Dnia 27 września, tradycyjnie, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka połączony z dyskoteką. Na imprezie został przedstawiony nowy samorząd szkolny.
Dziewczyny złożyły kolegom życzenia i wręczyły słodkie upominki.
Zabawa jak to zwykle bywa była udana. Rytmiczna muzyka zachęcała do pląsów i porywała do tańca nawet najbardziej opornych.
Uczniowie bawili się świetnie do samego końca, a szczególnie chłopcy, którzy czuli się "mile połechtani" tym, że ta zabawa jest właśnie z okazji ich święta.
WIĘCEJ ZDJĘĆ W ALBUMIE-kliknij na obrazek
pod hasłem "Wojciech Kętrzyński oczami niepełnosprawnych artystów"
Projekt realizowany w ramach obchodów Roku Wojciecha Kętrzyńskiego
finansowany przez Gminę Miejską Kętrzyn
I. Organizator konkursu:
Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin "Razem" w Kętrzynie
Koordynatorem konkursu jest Adriana Tokarska, tel. 508703941
II. Cele konkursu:
- uświetnienie obchodów 180 rocznicy urodzin i 100 rocznicy śmierci Wojciecha Kętrzyńskiego,
- stworzenie kalendarza o Wojciechu Kętrzyńskim, którego tłem kolejnych stron odpowiadających
miesiącom roku 2019 będą wyróżnione w konkursie prace,
- rozwijanie zainteresowań i zdolności plastycznych osób z niepełnosprawnością intelektualną,
- prezentacja i promocja twórczości plastycznej osób z niepełnosprawnością intelektualną.
III. Warunki uczestnictwa:
1. Udział w konkursie jest bezpłatny i dobrowolny.
I – przedszkola
II – klasy I-III szkoły podstawowej
III – klasy IV-VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum
IV – szkoły ponadgimnazjalne i dorośli
IV. Zasady przyznawania nagród:
1. Organizator konkursu przewiduje dla autorów nagrodzonych prac dyplomy i nagrody rzeczowe,
które zostaną przekazane osobiście laureatom konkursu bądź za pośrednictwem placówek
edukacyjnych, które zgłosiły ich prace na konkurs.
2. Odbiór nagród zostanie potwierdzony przez Laureatów /Opiekunów artystycznych.
2. Nagrody rzeczowe nie podlegają zamianie na inne nagrody rzeczowe, ani na ich równowartość
pieniężną.
3. Oceny prac dokona Komisja Konkursowa powołana przez Organizatora.
4. Kryteria oceny prac konkursowych: wartość merytoryczna pracy, kreatywność i oryginalność, staranność i estetyka wykonania pracy.
5. Decyzja Komisji jest ostateczna i nieodwołalna.
V. Terminy:
1. Prace konkursowe wraz z oświadczeniem uczestnika, rodzica/opiekuna prawnego należy przekazać w nieprzekraczalnym terminie do 22.10.2018 r. na adres:
Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin "Razem" w Kętrzynie,
ul. Klonowa 2B, 11-400 Kętrzyn
z dopiskiem Miejski Konkurs Plastyczny "Wojciech Kętrzyński oczami
niepełnosprawnych artystów"
2. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 24.11.2018 r., a wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej - http://soswketrzyn.edupage.org do dnia 29. 11.2018 r.
VI. Postanowienia końcowe:
1. Prace biorące udział w konkursie nie będą odsyłane, pozostają własnością organizatora, który zastrzega sobie prawo do ich nieodpłatnej ekspozycji i publikacji.
2. Zgłoszenie pracy jest równoznaczne z przekazaniem, na zasadzie wyłączności, praw autorskich majątkowych do pracy, na następujących polach eksploatacji w rozumieniu przepisów ustawy
z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
a) w zakresie utrwalania i zwielokrotniania pracy/prac, w tym w szczególności wytwarzania dowolnej ilości egzemplarzy techniką drukarską, kserograficzną, fotograficzną, wszystkimi technikami reprograficznymi, zapisu magnetycznego, techniką cyfrową, wykonywanie skanów,
b) w zakresie przechowywania i przekazywania pracy/prac w tym w szczególności wprowadzanie pracy/prac do pamięci komputerów, przesyłanie ich sieciami wewnętrznymi i z wykorzystaniem Internetu,
c) w zakresie obrotu oryginałem lub egzemplarzami, na których pracę/prace utrwalono, w tym
w szczególności wprowadzanie pracy/prac do obrotu, sprzedaż, użyczanie, najem, odpłatne lub nieodpłatne udostępnianie na innych podstawach,
d) w zakresie rozpowszechniania pracy/prac, w tym w szczególności jej publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtwarzanie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie pracy/prac, w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu
i w czasie przez siebie wybranym.
