Nawigacja

Rok szkolny 2017 - 2018 ROK SZKOLNY 2016-2017

PRZEDSZKOLE

Rok szkolny 2017 - 2018

II SEMESTR

zdjęcia z II semestru w albumie fotograficznym

Bezpieczne wakacje

Już niedługo czekają nas upragnione wakacyjne. Abyśmy mieli niezapomniane wspaniałe przeżycia, będą nad nami czuwać nasi kochani rodzice. W przedszkolu dowiedzieliśmy się jak właściwie i bezpiecznie zachować się w różnych miejscach i sytuacjach. O tym opowiedziały nam nasze panie z przedszkola, pani psycholog i pan pedagog.

IX Integracyjny Przegląd Teatrów Amatorskich

13 czerwca po raz pierwszy wzięliśmy udział w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich, od wielu lat organizowanym przez Ośrodek. Wszystkie przedszkolaki wspaniale zaprezentowały się w przeglądzie, zasługują na uznanie za zaangażowanie. Mamy nadzieję, że uczestnictwo w przeglądzie było dla dzieci okazją do zainspirowania do dalszej pracy i rozwijania swoich zainteresowań, a także dostarczył wielu miłych wrażeń.

Wycieczka do Mini-Zoo

W dniu 11 czerwca 2018 r. wszystkie grupy przedszkolne udały się do Mini-zoo w Polskiej Wsi koło Mrągowa. Tam przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem obserwowały zwierzęta i brały udział w ich karmieniu. Pobyt w zagrodzie dostarczył dzieciom wielu nowych wrażeń i radości. Był dla nich wspaniałą lekcją przyrody na świeżym powietrzu w ciekawym i atrakcyjnym miejscu. Nie zabrakło również wesołej zabawy na placu zabaw. Do przedszkola wróciliśmy pełni wrażeń.

 
Przez cały rok szkolny przedszkolaki brały udział w wymianie pocztówkowej z innymi przedszkolami z całej Polski.
Efektem tej współpracy jest pięknie ozdobiona pocztówkami mapa Polski. Zobaczcie sami!
 

Dni Rodziny

29 maja braliśmy udział w Integracyjnym Pikniku Rodzinnym w naszym Ośrodku. Tego dnia czekało nas wiele atrakcji tj.: gry rodzinne i zabawy sportowe, zabawy przy muzyce, piknik przy grillu, malowanie twarzy, zaplatanie warkoczyków, loteria fantowa, wspólne wykonanie plakatu, malowanie kredą oraz występy artystyczne, w których także braliśmy udział.

Teatrzyk w wykonaniu przedszkolaków

Z wielką pomocą i zaangażowaniem naszych starszych kolegów stolarzy i Pana Piotra, wykonaliśmy teatrzyk, w którym dzieci odgrywały rolę za pomocą kukiełek. Przedstawienie pt: „Historia pewnej żaby” zaprezentowaliśmy naszym starszym koleżankom i kolegom z klasy I-III oraz zespołom edukacyjno-terapeutycznym. Postanowiliśmy także udać się do sąsiadującego nas przedszkola „Miś Uszatek” i przedszkola „Słoneczko”. Wszystkie dzieci i panie serdecznie pozdrawiamy.

Wycieczka do miasteczka Mrongovill

W piękny majowy słoneczny dzień przedszkolaki wraz z uczniami starszych klas, wybrały się na wycieczkę do westernowego miasteczka Mrongowill. Wycieczka to połączenie nauki, sportu, zabawy i rekreacji. Przewodnik oprowadził dzieci po miasteczku, zaprezentował Wioskę Indiańską, Stację Mrongovill wraz z zabytkową lokomotywą i Biuro Sheriffa z więzieniem. Specjalnie dla nas przygotowano pokaz władania rewolwerem, przejazd wozem, strzelanie do tarczy z łuku i strzelby. Na koniec naszej wycieczki nauczyliśmy się tańca w stylu country.

