SZKOŁY

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kętrzynie jest placówką oświatową dla dzieci i młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim w wieku od 7 do 24 lat. Głównym celem placówki jest zapewnienie jak najlepszych warunków do wszechstronnego rozwoju uczniów, na miarę ich potrzeb  i możliwości.Dzieci i młodzież uczą się, wychowują, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają zawód.

Głównym celem SOSW jest wychowanie ucznia:

• samodzielnego, aktywnego, potrafiącego dokonać wyboru właściwych wartości moralnych,
  • dojrzałego do odpowiedzialnego pełnienia ról społecznych,
  • do samodzielnego funkcjonowania w środowisku i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

W chwili obecnej Ośrodek tworzą:

• Przedszkole Specjalne

• Szkoła Podstawowa Specjalna

• Branżowa Szkoła Specjalna I Stopnia, której ukończenie daje kwalifikacje do wykonywania zawodu: ogrodnika, kucharza, pracownika pomocniczego stolarza, pracownika pomocniczego obsługi hotelowej.
  • Specjalna Szkoła Przysposabiająca do Pracy
  • Internat pełni funkcję opiekuńczą i wychowawczą. Tutaj młodzież spędza czas  po zajęciach w szkole, realizuje i pogłębia zainteresowania, uczy się samodzielności, zaradności, utrzymania porządku i uczestniczenia w życiu społecznym.

W Ośrodku uczniowie mają zapewnioną opiekę pedagogiczną, logopedyczną  i psychologiczną. Korzystają z różnorodnych form wspomagających ich rozwój. Uczęszczają na zajęcia korekcji wad mowy, muzykoterapii, gimnastyki korekcyjnej.

Wychowankowie angażują się w przygotowanie imprez na terenie placówki i w mieście, co sprawia im wiele radości i pozwala wierzyć we własne siły i możliwości.

.