doradca zawodowy
Ewa Gadomska – Oleszkiewicz
W sobotę 14 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Drogoszach odbyła się GIMBA – XVII Wiosenny Rekreacyjny Turniej Młodzieży Niepełnosprawnej organizowana przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin im. Ojca Pio w Barcianach. Nasz Ośrodek uczestniczy w tej cyklicznej imprezie niemal od początku jej istnienia.
W tym roku hasłem przewodnim imprezy był cytat z piosenki: „Otwórz oczy szeroko i patrz”. I oczywiście nie mogło zabraknąć tej piosenki podczas przygotowanej przez nas prezentacji artystycznej. Nasze cudowne wokalistki: Angelika Pachulska, Natalka Surowiec oraz Sylwia Magnuszewska zaprezentowały „Wiosenny Koncert” i oprócz już wspomnianej piosenki tytułowej zaśpiewały: „Ulepimy dziś bałwana” /z bajki „Kraina Lodu” - Angelika/ , „Aleję gwiazd” / z repertuaru Zdzisławy Sośnickiej - Sylwia/ oraz „Radość najpiękniejszych lat”/z repertuaru Anny Jantar – Natalka/. Nie mogło zabraknąć światowego hitu, Angelika doskonale poradziła sobie z piosenką „Diamonds” / z repertuaru Rihanny/. Koncert został nagrodzony ogromnymi brawami.
Jak co roku impreza obfitowała w różnego rodzaju konkurencje sportowe i zabawy. Nie zabrakło również regeneracyjnego posiłku i słodkiego poczęstunku. Atmosfera spotkania była bardzo rodzinna i przyjazna. Nad programem artystycznym oraz dobrym samopoczucie i bezpieczeństwem uczestników czuwały panie: Monika Grudzińska, Agnieszka Małż i Janina Szamota.
10 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy I Branżowej Szkoły I Stopnia i klasy III Zasadniczej Szkoły Zawodowej uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w siedzibie Stowarzyszenia Kulturalnego „Konik Mazurski” w Kętrzynie w ramach XI edycji „Mazurzenia po Kętrzyńsku”. Spotkanie miało na celu poszerzenie wiedzy o regionie oraz postaci Wojciecha Kętrzyńskiego. Uczniowie obejrzeli wystawę o Kętrzynie i Wojciechu Kętrzyńskim, jak również wyroby rękodzielnicze wykonane przez członkinie Stowarzyszenia. Wysłuchali również fragmentów wierszy autorstwa Wojciecha Kętrzyńskiego, opowiadań w gwarze mazurskiej, a następnie wykonali prace plastyczne na podstawie poznanej literatury. Uwieńczeniem zajęć była nauka pisania gęsim piórem i piórem ze stalówką maczanym
w atramencie. Wszystkie prace wykonane przez uczniów podczas warsztatów wezmą udział
w wystawie,, która odbędzie się 15 maja 2018 r. na terenie kętrzyńskiego zamku w czasie finału konkursu mowy mazurskiej.
zdjęcia w albumie fotograficznym
Dnia 12.04.2018r. odbyły się zajęcia otwarte w których uczestniczyło 10 uczniów kl. II i III Gimnazjum naszej szkoły. W związku z faktem, iż uczniowie ci, w najbliższych dniach przystąpią do egzaminu gimnazjalnego zorganizowano dla nich zajęcia mające na celu ułatwić im, jak najlepsze przygotowanie się do tego ważnego wydarzenia w ich życiu.
W trakcie zajęć uczestnicy poznali nie tylko nowe metody radzenia sobie ze stresem, ale także rozwijali „swoje własne sposoby”, w metodach już wcześniej przez nich poznanych. Zdobyta wiedza i umiejętności, pozwoli im na radzenie sobie z napięciem, które pojawia się u nich, w sytuacjach trudnych, jak np. napisanie egzaminu. W trakcie zajęć przekazano informację, jak rozpoznawać wstępne oznaki stresu oraz jak im przeciwdziałać. Wzmocniono także rolę pozytywnego myślenia (wizualizacji), skupienia podczas egzaminu oraz zdrowego odżywiania się. Zajęcia prowadził psycholog szkolny Ewa Gadomska – Oleszkiewicz, w oparciu o prezentację multimedialną i instruktażowe filmy.