3. Uczestnik wraz z autorskimi prawami majątkowymi do pracy przenosi nieodpłatnie na Organizatora wyłączne prawo do opracowywania pracy oraz zezwalania na wykonywanie zależnego prawa autorskiego do pracy.
4. Przeniesienie na Organizatora autorskich praw majątkowych oraz prawa zezwalania na wykonywanie, rozporządzanie i korzystanie z zależnego prawa autorskiego do pracy nie jest ograniczone ani czasowo ani terytorialnie.
5. Organizator uprawniony jest do korzystania z pracy/prac w sposób zgodny z ich charakterem
i przeznaczeniem oraz przyjętymi zwyczajami, w tym w szczególności ma prawo do wykorzystywania całości lub części pracy/prac w celu opracowania kalendarza, o którym mowa
w niniejszym regulaminie.
6. Uczestnik Konkursu, jako autor pracy upoważnia Organizatora do wykonywania w imieniu Uczestnika jego autorskich praw osobistych do pracy, tj. w szczególności prawa do:
a) decydowania o nienaruszalności treści i formy pracy/prac,
b) decydowania o pierwszym udostępnieniu pracy/prac publiczności,
c) decydowania o nadzorze nad sposobem korzystania z pracy/prac.
7. Udział w konkursie jest równoznaczny z akceptacją jego regulaminu.
8. Administratorem danych osobowych jest Organizator; dane te mogą być wykorzystane tylko
i wyłącznie w celach związanych z konkursem.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany treści Regulaminu.
Nasza szkoła wzięła udział w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej na opracowanie projektu edukacyjnego „Godność, wolność, niepodległość”.
Znaleźliśmy się wśród 527 szkół i placówek oświatowych w Polsce (zgłosiło się blisko 2 500), którym przyznano dofinansowanie w kwocie 9.600zł na organizację obchodów związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Już od początku nowego roku szkolnego 2017/2018 nasi uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przystąpią do realizacji zadań wynikających z opracowanego projektu.
Będą to:
Jesteśmy przekonani, że wszystkie te przedsięwzięcia ułatwią naszym uczniom pogłębienie i utrwalenie wiedzy dotyczącej najważniejszych faktów z dziejów Polski odzyskującej niepodległość; poza tym nauczą szacunku dla polskiego dziedzictwa historycznego i kulturowego, a także ukażą wielkich bohaterów narodowych jako pozytywnych wzorców do naśladowania.
Celem realizacji zadań projektowych jest również promowanie wśród uczniów poszukiwania różnych źródeł informacji z historii Polski.
Akcja szkolna pod hasłem „Bezpieczne wakacje”
Dnia 19.06.2018r odbyła się akcja szkolna pod hasłem „Bezpieczne wakacje”. Uczniowie poznawali , przypominali i utrwalali wiedzę na temat bezpiecznych zachowań w czasie wakacji. Przypominane zostały zasady bezpiecznych zachowań w domu, nad jeziorem ,w podróży , placu zabaw, w lesie i nad wodą. Utrwalone zostały przepisy ruchu drogowego pieszych oraz obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Wychowankowie rozwiązywali zagadki i odpowiadali na pytania. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni breloczkami odblaskowymi, kolorowankami oraz słodkim poczęstunkiem.
Organizatorzy:
Adriana Tokarska, Agnieszka Małż, Ewa Dziekońska –Piłat, Dorota Korneluk, Monika Załoga-Dziadłowska
XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Katowice-Chorzów-Mikołów 2018, to wspaniałe święto sportu trwało od 9 do 12 czerwca 2018 r. 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną rywalizowało o medale w 11 dyscyplinach sportowych. Igrzyska rozpoczęły się uroczystą ceremonią otwarcia w katowickim Spodku. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Agaty Kornhauser-Dudy. Podczas ceremonii została wprowadzona flaga Olimpiad Specjalnych Polska oraz zapalony znicz olimpijski wprowadzony przez Strzegących Ognia(służby mundurowe), a oficjalnego otwarcia dokonała Anna Lewandowska prezes Olimpiad Specjalnych Polska.
Zawody sportowe odbywały się na Stadionie Śląskim (6 dyscyplin: piłka nożna, lekka atletyka, kolarstwo, tenis, trójbój, bocce), na obiektach katowickiej AWF (pływanie, badminton, tenis stołowy), w kręgielni Galaktyka w Katowicach (bowling) oraz w Golf Park Mikołów w Mikołowie
W składzie reprezentacji Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Olimpiad Specjalnych było 6 zawodników Klubu Olimpiad Specjalnych działającego przy SOSW w Kętrzynie. Tenisiści ziemni rywalizowali w grze pojedynczej i deblu. Kewin Wiertel srebrny i złoty medal, Krzysztof Skórko brązowy i złoty medal, Andrzej Duński(absolwent) złoty i srebrny medal, Patryk Ejsmont brązowy i srebrny medal. Piotr Szatkowski z drużyną w piłce nożnej zdobyli brązowy medal. Artur Mikowski, na co dzień uczestnik Warsztatów Terapii Zjęciowej w Kętrzynie, w pływaniu zajął dwa IV miejsca na dystansie 25m i 50m stylem dowolnym.
Igrzyska były największym wydarzeniem sportowym Olimpiad Specjalnych Polska w 2018 roku i jedną z największych sportowych i społecznych imprez w tym roku w naszym kraju.
Trener- Ewa Lipka
12 czerwca 2018 r. odbyło sie rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Moja wakacyjna przygoda" zorganizowanego przez SOSW w Szymanowie. Po raz kolejny nasi uczniowie odnieśli sukces.
W kategorii gimnazjum III miejsce otrzymał Tomasz Dec, a Katarzyna Zakrzewska otrzymała wyróżnienie. W kategorii SPdpP III miejsce otrzymał Łukasz Rutkowski. Serdecznie gratulujemy
i życzymy dalszych sukcesów!!!
Adriana Tokarska
Nasi uczniowie na II Powiatowych Targach Zdrowia
Dnia 16 czerwca 2018 roku uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie wzięli udział w II Powiatowych Targach Zdrowia.
Nasz zespół przygotował i zaprezentował ciasto z rabarbarem, kompot truskawkowo – malinowy i mazurskie gołąbki w młodej kapuście pod beszamelem.
Kolejną atrakcją był występ trzech wokalistek: Angeliki Pachulskiej, Natalii Surowiec i naszej absolwentki Sylwii Magnuszewskiej oraz zespołu „Wesołe Iskierki” , który wykonał układ taneczny do piosenki „Bajlandio”.
Organizatorzy:
Maria Pikała , Monika Grudzińska, Ewa Kosiorek, Janina Szamota, Monika Załoga, Dorota Korneluk, Agnieszka Małż
13 czerwca 2018r Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. św. Jana Pawła II po raz dziewiąty był organizatorem „Integracyjnego Przeglądu Teatrów Amatorskich- W krainie baśni, mitów i legend…”. Tematem przewodnim tegorocznego Przeglądu był „Nic nie jest niemożliwe”.
Patronat nad „IX Integracyjnym Przeglądem Teatrów Amatorskich…” objął Starosta Kętrzyński- Jarosław Pieniak. Impreza odbyła się na dziedzińcu Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Kętrzynie.
Przegląd powstał z potrzeby prezentacji dokonań oraz możliwości artystycznych osób niepełnosprawnych. Został zrealizowany ze środków finansowych Miasta Kętrzyn, w ramach realizacji zadania publicznego pod tytułem: „ IX Integracyjny Przegląd Teatrów Amatorskich – W krainie baśni, mitów i legend…”.
W przeglądzie wzięło udział 7 zespołów teatralnych z województwa warmińsko- mazurskiego zrzeszających osoby niepełnosprawne intelektualnie i fizycznie:
„KRASNALE”- Przedszkole Specjalne z Specjalnego Ośrodek Szkolno – Wychowawczego im. św. Jana Pawła II z Kętrzyna
„BIEDRONKI” - Miejskie Przedszkole Integracyjne „Malinka” z Kętrzyna
„PROMYCZKI" – Szkoła Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Kętrzynie
„MAZURSKIE JASKÓŁKI” - Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy z Kętrzyna
„MUSZELKA” – Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Łupkach
„PALPITACJA” – Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Giżycku
„BEZ TREMY”- Warsztat Terapii Zajęciowej z Kętrzyna
Różnorodność tego, co zaprezentowały zespoły na scenie zapierało niejednokrotnie dech w piersiach. Była pantomima, była gra świateł i barw oraz cała plejada bajkowych i mitycznych postaci. Impreza była też znakomitą lekcją integracji i wspólnej zabawy.