U weterynarza

22 maja po raz kolejny skorzystaliśmy z zaproszenia do Przychodni Weterynaryjnej „Rademenes”. Dzieci pod fachowym okiem przeprowadziły badanie weterynaryjne na pluszowym zwierzątku. Poznaliśmy również inne przyrządy potrzebne w codziennej pracy weterynarza.

Zajęcia otwarte

27 marca w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia otwarte pt: „Pisanka wielkanocna”.

Dzień Ziemi

Tydzień w przedszkolu upłynął pod hasłem „W zgodzie z naturą”, a wszystko za sprawą obchodów Dnia Ziemi. Dzieci aktywnie brały udział w zajęciach uczących umiejętności dbania o naszą planetę. 20 kwietnia wybraliśmy się na plac naszego Ośrodka, aby posprzątać najbliższy teren przedszkola. Dzieci chętnie zaangażowały się w tę akcję i dokładnie wykonały zadanie. Od dziś wszystkie przedszkolaki będą pamiętały, że należy szanować i dbać o naszą planetę.

Warzywa, owoce i witaminy

„Witaminy” - pod takim hasłem przedszkolaki poznawały właściwości i znaczenie warzyw i owoców dla zdrowia każdego człowieka. W części praktycznej dzieci przypominały i poznawały smak, zapach, kształt i wielkość owoców i warzyw, wykonały także surówkę. Dzieciom najbardziej przypadły do gustu zagadki dotykowe, gdzie bez trudu rozpoznały i nazywały warzywa i owoce.

Powitanie wiosny

21 marca dzieci z wszystkich grup naszego przedszkola powitały nową porę roku Wiosnę, zaś pożegnały Zimę. Wspólnie z Marzannami przemaszerowaliśmy ulicami naszego osiedla śpiewając wiosenne piosenki. Na zakończenie kukiełki oblaliśmy wodą, na dobre żegnając zimę.

 

I SEMESTR

zdjęcia z I semestru w albumie fotograficznym

Integracja Sensoryczna

Zajęcia integracji sensorycznej mają charakter zabawy naukowej i odbywają się w specjalnie przygotowanym i wyposażonym  w odpowiednie sprzęty gabinecie tj.: huśtawki, hamaki terapeutyczne, wałki terapeutyczne, grzybek, deskorolki terapeutyczne, równoważnie, trampoliny itd.  Cel terapii skoncentrowany jest na poprawie integracji pomiędzy zmysłami w układzie nerwowym. W pracy tą metodą terapeuta pani Ewa Lipka, stymuluje zmysły dzieci oraz usprawnia takie zakresy jak np: motoryka mała, motoryka duża, koordynacja wzrokowo-ruchowa.

Karnawał

„Dziś w przedszkolu śpiew i tańce, tańczą różne przebierańce..." 

Bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Dzieci przebrane w różnorodne, kolorowe stroje wspaniale bawiły się w rytm muzyki. Podczas trwania zabawy odbyły się różne quizy i konkursy. Wspólna zabawa przysporzyła wiele radości naszym pociechom, a to było głównym celem naszego balu.

 

Wycieczka do Przychodni Weterynaryjnej

Dnia 13 lutego dzieci odwiedziły gabinet weterynaryjny Rademenes w Kętrzynie. Głównym celem spotkania było poznanie pracy weterynarza i zdobycie wiedzy na temat pielęgnacji zwierząt domowych. Pani weterynarz opowiedziała dzieciom jak wygląda spotkanie czworonożnego pacjenta u lekarza i zaprezentowała podstawowy sprzęt lekarski używany w pracy. Podczas wycieczki dzieci miały okazję zaobserwować wizytę chorego pieska, dowiedziały się, że tak jak człowiek każde zwierzątko może być chore, poznały potrzeby zwierząt domowych i wiedzą, co robić, by były zdrowe.