W dniach od 03.04.2018r. do 06.04.2018r. piętnastu uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. św Jana Pawła II w Kętrzynie uczestniczyło w szkoleniu „Bezpieczne surfowanie w Internecie” – bezpieczeństwo Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Internecie. Udział w szkoleniu wzięły osoby pełnoletnie, uczniowie III klasy Gimnazjum oraz I, II i III klasy Branżowej Szkoły I Stopnia. Szkolenie zorganizowane było przez firmę ROI CONSULTIING sp. z o.o w Warszawie i naszą szkołę. Uczestnicy biorący udział w w/w przedsięwzięciu wyjątkowo aktywnie w nim uczestniczyli.
W ciągu 4 dni młodzież uczyła się jak bezpiecznie używać aplikacji mobilnych, poznała portale internetowe, m.in. takie jak: Facebook, Instagram, Tweeter oraz zagrożenia związane z ich użytkowaniem. Zapoznała się z programami antywirusowymi i ich instalacją, ponadto rozwiązywała różne „niebezpieczne sytuacje” związane z danymi osobowymi i ich ochroną. Dzięki zajęciom uczniowie poznali zagrożenia związane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz nauczyli się, jak stosować różne strategie w celu ich uniknięcia bądź ewentualnie zgłaszania wszelkiego rodzaju nadużyć. Uczestnicy nauczyli się ponadto, jak chronić urządzenia komputerowe i mobilne przed „zagrożeniami” wynikającymi z ich używania w „świecie online”. Dowiedzieli się również jak chronić prywatność i monitorować swoją „tożsamość cyfrową”, a dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom podczas szkolenia, zaczęli zdawać sobie bardziej sprawę z wpływu i trwałości informacji cyfrowej w odniesieniu nie tylko do siebie ale i innych osób.
Uczniom najbardziej podobała się tematyka o tym, jak dokonywać zakupów w Internecie, jak bezpiecznie kupować i sprzedawać oraz jak zgłaszać nadużycie ze strony innych osób. Ponadto duże zaciekawienie wzbudziły u nich zagadnienia: hejtingu i „walki” z nim (w tym usuwanie obraźliwych komentarzy, czy zdjęć z Internetu), jak również prowadzenia profilu na You Tube (umieszczenie filmików i muzyki). Całość szkolenia zakończona została egzaminem, który wszyscy uczniowie zdali pozytywnie i otrzymali zaświadczenia jego ukończenia. Pani dyrektor Ewa Jakubiec podziękowała prowadzącemu oraz wszystkim uczestnikom za wytrwałość w ukończeniu szkolenia i wręczyła wszystkim po słodkim upominku. Od dziś użytkowanie w Internecie dla naszych uczniów będzie rozsądne i bezpieczne.
Miło nam było gościć w naszej szkole sympatyczne przedstawicielki z Fundacji Drużyna Szpiku, które odwiedziły nas w przedświąteczny czas i podarowały zabawki, gry oraz ubrania. Bardzo serdecznie dziękujemy.
22 marca 2018 r. nastąpiło rozstrzygnięcie organizowanego w gimnazjum konkursu historycznego „Drogi Polaków do niepodległości”. Celem było przypomnienie uczniom ważnej, szczególnie w tym roku, rocznicy. Uczestnicy solidnie przygotowywali się do konkursu na zajęciach historycznych. Wszyscy z przejęciem i zaangażowaniem rozwiązywali zadania konkursowe.
Oto zwycięzcy:
I miejsce – Nikola Rogowska
II miejsce – Sylwester Bielański
III miejsce – Kacper Kulas
Uczestnicy otrzymali dyplomy, pamiątkowe kalendarze oraz słodkie, wielkanocne niespodzianki.
Organizatorzy – Barbara Psujek, Monika Szymańska, Grażyna Janowicz
22 marca w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Uczniowie ze Szkolnego Koła Ekologicznego wzięli udział w konkursie dotyczącym tematyki wodnej. Wszyscy uczestnicy popisali się szeroką wiedzą ekologiczną. Trudno było wyłonić zwycięzców. Panie prowadzące konkurs uznały, że wszyscy uczniowie zajęli pierwsze miejsce. Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny „Woda źródłem życia”. Plakaty były bardzo pomysłowe i wszystkie zasługują na uwagę. Wyłoniono zwycięzców. I miejsce zajęła klasa II/ III gimnazjum pod kierunkiem pani Barbary Psujek,
II miejsce klasa III B SSPP pod kierunkiem pani Ewy Dziekońskiej- Piłat,
III miejsce klasa IV/V SP pod kierunkiem pani Marty Bodnar.