Komisja przyznała I, II i III miejsce następującym zespołom teatralnym:
I miejsce – „PALPITACJA” – Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy z Giżycka
II miejsce - „BEZ TREMY”- Warsztat Terapii Zajęciowej z Kętrzyna
III miejsce - „BIEDRONKI” - Miejskie Przedszkole Integracyjne „Malinka” z Kętrzyna
Mimo przyznanych miejsc wszystkie zespoły zostały nagrodzone i wyróżnione nagrodami, okazjonalnymi dyplomami oraz słodyczami.
Artyści dostarczyli wielu wspaniałych wrażeń, pokazali swój talent i ogrom pracy włożony w każdą z ról.
Jury wyłoniło i nagrodziło wśród artystów Najlepszego Aktora- Dawida Wróblewskiego ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Giżycku. Najlepszą Aktorkę –Igę Górską z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego „Malinka” w Kętrzynie.
Jury przyznało także nagrodę specjalną za Najlepszą Scenografię grupie teatralnej „Bez Tremy” z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kętrzynie.
Z zaproszenia organizatorów skorzystali również zacni goście, wśród których między innymi byli: Wicestarosta Kętrzyński- pan Łukasz Wiśniewski, pani Katarzyna Kopeć z wydziału ds. Organizacji Pozarządowych, Promocji i Współpracy w Starostwie Powiatowym.
W związku z powyższym „IX Integracyjny Przegląd Teatrów Amatorskich…” należy uznać za kolejny wielki sukces.
zdjęcia w albumie fotograficzynym
Sukces Wiktorii
9 czerwca 2018r Wiktoria Borucka uczennica klasy II Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie została laureatką VIII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla uczniów szkół podstawowych pt. „Dbam o swoje bezpieczeństwo” pod patronatem Wojewody Warmińsko- Mazurskiego , Kuratora Oświaty i Wojewódzkiej Komedy Policji w Olsztynie. Wiktoria pokonała 3557 uczestników ze 144 szkół z całego województwa warmińsko-mazurskiego. Otrzymała wiele nagród związanych z bezpieczeństwem na drodze. Obejrzała program artystyczny, przybliżyła sobie wiedzę o planetach w Planetarium oraz zjadła uroczysty obiad. Dziewczynce towarzyszyła mama, której gratulujemy dużego sukcesu córki.
Wychowawca:
Agnieszka Małż
ZDJĘCIA W ALBUMIE-fotograficznym
Dnia 7 czerwca 2018 r. uczniowie klasy VI-VII szkoły podstawowej, III gimnazjum
i I szkoły branżowej I stopnia wzięli udział w wycieczce szkolnej do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Celem wycieczki było poznanie dziedzictwa kulturowego Warmii
i Mazur oraz zainteresowanie uczniów kulturą ludową własnego regionu. W Parku Etnograficznym uczniowie mieli okazję poznać tradycyjne budownictwo mazurskie oraz skansenowskie pracownie rękodzielnicze, m.in. ceramiczną, tkacką oraz kwiatów artystycznych i plastyki obrzędowej. Uczniowie z dużym zainteresowaniem oglądali zbiory zgromadzone w muzeum oraz słuchali opowiadań pani przewodniczki. Po zwiedzeniu skansenu odbyło się ognisko integracyjne na terenie Parku, podczas którego uczniowie piekli kiełbaski i miło spędzali czas na świeżym powietrzu w przepięknej scenerii, tj. w parku nad rzeką Węgorapą.
Adriana Tokarska
W dniach 15 - 28.05.2018r. piętnastoosobowa grupa dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie wraz z opiekunami uczestniczyła w turnusie usprawniajaco-rekreacyjnym w Zakopanem, w Kompleksie Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym „MARZENIE”.
