WYCIECZKI

W dniu 25.02.2020 r. oraz 27.02.2020 r. młodzież z internatu SOSW w Kętrzynie udała się na wycieczkę w ramach lekcji edukacyjnej do Straży Pożarnej w Kętrzynie. Organizatorami wycieczki była P. Marzena Cwalina, P. Szymon Michałowski i P. Krzysztof Umbras. Podczas prezentacji młodzież dowiedziała się, ile niebezpieczeństw może czyhać na nas w domu, na co zarówno my, jak i nasi rodzice, czy osoby dorosłe powinniśmy zwrócić uwagę, aby uniknąć pożaru czy ochronić własne zdrowie i życie. Każdy z nas miał możliwość samodzielnego wskazania niebezpieczeństwa. Zobaczyliśmy do jakich skutków (pożar, utrata przytomności, a nawet życia) może doprowadzić pozostawienie różnych rzeczy w nieodpowiednich miejscach np. zwarcie instalacji, zepsuta mikrofalówka, czy niedopilnowanie gotującego się obiadu. Strażacy zaprezentowali i pokazali wychowankom na manekinach jak trzeba postępować podczas udzielania pierwszej pomocy. Kolejna część wizyty to zejście do garażu. Tam strażacy pokazali wszystkie wozy strażackie, wychowankowie poznali ich wyposażenie począwszy od węży różnego typu, prądnic, siekier, nożyc, łomów i wielu innych rzeczy, o których często nawet nie mieli pojęcia.

zdjęcia w albumie

BEZPIECZNE WAKACJE -SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

„Bezpieczne wakacje” - Spotkanie z ratownikiem medycznym w Młodzieżowym Centrum Kariery  Ochotniczych Hufców Pracy w Kętrzynie

Dnia 21.06.2016r., w Młodzieżowym Centrum Kariery Ochotniczego Hufca Pracy w Kętrzynie odbyły się praktyczne porady ratownika medycznego dotyczące bezpiecznych wakacji. Celem zajęć z zakresu bezpieczeństwa oraz udzielania pierwszej pomocy było  zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez wychowanków naszego Ośrodka. W spotkaniu udział wzięło 14 wychowanków z 2 grup wychowawczych. Pani ratownik medyczna szczegółowo omówiła jakie zagrożenia wynikają z nieodpowiedniego korzystania z akwenów wodnych. Omówiła w jaki sposób dezynfekować i opatrzyć rany szarpane oraz kute. Przypomniała wychowankom jakie są telefony alarmowe i w jaki sposób skutecznie tamować krwotoki. Wychowankowie mieli okazję przećwiczyć praktycznie resuscytację.

Zajęcia zorganizowali: Katarzyna Policha i Sławomir Woźniakowski

WIĘCEJ ZDJĘC KLIKNIJ NA OBRAZEK

ZAJĘCIA W POWIATOWEJ KOMENDZIE POLICJI W KĘTRZYNIE

W dniu 7 czerwca 2016 roku uczniowie szkoły zawodowej ze SOSW im. św. Jana Pawła II w Kętrzyń uczestniczyli w zajęciach pt. „Bezpieczne wakacje” w Komendzie Powiatowej Policji w Kętrzynie. Zajęcia przeprowadziła pani Monika Danielak. Celem zajęć było przybliżenie młodzieży pracy służb policyjnych, ich roli w utrzymaniu bezpieczeństwa  i porządku publicznego, funkcji i zadań, przełamanie dystansu dzieci do funkcjonariuszy policji, kształtowanie postawy zaufania do funkcjonariuszy, uświadomienie współodpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych osób oraz porządek publiczny. Pani Monika Danielak zapoznała również młodzież z zagrożeniami jaki najczęściej mogą napotkać ich w czasie wolnym od zajęć. Nasi wychowankowie mieli również możliwość zwiedzenia Powiatowej Komendy Policji w Kętrzynie.

ŚWIĘTO STRAŻY GRANICZNEJ-WYCIECZKA

Dnia 20 maja 2015r. wychowankowie naszego Ośrodka wraz

z opiekunami udali się na uroczystość obchodów  Święta Straży Granicznej w Kętrzynie. Uczestniczyliśmy w uroczystym apelu z udziałem kompanii honorowej Straży Granicznej i Orkiestry Dętej.  Mieliśmy możliwość obejrzenia technik interwencji funkcjonariuszy SG, pokazy technik ułatwiających pracę dzięki zaangażowaniu psów. W trakcie uroczystości mieliśmy możliwość zapoznania się ze sprzętem i uzbrojeniem, które strzegą polskich granic.

Celem wycieczki było poznanie specyfiki służby funkcjonariuszy bezpośrednio ochraniających granice wewnętrzne i zewnętrzne Unii Europejskiej oraz uświadomienie odpowiedzialności i niebezpieczeństwa wykonywanego zawodu.

Spotkaliśmy się z ogromną życzliwością, żołnierze rzeczowo wyjaśniali funkcjonowanie samochodów obserwacyjnych i czołgu.

Celina Rafalska

Dnia 13 listopada 2013 roku o godzinie 15 : 00 wychowankowie grupy III wraz z wychowawcą Marzeną Cwaliną udali się na wycieczkę do Zamku i Stada Ogierów w Kętrzynie. Jako, że jestem przewodnikiem wykorzystałam swoją wiedzę i w przystępny sposób opowiedziałam chłopcom historię naszego miasta i Zamku, który zwiedzaliśmy.

Oglądaliśmy sale gdzie wystawione są eksponaty z poprzednich epok, zbroje rycerskie, skrzynie posażne, epitafia. Jednak chłopców najbardziej zainteresowała kotka, która jest maskotką naszego zamku. Następnym punktem naszej wycieczki było Stado Ogierów. Mieliśmy możliwość obejrzenia koni oraz pracy masztalerzy. Dzień minął nam wspaniale, był pełen wrażeń. Po dwóch godzinach zwiedzania zmęczeni  ale szczęśliwi wróciliśmy do Ośrodka na pyszną kolację.

WYCIECZKA DO STADNINY