Uczestnicy wyróżnieni otrzymali dyplomy i słodkie prezenty.
Organizatorzy Anna Wanago, Beata Kontoftt, Elżbieta Berlińska
W marcu br. w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny na najpiękniejszą kartkę świąteczną. Jego celem było kultywowanie i podtrzymywanie tradycji świąt wielkanocnych, prezentacja twórczości plastycznej przedszkolaków i uczniów naszej placówki. W konkursie wzięło udział 34 uczestników. Dnia 19 marca organizatorzy dokonali oceny prac i wyróżnili dziesięć najpiękniejszych kartek. Oto laureaci szkolnego konkursu wielkanocnego:
Wiktor Jasiński – grupa przedszkolna „Krasnale”
Igor Cichomski – grupa przedszkolna „Krasnale”
Aleksandra Macke – kl. II szkoły podstawowej
Dawid Szyćko - kl. II szkoły podstawowej
Maksym Woronowicz – kl. II szkoły podstawowej
Piotr Bawirsz – kl. VI szkoły podstawowej
Adrian Grzymkowski – kl. V szkoły podstawowej
Maciej Stępień – kl. V szkoły podstawowej
Daria Kulas – kl. V szkoły podstawowej
Szymon Krakowiak – kl. V szkoły podstawowej
Składamy gratulacje laureatom konkursu oraz życzymy dalszych sukcesów!!!
Adriana Tokarska
Dnia 21.03.2018 r. w grupie przedszkolnej "Iskierki" odbyły się zajęcia otwarte z Integracji Sensorycznej "Ćwiczenia wyciszające układ nerwowy dziecka", w których brali udział chętni nauczyciele oraz rodzice. Na zajęciach zostały pokazane przykładowe ćwiczenia stymulujące czucie głębokie (propriocepcję), układ przedsionkowy oraz układ dotykowy. Na zakończenie rodzice otrzymali wskazówki do pracy z dzieckiem w domu.
Ewa Bylińska
Corocznym zwyczajem w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym zorganizowano Dzień Świętego Patryka. 16 marca korytarze szkolne mieniły się wszelkimi odcieniami zieleni, która jest oficjalną barwą tego święta. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące św. Patryka oraz Irlandii. Poziom wiedzy dzieci i młodzieży był na wysokim poziomie. Wszystkich nagrodzono cukierkami w kolorze zielonym. Organizatorami Dnia Świętego Patryka były panie: Marta Bodnar, Monika Grudzińska, Agnieszka Małż oraz pan Jarosław Wachulski.
Marta Bodnar
POGOŃ ZA WIELKANOCNYM ZAJĄCEM
07.03.2018 roku, nie mogąc się już doczekać Świąt Wielkanocnych i spotkania z Zajączkiem udaliśmy się do Centrum Aktywnego Wypoczynku w Gwarku aby wziąć udział w „Pogoni za Wielkanocnym Zającem”, projekcie edukacyjnym adresowanym głównie do najmłodszych dzieci. Już po raz kolejny zawitaliśmy do Gwarka gdzie mogliśmy poczuć (mimo zimowej jeszcze aury) wiosenne ciepło i świąteczną atmosferę. Dzieci, które przyjechały odwiedzić „futrzaka” poznały tradycje Wielkanocne w zupełnie nowej, niecodziennej odsłonie. Tu nie było miejsca na nudę!!!
Podczas aktywnych zajęć z animatorami dzieci uczyły się poprzez zabawę. Zajęcia, w których wzięliśmy udział to:
- Na łące u Zająca – sprawdzaliśmy, jak odpoczywa Wielkanocny Zając, skomponowaliśmy swoją ulubioną herbatkę i sprawdziliśmy czym jest savoir vivre w pigułce
- Balonowy świat – wzięliśmy udział w warsztatach balonowych i własnoręcznie lub z pomocą Kurczaczków, stworzyliśmy najbardziej wykręconą figurkę!