 

Zabawy wg Weroniki Sherborne

Zabawy Metodą Ruchu Rozwijającego prowadzone przez panią Małgosię Targońską wpływają stymulująco na rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy dzieci. Podobnie jak podczas spontanicznej zabawy, poznają swoje otoczenie i uczą się czuć w nim bezpiecznie, dzięki czemu otwierają się na twórcze działanie i nawiązują relacje z innymi osobami. Ćwiczenia oparte są na twórczym wykorzystaniu ruchu, bliskim kontakcie fizycznym, sprzyjającym tworzeniu więzi emocjonalnej i budowaniu poczucia bezpieczeństwa.

 

Wycieczka do Gwarka „Pogoń za Wielkanocnym Zającem”

Dnia 7marca odbyła się wycieczka do Ośrodka Aktywnego Wypoczynku „GWAREK” w Pięknej Górze k/Giżycka. W wycieczce uczestniczyły dzieci z naszego Ośrodka wraz z przedszkolakami. Głównym celem wycieczki było zapoznanie dzieci z tradycjami i zwyczajami związanymi z obchodami Świąt Wielkanocnych. Poszczególne zadania zorganizowano w formie przeróżnych gier i zabaw.
Podczas trzygodzinnej zabawy dzieci nawet na moment nie nudziły się, aktywnie i mile spędzając czas.

Logopedia

 

Podczas zajęć logopedycznych Pani Alinka dba o jak najlepszy rozwój aparatu mowy dzieci.

Dzieci uczestniczą w ćwiczeniach mających na celu m.in: kształtowanie prawidłowego toru oddechowego, wydłużanie fazy wydechowej, usprawnianie motoryki aparatu artykulacyjnego (m.in. języka, warg, żuchwy, podniebienia), kształtowanie prawidłowych czynności fizjologicznych w obrębie aparatu mowy (tj. połykanie, żucie, odgryzanie), rozwijanie słuchu dziecka (ćwiczenia wrażliwości słuchowej, ćwiczenia rytmizujące, ćwiczenia słuchu fonemowego, uzyskanie prawidłowej artykulacji poszczególnych głosek, rozwijanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi. Ćwiczeniom zawsze towarzyszy wesoła zabawa.

 

 

Spotkanie z Mikołajem

 

Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie, przekonaliśmy się o tym 6 grudnia. Tego dnia Mikołaj odwiedził nas dwukrotnie. Przybył do naszego przedszkola z podarunkami a także spotkaliśmy Mikołaja w kinie Gwiazda w Kętrzynie, gdzie czekał na nas ze swoimi elfami. Dodatkową atrakcją była projekcja bajki, która bardzo podobała się dzieciom.

 

 

 

Zabawa andrzejkowa

 

30 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa dla wszystkich dzieci w Ośrodku. W tym dniu dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat zwyczajów tego święta.

Oprócz dobrej zabawy przy muzyce był czas na wróżby, między innymi układaliśmy buciki, rzucaliśmy monetą do wody, przepowiadaliśmy przyszłość. Nasze „Andrzejki” były pełne radości i niespodzianek.

 

 

Wioska Świętego Mikołaja

 

29 listopada wybraliśmy się na szkolną wycieczkę do Wioski Świętego Mikołaja w Pięknej Górze. Świąteczna scenografia i atmosfera sprawiły, że czas spędzony był bardzo magiczny. Dzieci świetnie bawiły się na placu zabaw Rudolfa Czerwononosego, skakały w śnieżnym igloo.

W planie wycieczki było również: spotkanie w kuchni Pani Mikołajowej, wspólne wypiekanie pierników, dekoracja i degustacja; pracownia Elfów – tworzenie ozdób świątecznych; komnata baniek mydlanych – niesamowita zabawa wśród baniek mydlanych; spotkanie ze Świętym Mikołajem przy kominku w Komnacie Mikołaja i otrzymanie słodkich upominków.

Na koniec odwiedziliśmy stajenkę z żywymi zwierzętami.

 

 

Dzień Pluszowego Misia

 

25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia a więc duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie pluszowe misie opanowały nasze przedszkole. Misie ze swoimi małymi właścicielami uczyły się, bawiły i świętowały. Wraz ze starszymi kolegami i koleżankami uczestniczyliśmy we wspólnej zabawie. Dzieci poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach tj. „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”, „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Dzieci w tym dniu miały wiele atrakcji: zabawy ruchowe i  plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce oraz degustacja miodku.

Wycieczka na pocztę

 

16 listopada przedszkolaki wybrały się na wycieczkę w celu zapoznania z instytucją poczty i pracą listonosza. Dzieci poznały zakres usług pocztowych, zadania jakie spełnia ten urząd w naszym życiu oraz dowiedziały się jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Przedszkolaki poznały logo urzędu pocztowego oraz oglądały różnorodne przekazy pocztowe. Wizyta na poczcie była również dobrą okazją do kształtowania umiejętności kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym.

 

 

Słodkie wypieki

Od czasu do czasu lubimy przygotować coś słodkiego. Podczas zajęć upiekliśmy pyszne pierniczki. Dzieci wymieszały składniki zgodnie z odczytanym przepisem i wymieszały wszystkie składniku. Następnie obserwowały jak zagniata się ciasto, aż w końcu mogły formować ciasteczka. Zarówno przygotowanie i sama degustacja były równie fascynujące.

 

 

Zabawa Halloween

31 października w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. W tym dniu dzieci z grupy Krasnale i Smerfy przebrały się za czarownice, sympatyczne duszki lub ukryły twarze za maskami. Dzieci uczestniczyły w różnych konkursach, zabawach i tańcach, które były przeplatane słodkim poczęstunkiem. Wszyscy świetnie się bawili, poznając tradycje i zwyczaje związane z tym świętem. Krótko mówiąc zabawa była świetna.

 

 

Dogoterapia

Częstymi gośćmi naszego przedszkola są zwierzęta, poznaliśmy już pieski Calipso, Milkę, kotka Chestera i świnkę morską. Kolorowe obręcze, tunele, piłki, różnokolorowe miśki a także różnokształtne smaczki dla piesków, to tylko niektóre materiały dydaktyczne, które wykorzystuje w pracy pani Ewa.

 

 

Dzień przedszkolaka

20 września to Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji zorganizowane zostały gry i zabawy dla przedszkolaków i zaproszonych gości. Dzieci uczestniczyły we wspólnej zabawie. Nie zabrakło uśmiechu i radości oraz słodkiego poczęstunku. Było wesoło i kolorowo.

 

 

 

Sala doświadczania świata

 

Dzieci uczestniczą w zajęciach w Sali Doświadczania Świata. Głównym celem terapii w takiej sali jest poznawanie świata wszystkimi zmysłami: wzroku, dotyku, słuchu i węchu. W pomieszczeniu tym dzieci poddawane są wpływowi różnorodnych bodźców dźwiękowych, świetlnych i mechanicznych. Zajęcia zwiększają poczucie zaufania i odprężenia, dając możliwość cieszenia się doznaniami zmysłowymi. W bezpiecznym, wygodnym otoczeniu podstawowe zmysły są pobudzane muzyką, efektami świetlnymi i łagodnymi wibracjami.

 

 

Spacery do parku i sadu

 

Spacery do parku i sadu

Przedszkolaki często chodzą na spacery, tym razem wybrały się w poszukiwaniu śladów jesieni. Dzieci miały okazję podziwiać poszczególne gatunki drzew i krzewów a także skosztować ich owoców.

 

 

Zajęcia w przedszkolu

 

„Mamy klocki, kredki, farby,

To są nasze wspólne skarby,

Bardzo dobrze tutaj nam,

Ram tam tam, ram tam tam.

zdjęcia w albumie fotograficznym

 

Aktualności

Kontakt

  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie
    11-400 Kętrzyn
    Ul. Klonowa 2B
  • 897512355.
    (+48)786866815

Galeria zdjęć