PATRON

UROCZYSTOŚCI NADANIA IMIENIA I WRĘCZENIA SZTANDARU

Dzień 1 września 2014r. na długo pozostanie w pamięci społeczności szkolnej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kętrzynie. Tego dnia bowiem nadano szkole imię patrona. Został nim niewątpliwie jeden z największych autorytetów moralnych naszych czasów - święty Jan Paweł II. Podniosła uroczystość nadania szkole imienia patrona została uświetniona udziałem wielu znakomitych gości m.in.: Starosty Powiatu Kętrzyńskiego pana Tadeusza Mordasiewicza, Kurator Oświaty pani Grażyny Przasnyskiej, Przewodniczącej Rady Powiatu pani Teresy Prokop, Senatora Marka Konopki, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego pana Jacka Protasa. Swoją obecnością zaszczycili nas także przedstawiciele władz mundurowych, dyrektorzy szkół kętrzyńskich, a także były dyrektor SOSW pan Kazimierz Wachnik. Program tego, jakże doniosłego wydarzenia, zaplanowano w najmniejszych szczegółach dużo wcześniej. Uroczystość rozpoczęto mszą świętą, którą celebrował arcybiskup Wojciech Ziemba. Po mszy świętej orszak gości, nauczycieli, rodziców i uczniów przemaszerował ulicą Poznańską i Klonową na plac przed szkołą, gdzie wszystkich powitała jedna z pieśni papieskich w wykonaniu orkiestry dętej z Kętrzyna. Pełniąca honory gospodarza dyrektor SOSW pani Ewa Jakubiec wygłosiła przemówienie, w którym uzasadniła dlaczego święty Jan Paweł II został wybrany patronem szkoły. Następnie przewodnicząca Rady Powiatu pani Teresa Prokop odczytała uchwałę nadającą Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu imię świętego Jana Pawła II. Kolejnym punktem programu było wbicie pamiątkowych gwoździ i złożenie podpisów w akcie fundacji przez zaproszonych gości i fundatorów sztandaru. Uroczystość zakończono zasadzeniem dębu, którego nasiona zostały poświęcone przez samego Jana Pawła II.

Wybór św. Jana Pawła II jako patrona Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego jest inicjatywą całej społeczności szkolnej. Papież Polak jest jedną z niewielu osób, które są postaciami godnymi naśladowania. To wybitna osobowość, wychowawca wielu pokoleń Polaków, autorytet moralny, ale przede wszystkim człowiek, który nigdy nie był obojętny wobec osób niepełnosprawnych. Jesteśmy dumni, ponieważ będziemy się szczycić tym, że nasz Ośrodek nosi imię największego z wielkich. Nie ma bowiem drugiej takiej osoby, która wzbudzałaby tyle pozytywnych emocji i tyle podziwu co święty Jan Paweł II.