- Wielkanocne wypieki – poznaliśmy tajemniczą recepturę najbardziej znanego wielkanocnego wypieku. Przygotowaliśmy mazurki, które później zjedliśmy ze smakiem.
- Aleja Wielkanocna – zajrzeliśmy do malowniczej krainy pełnej wielkanocnych niespodzianek i przygód
- Wielkanocne obyczaje – poznaliśmy tajniki świąt Wielkanocnych i dowiedzieliśmy się o zapomnianych już tradycjach
- Kurczak Show – wzięliśmy udział w interaktywnym teleturnieju o tradycjach Wielkanocnych. Zdobyliśmy marchewki, które mieliśmy przekazać Zającowi.
Na koniec przyszedł do nas Wielkanocny Zając, któremu wręczyliśmy zdobyte marchewki, przybiliśmy mu „piątkę” i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.
Joanna Fuks-Konopka
V Wojewódzki Konkurs Hotelarski „Najsprawniejszy w zawodzie Pracownik Pomocniczy Obsługi Hotelowej”
W dniu 07.03.2018r w Hotelu Mercure Mrągowo Resort& Spa odbył się konkurs hotelarski. Nasi uczniowie z I klasy Branżowej Szkoły Specjalnej I Stopnia debiutowali w konkursie i zdobyli wyróżnienie.
Na uczestników czekały dwa etapy. Pierwszy polegał na posprzątaniu jednostki mieszkalnej oraz prawidłowym wypełnieniu arkusza. W drugim natomiast uczestnicy musieli nakryć stół, zgodnie z wcześniej przygotowanym pomysłem. W tym roku myślą przewodnią był „Stół polski na przestrzeni dziejów”. Nakrycia nawiązywały do tradycji polskich i zawierały elementy patriotyczne.
Dorota Korneluk
8 Marca DZIEŃ KOBIET
Ośmioro uczniów: Maciej Stępień, Nikodem Stankiewicz, Natalia Daraż, Magda Kłek, Magda Kuchta, Dagmara Żebrowska, Bartłomiej Żygadło i Przemek Więczkowski wystartowało 19 lutego 2018r. w konkursie Czytamy w Języku Angielskim. Wszyscy zaprezentowali ten sam tekst „You look so smart”. Pierwsze miejsce zajął Maciej Stępień
z klasy V SP, drugi był Bartłomiej Żygadło reprezentant klasy II ZSZ, a trzecią pozycję wywalczyła Magda Kłek z klasy I szkoły branżowej.
Marta Bodnar
17 lutego 2018 r. uczniowie klas gimnazjalnych i zawodowych wzięli udział w konkursie
z języka angielskiego Gramy w Bingo. Celem konkursu było sprawdzenie znajomości słownictwa z kilku obszarów leksykalnych. Po kilku rozgrywkach wyłoniono najlepszych graczy. Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce-Piotr Szatkowski
II miejsce- Sebastian Sołoducha
III miejsce-Dominika Zglejszewska
Marta Bodnar
Szkolne koło PCK w SOSW im.św.JPII w Kętrzynie
Przygotowało zajęcia otwarte propagujące zdrowe odżywianie: „Pomysł na pastę jajeczną z nowalijkami” z produktami pozyskanymi dzięki współpracy Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin "Razem", Banku Żywności i marketu Tesco .
16 lutego 2018 r. uczniowie naszej szkoły kontynuując akcję propagującą zdrowy sposób odżywiania w ramach zajęć Szkolnego Koła PCK zrealizowali zajęcia pod hasłem „Pomysł na pastę jajeczną z nowalijkami ’’.
Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej i klasy III „b” SSP pod opieką nauczycielek Agnieszki Małż , Ewy Dziekońskiej –Piłat uczestniczyli w zajęciach na których kształtowali dobre nawyki żywieniowe i poznawali wartości odżywcze jaj i nowalijek oraz innych warzyw.
Wspólne zajęcia kulinarne uczyły dobrej i bezpiecznej pracy w grupie. Uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy pomagali młodszym kolegom wykonywać zadania.
Wszyscy uczestnicy dobrze się bawili rozwiązując zagadki w rozpoznawaniu produktów za pomocą zmysłów smaku , zapachu i dotyku.
Nagrodą za wspaniałą pracę była wspólna degustacja przygotowanego posiłku.
-DZIĘKUJEMY