Każdy dzień zapewniał naszym podopiecznym niesamowite wrażenia ,relaks i regenerację sił. W przedpołudniowe godziny uczestnicy turnusu korzystali z zabiegów rehabilitacyjnych: gimnastyki ogólnorozwojowej, koloroterapii, masaży, inhalacji oraz leczniczych kąpieli . Po południu spędzali czas na różnych wycieczkach krajoznawczych i korzystali z atrakcji Zakopanego: papugarnia, Wielka Krokiew, baseny termalne w Chochołowie, Dolina Kościeliska, Kuźnice i Wystawa Zwierząt Górskich, kino 7D, Gubałówka, Krupówki, Dolina Strążyska, Zwiedzanie najstarszego kościółka w Zakopanem i Peksowy Brzysk, Morskie Oko, Muzeum Figur Woskowych i labirynt luster, Dolina Chochołowska, rejs widokowy statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim, zwiedzanie zamku w Niedzicy .
Ponadto atrakcją były dyskoteki integracyjne z pozostałymi pensjonariuszami Ośrodka oraz wieczorki regionalne z muzyką góralską.
Turnus rehabilitacyjny kolejny raz okazał się bardzo ciekawym doświadczeniem, miłą rozrywką i okazją do poprawy zdrowia i rozwoju społecznego dla naszych podopiecznych.
Konkurs historyczny w Szkole Branżowej I Stopnia w SOSW
28 maja 2018 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Śladami II wojny światowej”. Młodzież solidnie przygotowywała się do zmagań. Wszyscy z wyjątkowym zaangażowaniem rozwiązywali test konkursowy. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą historyczną.
Oto zwycięzcy:
I miejsce – Bartosz Żygadło
II miejsce – Piotr Karpiński
III miejsce – Piotr Szatkowski
Cele konkursu:
1. Rozwijanie wiedzy i zainteresowania historią II wojny światowej.
2. Budzenie szacunku dla Polaków i ich bohaterskich czynów podczas II wojny światowej.
3. Kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży.
Składamy gratulacje laureatom, a wszystkim dziękujemy za udział w zmaganiach.
Organizatorzy: Barbara Psujek
Monika Szymańska
28 maja 2018r. sześcioro uczniów klasy IV-V SP zapoznało się z pracą policji. Policjantka- starszy aspirant p. Monika Danielak pokazała dzieciom jak pobiera się odciski palców oraz zaprezentowała wybrane pomieszczenia: areszt, dyżurkę oraz miejsce, w którym monitoruje się miasto. Uczniowie mogli też przekonać się jak to jest znaleźć się w radiowozie oraz na motocyklu policyjnym. Wyjście zorganizowała wychowawczyni klasy p. Marta Bodnar
Dnia 23 maja 2018 roku uczniowie klasy I i III Szkoły Przysposabiającej do Pracy odbyli wycieczkę do Warsztatu Terapii Zawodowej (WTZ) w Kętrzynie. Towarzyszyli im ich wychowawcy: pani Ewa Dziekońska – Piłat, pani Jadwiga Rek, pani Beata Urniaż oraz doradca zawodowy i psycholog – pani Ewa Gadomska Oleszkiewicz. W wycieczce wzięli udział również opiekunowie i rodzice dzieci, pragnący również zobaczyć „z bliska” pracę w warsztacie.
Na początku naszego spotkania, Pani Kierownik Ośrodka – Bogumiła Bzdera zapoznała uczniów z procedurą przyjęcia do WTZ nowych uczestników (gdyby nasi uczniowie chcieli kontynuować tam aktywizację zawodową po skończeniu szkoły), wyjaśniła także cel i zadania warsztatu. Oprowadziła również zaproszonych „gości” po pracowniach specjalistycznych, zapoznając ich z pracami wytwarzanymi w danej pracowni. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami zwiedzali kolejno pracownie: krawiecką, gospodarstwa domowego, stolarską, ślusarską, dziewiarską, plastyczną, umiejętności społecznych i przygotowania zawodowego oraz ceramiczną. Zobaczyli również gabinet logopedy, psychologa i gabinet rehabilitacji.
W trakcie pobytu w warsztacie uczniowie mieli możliwość nie tylko zaobserwowania na czym polega wykonywana tam praca, ale także możliwość spotkania się ze swoimi kolegami i koleżankami, którzy kiedyś kontynuowali naukę w ośrodku.
Dziękujemy wszystkim za zaproszenie i zorganizowanie interesujących zajęć.