Rok szkolny 2017 - 2018 ROK SZKOLNY 2016-2017

Rok szkolny 2017 - 2018

Logopedia

Podczas zajęć logopedycznych Pani Alinka dba o jak najlepszy rozwój aparatu mowy dzieci.

Dzieci uczestniczą w ćwiczeniach mających na celu m.in: kształtowanie prawidłowego toru oddechowego, wydłużanie fazy wydechowej, usprawnianie motoryki aparatu artykulacyjnego (m.in. języka, warg, żuchwy, podniebienia), kształtowanie prawidłowych czynności fizjologicznych w obrębie aparatu mowy (tj. połykanie, żucie, odgryzanie), rozwijanie słuchu dziecka (ćwiczenia wrażliwości słuchowej, ćwiczenia rytmizujące, ćwiczenia słuchu fonemowego, uzyskanie prawidłowej artykulacji poszczególnych głosek, rozwijanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi. Ćwiczeniom zawsze towarzyszy wesoła zabawa.

Spotkanie z Mikołajem

Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie, przekonaliśmy się o tym 6 grudnia. Tego dnia Mikołaj odwiedził nas dwukrotnie. Przybył do naszego przedszkola z podarunkami a także spotkaliśmy Mikołaja w kinie Gwiazda w Kętrzynie, gdzie czekał na nas ze swoimi elfami. Dodatkową atrakcją była projekcja bajki, która bardzo podobała się dzieciom.

Zabawa andrzejkowa

30 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa dla wszystkich dzieci w Ośrodku. W tym dniu dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat zwyczajów tego święta.

Oprócz dobrej zabawy przy muzyce był czas na wróżby, między innymi układaliśmy buciki, rzucaliśmy monetą do wody, przepowiadaliśmy przyszłość. Nasze „Andrzejki” były pełne radości i niespodzianek.

Wioska Świętego Mikołaja

29 listopada wybraliśmy się na szkolną wycieczkę do Wioski Świętego Mikołaja w Pięknej Górze. Świąteczna scenografia i atmosfera sprawiły, że czas spędzony był bardzo magiczny. Dzieci świetnie bawiły się na placu zabaw Rudolfa Czerwononosego, skakały w śnieżnym igloo.

W planie wycieczki było również: spotkanie w kuchni Pani Mikołajowej, wspólne wypiekanie pierników, dekoracja i degustacja; pracownia Elfów – tworzenie ozdób świątecznych; komnata baniek mydlanych – niesamowita zabawa wśród baniek mydlanych; spotkanie ze Świętym Mikołajem przy kominku w Komnacie Mikołaja i otrzymanie słodkich upominków.

Na koniec odwiedziliśmy stajenkę z żywymi zwierzętami.

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia a więc duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie pluszowe misie opanowały nasze przedszkole. Misie ze swoimi małymi właścicielami uczyły się, bawiły i świętowały. Wraz ze starszymi kolegami i koleżankami uczestniczyliśmy we wspólnej zabawie. Dzieci poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach tj. „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”, „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Dzieci w tym dniu miały wiele atrakcji: zabawy ruchowe i  plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce oraz degustacja miodku.

Wycieczka na pocztę

16 listopada przedszkolaki wybrały się na wycieczkę w celu zapoznania z instytucją poczty i pracą listonosza. Dzieci poznały zakres usług pocztowych, zadania jakie spełnia ten urząd w naszym życiu oraz dowiedziały się jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Przedszkolaki poznały logo urzędu pocztowego oraz oglądały różnorodne przekazy pocztowe. Wizyta na poczcie była również dobrą okazją do kształtowania umiejętności kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym.

Słodkie wypieki

Zabawa Halloween

31 października w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. W tym dniu dzieci z grupy Krasnale i Smerfy przebrały się za czarownice, sympatyczne duszki lub ukryły twarze za maskami. Dzieci uczestniczyły w różnych konkursach, zabawach i tańcach, które były przeplatane słodkim poczęstunkiem. Wszyscy świetnie się bawili, poznając tradycje i zwyczaje związane z tym świętem. Krótko mówiąc zabawa była świetna.

Dogoterapia

Częstymi gośćmi naszego przedszkola są zwierzęta, poznaliśmy już pieski Calipso, Milkę, kotka Chestera i świnkę morską. Kolorowe obręcze, tunele, piłki, różnokolorowe miśki a także różnokształtne smaczki dla piesków, to tylko niektóre materiały dydaktyczne, które wykorzystuje w pracy pani Ewa.

Dzień przedszkolaka

20 września to Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji zorganizowane zostały gry i zabawy dla przedszkolaków i zaproszonych gości. Dzieci uczestniczyły we wspólnej zabawie. Nie zabrakło uśmiechu i radości oraz słodkiego poczęstunku. Było wesoło i kolorowo.

Sala doświadczania świata

Dzieci uczestniczą w zajęciach w Sali Doświadczania Świata. Głównym celem terapii w takiej sali jest poznawanie świata wszystkimi zmysłami: wzroku, dotyku, słuchu i węchu. W pomieszczeniu tym dzieci poddawane są wpływowi różnorodnych bodźców dźwiękowych, świetlnych i mechanicznych. Zajęcia zwiększają poczucie zaufania i odprężenia, dając możliwość cieszenia się doznaniami zmysłowymi. W bezpiecznym, wygodnym otoczeniu podstawowe zmysły są pobudzane muzyką, efektami świetlnymi i łagodnymi wibracjami.

Spacery do parku i sadu

Przedszkolaki często chodzą na spacery, tym razem wybrały się w poszukiwaniu śladów jesieni. Dzieci miały okazję podziwiać poszczególne gatunki drzew i krzewów a także skosztować ich owoców.

Zajęcia w przedszkolu

„Mamy klocki, kredki, farby,

To są nasze wspólne skarby,

Bardzo dobrze tutaj nam,

Ram tam tam, ram tam tam.

zdjęcia w albumie fotograficznym

• Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie